Slovníček substrátů aneb co je co?
Bentonit
Bentonit – šedá jílovitá hmota, v níž převládá jílový materiál montmorillonit, který má velkou schopnost na svém povrchu poutat hodně živin a vody. Bylo zjištěno, že už 200 g bentonitu na 1 m2 výrazně zlepšuje vlastnosti písčitých půd. Přidává se také do substrátů a je vhodný také k podestýlce koček.
Guáno
Guáno je hnojivo živočišného původu, které pochází z trusu mořských ptáků a je bohaté na fosfor a hořčík. Dováží se k nám z Jižní Ameriky a používá se především jako součást hnojiv pro zahrádkáře.
Hydrogel
Hydrogel je půdní sorbent, který ve formě práškového koncentrátu zadržuje vodu a živiny v půdě. Jeho částice na sebe vážou až 250násobné množství vody. Tím se zmenšují ztráty při přesazování nebo při přepravě a skladování rostlin. U přesazovaných rostlin umožňuje lepší kontakt kořenů s půdou. Často se používá do směsí se substráty a hnojivy. Z chemického hlediska je hlavní složkou polyakrylát sodný.
Keramzit
Keramzit jsou expandované jílové granuláty s hladkou povrchovou úpravou o velikosti 4 až 8 mm. Uplatňuje se např. při hydroponickém pěstování rostlin.
Kokosová vlákna
Kokosová vlákna působí příznivě na nesléhavost substrátu a prodlužuje jeho životnost.
Liadrain
Liadrain je drcené keramické hnojivo, které se používá jako přísado do speciálních substrátů. Zlepšuje především jejich fyzikální vlastnosti a napomáhá dlouhodobě regulovat vlhkost v kořenovém prostoru.
Mikroelementy
Do skupiny mikroelementů patří řada živin, které přijímají rostliny v malém množství, a proto mají toto označení. Také jsou nazývány jako stopové prvky. Zařazujeme sem železo, mangan, měď, zinek, bor a molybden. Jejich pravidelný přísun je většinou nutný jen na určitých stanovištích. Dále je třeba uvést, že k základním živinám patří dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a síra.
Mykorhiza
Mykorhiza je symbiotické soužití hub s kořeny rostlin, které je vzájemně prospěšné. Houby pomáhají rostlinám v příjmu živin a vody. Rostliny jim zase poskytují cukry získané fotosyntézou. Proto má mykorhiza velký vliv na živost rostlin a měli bychom ji věnovat pozornost i na zahrádce.
Perlit
Perlit je lehká, zrnití a pórovitá hmota bílé barvy, vyráběná tepelným zpracováním vulkanické horniny. Používá se k provzdušňování většiny substrátů. Stabilizuje vlhkost v půdě a zlepšuje využívání hnojiv rostlinami.
Zeolity
Zeolity jsou křemičitany s mikroporézní strukturou, které se vyznačují mimořádnou schopností poutat vodu a živiny. Šetří tak vodu a podporují tvorbu kořenů. Zeolity se rovněž používají při výrobě hnojiv.
- Jak vyrobit listovku Nejlépe se k výrobě listovky hodí shrabané listí z okrasné i užitkové zahrady, které je nejlepší. K čemu se hodí listovka Listovka se hodí jako substrát pro výsev a také k pěstování různých rostlin, většinou v kombinaci s jiným druhem zeminy. Výroba listovky Listí na podzim shrabeme a vložíme do kompostéru, který si můžeme také vyrobit..
- Jaký je rozdíl mezi ředkvičkou a ředkví Společnými znaky pro ředkvičku a ředkev jsou štiplavá chuť, nízký obsah kalorií, přírodní antibiotikum a vysoký obsah vitamínu C. Ve stravování je využíváme jako rychlou svačinu nebo do salátů. Ředkvičky se využívají jako první jarní zelenina k detoxikaci organizmu po zimě. Ředkvička Ředkvička má většinou kulovitý tvar, velikost cca 3 cm..
- Obloukové skleníky z polykarbonátu Konstrukce obloukového skleníku a jeho výhody Jde o samonosnou robustní konstrukci Materiál je pozinkovaný plechový profil, o minimální tloušťce 1 mm. Menší tloušťka vypovídá o nekvalitní konstrukci. Výhoda – nehrozí prolomení zasklení pod tíhou sněhu oproti klasickým skleníkům se sedlovou střechou. Zasklení dutinkovým polykarbonátem – jedná se o výborný izolant,..
- Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..