Slovníček substrátů aneb co je co?



Bentonit

Bentonit – šedá jílovitá hmota, v níž převládá jílový materiál montmorillonit, který má velkou schopnost na svém povrchu poutat hodně živin a vody. Bylo zjištěno, že už 200 g bentonitu na 1 m2 výrazně zlepšuje vlastnosti písčitých půd. Přidává se také do substrátů a je vhodný také k podestýlce koček.

Guáno

Guáno je hnojivo živočišného původu, které pochází z trusu mořských ptáků a je bohaté na fosfor a hořčík. Dováží se k nám z Jižní Ameriky a používá se především jako součást hnojiv pro zahrádkáře.

Hydrogel

Hydrogel je půdní sorbent, který ve formě práškového koncentrátu zadržuje vodu a živiny v půdě. Jeho částice na sebe vážou až 250násobné množství vody. Tím se zmenšují ztráty při přesazování nebo při přepravě a skladování rostlin. U přesazovaných rostlin umožňuje lepší kontakt kořenů s půdou. Často se používá do směsí se substráty a hnojivy. Z chemického hlediska je hlavní složkou polyakrylát sodný.

Keramzit

Keramzit jsou expandované jílové granuláty s hladkou povrchovou úpravou o velikosti 4 až 8 mm. Uplatňuje se např. při hydroponickém pěstování rostlin.

Slovníček substrátů aneb co je co?

Slovníček substrátů aneb co je co?

Kokosová vlákna

Kokosová vlákna působí příznivě na nesléhavost substrátu a prodlužuje jeho životnost.

Liadrain

Liadrain je drcené keramické hnojivo, které se používá jako přísado do speciálních substrátů. Zlepšuje především jejich fyzikální vlastnosti a napomáhá dlouhodobě regulovat vlhkost v kořenovém prostoru.

Mikroelementy

Do skupiny mikroelementů patří řada živin, které přijímají rostliny v malém množství, a proto mají toto označení. Také jsou nazývány jako stopové prvky. Zařazujeme sem železo, mangan, měď, zinek, bor a molybden. Jejich pravidelný přísun je většinou nutný jen na určitých stanovištích. Dále je třeba uvést, že k základním živinám patří dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a síra.

Mykorhiza

Mykorhiza je symbiotické soužití hub s kořeny rostlin, které je vzájemně prospěšné. Houby pomáhají rostlinám v příjmu živin a vody. Rostliny jim zase poskytují cukry získané fotosyntézou. Proto má mykorhiza velký vliv na živost rostlin a měli bychom ji věnovat pozornost i na zahrádce.

Perlit

Perlit je lehká, zrnití a pórovitá hmota bílé barvy, vyráběná tepelným zpracováním vulkanické horniny. Používá se k provzdušňování většiny substrátů. Stabilizuje vlhkost v půdě a zlepšuje využívání hnojiv rostlinami.

Zeolity

Zeolity jsou křemičitany s mikroporézní strukturou, které se vyznačují mimořádnou schopností poutat vodu a živiny. Šetří tak vodu a podporují tvorbu kořenů. Zeolity se rovněž používají při výrobě hnojiv.






  • Padání rostlin a stísněné rostliny Padání mladých rostlin Příznaky: u semenáčků a řízkovanců začínají hnědnout kořenové krčky, mladé rostliny pak začnou přepadat a hynou. Je to typický příznak výskytu houbové choroby. Co dělat: použijeme dezinfikovaný substrát pro množení, v řídkém výsevu a v mírné vlhkosti substrátu. Při prvních příznacích choroby odstraníme napadené rostliny, zlepšíme větrání a snížíme..
  • Jak uchovat sklizené peckoviny Uložení ovoce do kopřiv Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích! Uskladnění švestek a blumů Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro..
  • Nářadí a vybavení do zahrady Aby zahrada vypadala pěkně, je potřeba ji jednou za čas dát do pořádku – ostříhat nebo odřezat přebytečné větve, zrýt záhony nebo vyhrabat trávník. K tomu nám pomáhá nářadí. Ve specializovaných obchodech je nabídka široká. Rýče lehký rýč z tvrzeného hliníku použijeme na zpracování lehkých půd ergonomický rýč s kalenou ostrou čepelí pro..
  • Mšice – škůdce českých zahrad Jak mšice škodí rostlinám Nejrozšířenějším škůdcem českých zahrad je mšice. Mšice jsou velké 0,5 až 6 mm. Jsou buď okřídlené nebo bezkřídlé. Mšice škodí sáním šťáv. Rostliny navíc reagují na podráždění změnou barvy nebo svinováním a dalšími deformacemi. Mšice rovněž přenášejí virové choroby. Druhy mšic Mšice srstková – napadá srstky..