Jaké květináče použít do zahrady
Máte dokonalý trávník a cestičky, přesto vám něco chybí? Možná by se hodilo umístit do prostoru jeden nebo dva květináče s krásnou solitérní květinou nebo skalničkami, které zahradu dovedou k dokonalosti.
Každá okrasná zahrada by totiž měla mít zajímavé zákoutí s originální dekorací. A právě samostatně stojící květináče vám to mohou splnit.
Než se rozhodnete k pořízení dražšího květináče, pořádně si rozmyslete, kam ho postavíte, jaké tvary, materiály a dekory se do zahrady budou hodit a které rostliny do něj zasadíte. Dále je nutné se zamyslet, co s květináčem a rostlinami bude na podzim při zazimování. Některé květiny nebo květináče totiž nevydrží mráz, a tak je budete muset odstěhovat do tepla. A k tomu musíte mít dostatek prostoru.
Materiál zahradních květináčů
Nejméně údržby vyžadují velké samozavlažovací plastové květináče, které se většinou skládají z okrasného obalu, vyjímatelné vložky opatřené zasouvacími držadly pro lepší sázení a manipulaci s rostlinami a samozavlažovacího setu, do kterého stačí nalít zásobu vody třeba na celý týden.
Vždy by vás mělo zajímat, zda je materiál odolný proti UV záření a také mrazu. V takovém případě do květináče můžeme sázet odolné rostliny nebo dřeviny, které přezimují venku, případně je na zimu postačí obalit netkanou textilií. Přes zimu můžete venku také ponechat kamenné nebo betonové květináče, případně obaly kovové. Ty však raději také obalte fólií, aby během zimy nezrezivěly.
Naopak všechny keramické, terakotové a dřevěné květináče musíte na konci pěstební sezóny vyčistit a uložit do suché bezmrazé místnosti. Pokud by totiž zůstaly venky a byly nasáklé vodou, mráz by je mohl poškodit. Dřevo je navíc třeba ošetřit proti plísním nebo dřevokazným houbám a hmyzu.
Jaké rostliny do zahradních květináčů
Při nákupu rostlin se vždy musíme řídit stanovištěm: jiné rostliny totiž vybereme pro květináč ve stínu a jiné na slunce. Musíme počítat s tím, že rostliny dál porostou a potřebují ke svému životu dost místa. Některé bude také potřeba zazimovat.
Do velkých květináčů se hodí vysazovat menší solitérní stromky a keře, třeba borovici černou, jalovec nebo cypřiše. Dále tvarované buxusy, keřové nebo stromkové růže, hortenzie a další. Do velkých květináčů ale můžeme vysadit i více rostlin najednou, vždy jednu vyšší dominantní a k ní další nízké nebo půdopokryvné rostliny.
Tip: květináče ze dřeva, keramiky a terakoty je třeba na konci podzimu vyčistit a uložit do suché bezmrazé místnosti. Mráz by je mohl poškodit. Dřevo ošetřete proti plísním.
- Říjen v okrasné zahradě Práce v okrasné zahradě v říjnu Říjen je nejvhodnějším měsícem pro vysazování živých plotů, které nás ochrání nejen před zvědavými pohledy, ale také zmírní případné nápory větru. Ke konci října je třeba na zimu připravit i růže. Letorosty těchto růží zkrátíme na polovinu. V druhé polovině října naposledy posekejte trávník, aby..
- Květiny vhodné do truhlíků na balkon Million Bells Million Bells – květiny s množstvím barevných odrůd – žlutá, červená, růžová, fialová. Má drobné květy, bohatě kvetou od jara až do zámrazu. Million Bells vyžaduje lehký rašelinový substrát nejlépe stále vlhký a pravidelné přihnojování. Surfínie Surfínie, převislé petunie – mají dlouhé převisy barevných květů a jsou vynikající ozdobou..
- Pivoňka bělokvětá Pěstování pivoněk Velmi dekorativní trvalkou je pivoňka bělokvětá, která má velké bílé, růžové nebo červené květy. Pivoňky dělíme na čínské s plnými květy a japonské, které mají květy jednoduché s množstvím žlutých tyčinek uprostřed. Umístění pivoněk V zahradě se pivoňky nejlépe uplatní jako solitéry, v menších smíšených skupinách. Pivoňku můžeme kombinovat se stračkou vyvýšenou,..
- Třemdava – Dictamnus albus Pěstování třemdavy Třemdava je trvalka vysoká až 90 cm. Působí velmi ozdobně svými hrozny světle růžových, výrazně tmavěji žilkovaných květů. Některé třemdavy jsou i bíle kvetoucí. Celá květina je porostlá chloupky, které za teplého slunečného počasí vydávají silnou citronovou vůni. Odkvetlé květy Třemdavy včas odstřihneme, aby se se rostliny nevysilovaly..