Jaké květináče použít do zahradyMáte dokonalý trávník a cestičky, přesto vám něco chybí? Možná by se hodilo umístit do prostoru jeden nebo dva květináče s krásnou solitérní květinou nebo skalničkami, které zahradu dovedou k dokonalosti.

Každá okrasná zahrada by totiž měla mít zajímavé zákoutí s originální dekorací. A právě samostatně stojící květináče vám to mohou splnit.

Než se rozhodnete k pořízení dražšího květináče, pořádně si rozmyslete, kam ho postavíte, jaké tvary, materiály a dekory se do zahrady budou hodit a které rostliny do něj zasadíte. Dále je nutné se zamyslet, co s květináčem a rostlinami bude na podzim při zazimování. Některé květiny nebo květináče totiž nevydrží mráz, a tak je budete muset odstěhovat do tepla. A k tomu musíte mít dostatek prostoru.

Jaké květináče použít do zahrady

Jaké květináče použít do zahrady

Materiál zahradních květináčů

Nejméně údržby vyžadují velké samozavlažovací plastové květináče, které se většinou skládají z okrasného obalu, vyjímatelné vložky opatřené zasouvacími držadly pro lepší sázení a manipulaci s rostlinami a samozavlažovacího setu, do kterého stačí nalít zásobu vody třeba na celý týden.

Vždy by vás mělo zajímat, zda je materiál odolný proti UV záření a také mrazu. V takovém případě do květináče můžeme sázet odolné rostliny nebo dřeviny, které přezimují venku, případně je na zimu postačí obalit netkanou textilií. Přes zimu můžete venku také ponechat kamenné nebo betonové květináče, případně obaly kovové. Ty však raději také obalte fólií, aby během zimy nezrezivěly.

Naopak všechny keramické, terakotové a dřevěné květináče musíte na konci pěstební sezóny vyčistit a uložit do suché bezmrazé místnosti. Pokud by totiž zůstaly venky a byly nasáklé vodou, mráz by je mohl poškodit. Dřevo je navíc třeba ošetřit proti plísním nebo dřevokazným houbám a hmyzu.

Jaké rostliny do zahradních květináčů

Při nákupu rostlin se vždy musíme řídit stanovištěm: jiné rostliny totiž vybereme pro květináč ve stínu a jiné na slunce. Musíme počítat s tím, že rostliny dál porostou a potřebují ke svému životu dost místa. Některé bude také potřeba zazimovat.

Do velkých květináčů se hodí vysazovat menší solitérní stromky a keře, třeba borovici černou, jalovec nebo cypřiše. Dále tvarované buxusy, keřové nebo stromkové růže, hortenzie a další. Do velkých květináčů ale můžeme vysadit i více rostlin najednou, vždy jednu vyšší dominantní a k ní další nízké nebo půdopokryvné rostliny.

Tip: květináče ze dřeva, keramiky a terakoty je třeba na konci podzimu vyčistit a uložit do suché bezmrazé místnosti. Mráz by je mohl poškodit. Dřevo ošetřete proti plísním.


  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Nářadí a vybavení do zahrady Aby zahrada vypadala pěkně, je potřeba ji jednou za čas dát do pořádku – ostříhat nebo odřezat přebytečné větve, zrýt záhony nebo vyhrabat trávník. K tomu nám pomáhá nářadí. Ve specializovaných obchodech je nabídka široká. Rýče lehký rýč z tvrzeného hliníku použijeme na zpracování lehkých půd ergonomický rýč s kalenou ostrou čepelí pro..
  • Rostliny pro živý plot Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru. Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu...
  • Pivoňka bělokvětá Pěstování pivoněk Velmi dekorativní trvalkou je pivoňka bělokvětá, která má velké bílé, růžové nebo červené květy. Pivoňky dělíme na čínské s plnými květy a japonské, které mají květy jednoduché s množstvím žlutých tyčinek uprostřed. Umístění pivoněk V zahradě se pivoňky nejlépe uplatní jako solitéry, v menších smíšených skupinách. Pivoňku můžeme kombinovat se stračkou vyvýšenou,..