Jaké květináče použít do zahradyMáte dokonalý trávník a cestičky, přesto vám něco chybí? Možná by se hodilo umístit do prostoru jeden nebo dva květináče s krásnou solitérní květinou nebo skalničkami, které zahradu dovedou k dokonalosti.

Každá okrasná zahrada by totiž měla mít zajímavé zákoutí s originální dekorací. A právě samostatně stojící květináče vám to mohou splnit.

Než se rozhodnete k pořízení dražšího květináče, pořádně si rozmyslete, kam ho postavíte, jaké tvary, materiály a dekory se do zahrady budou hodit a které rostliny do něj zasadíte. Dále je nutné se zamyslet, co s květináčem a rostlinami bude na podzim při zazimování. Některé květiny nebo květináče totiž nevydrží mráz, a tak je budete muset odstěhovat do tepla. A k tomu musíte mít dostatek prostoru.

Jaké květináče použít do zahrady

Jaké květináče použít do zahrady

Materiál zahradních květináčů

Nejméně údržby vyžadují velké samozavlažovací plastové květináče, které se většinou skládají z okrasného obalu, vyjímatelné vložky opatřené zasouvacími držadly pro lepší sázení a manipulaci s rostlinami a samozavlažovacího setu, do kterého stačí nalít zásobu vody třeba na celý týden.

Vždy by vás mělo zajímat, zda je materiál odolný proti UV záření a také mrazu. V takovém případě do květináče můžeme sázet odolné rostliny nebo dřeviny, které přezimují venku, případně je na zimu postačí obalit netkanou textilií. Přes zimu můžete venku také ponechat kamenné nebo betonové květináče, případně obaly kovové. Ty však raději také obalte fólií, aby během zimy nezrezivěly.

Naopak všechny keramické, terakotové a dřevěné květináče musíte na konci pěstební sezóny vyčistit a uložit do suché bezmrazé místnosti. Pokud by totiž zůstaly venky a byly nasáklé vodou, mráz by je mohl poškodit. Dřevo je navíc třeba ošetřit proti plísním nebo dřevokazným houbám a hmyzu.

Jaké rostliny do zahradních květináčů

Při nákupu rostlin se vždy musíme řídit stanovištěm: jiné rostliny totiž vybereme pro květináč ve stínu a jiné na slunce. Musíme počítat s tím, že rostliny dál porostou a potřebují ke svému životu dost místa. Některé bude také potřeba zazimovat.

Do velkých květináčů se hodí vysazovat menší solitérní stromky a keře, třeba borovici černou, jalovec nebo cypřiše. Dále tvarované buxusy, keřové nebo stromkové růže, hortenzie a další. Do velkých květináčů ale můžeme vysadit i více rostlin najednou, vždy jednu vyšší dominantní a k ní další nízké nebo půdopokryvné rostliny.

Tip: květináče ze dřeva, keramiky a terakoty je třeba na konci podzimu vyčistit a uložit do suché bezmrazé místnosti. Mráz by je mohl poškodit. Dřevo ošetřete proti plísním.


  • Bonsaje – volba misky a půdy Volba nádoby a úprava stromu Velikost koruny stromu budoucí bonsaje je pro nás základním vodítkem k určení velikosti nádoby. Ta se totiž stane také regulátorem růstu, a proto má být co nejmenší. Každá nádoba musí mít odtokový otvor. U menších stačí jeden, u větších nádob je zapotřebí dvou až tří otvorů...
  • Jak založit živý plot Sázení rostlin pro živý plot Při plánování živého plotu si nejdříve vyjasníme, zda budeme rostliny sázet v jedné nebo ve dvou řadách. Vzrostlý plot bude mnohem širší než v době výsadby. Rostliny nikdy nevysazujeme těsně k okraji plotu sousední zahrady nebo k chodníku. Zryjeme na hluboko pás v šířce cca 1 metr a vybereme kořeny..
  • Kokarda – žlutočervená květina Kdy kvete kokarda? Žlutočervenými květy zdobí zahradu kokarda. Kvete od poloviny jara do podzimu. Podmínkou dlouhého kvetení je odstraňování odkvetlých květů. Vyšší kultivary se uplatní ve smíšených trvalkových záhonech, nižší odrůdy můžou být umístěny ve skalkách. Květy kokardy jsou vhodné k řezu, protože ve váze vydrží dlouho. Nevýhodou kokardy je,..
  • Jarní práce na zahradě – březen Jarní zalévání stromů V březnu důkladně zalijeme stálezelené keře nedávno vysazené jehličnany. Za vyšších teplot ve dne totiž silně odpařují vodu, ale v noci, kdy ještě mrzne, nestačí kořeny její úbytek uhradit. Přes polední slunce keře také stíníme prknem, podepřenou deskou nebo pytlovinou. Trávník přihnojíme plným hnojivem nebo rozhozením kompostu...