Květy Štědrého dne
Barborky
Lidová pověra říká, že třešňové větvičky, tzv. barborky rozkvetlé na Štědrý den předpovídá neprovdané ženě v nadcházejícím roce nejen ženicha, ale také svatbu. Ovšem větvičky musejí být z třešně alespoň deset let staré. Větvičky se řežou na svátek svaté Barbory 4. prosince. Vázu s větvemi je třeba umístit do místnosti se stálou teplotou. Pokud prý barborky rozkvetou dříve, pak každý dřívější den květu znamená o měsíc rychlejší vdavky.
Jabloňové větvičky
Také rozkvetlé jabloňové větvičky zdobí štědrovečerní stůl. Tento lidový zvyk souvisí s křesťanskými tradicemi o ráji a stromu poznání.
Zlatý déšť
Zlatý déšť rozkvetlý na Štědrý den předpovídají bohatství a dostatek. Větvičky se řežou v předvečer svátku svatého Mikuláše o půlnoci. Místo zlatého deště je možné použít také větvičky kdouloně.
Jmelí
Jmelí je parazit, který roste především na listnatých stromech, méně na jehličnatých. Jmelí je snad nejznámější rostlinou, symbolizující tuzemské vánoční svátky. Za časů pohanských bývalo jmelí symbolem života, znamenalo také ochranu rodiny. Jmelí symbolizuje celoevropskou pověru, že jeho výskyt nad štědrovečerní tabulí zabezpečí štěstí a požehnání domovu.
Vánoční hvězda
Moderní rostlinou vánočních svátků je vánoční hvězda. Je oblíbenou ozdobou štědrovečerních stolů. Lze ji zakoupit v různých barvách, nejčastěji červené.
- Pěstování jiřin na zahradě Jiřiny jsou květiny, které oplývají velmi širokou škálou barev, velikostí a tvarů svých květin. Pochází z hornatých částí Mexika a okolních států Ameriky. Do Evropy se dostaly až koncem 18. století. Začátkem 19. století byly již vystavovány na nejrůznějších květinových výstavách a byly středem pozornosti. Kde pěstujeme jiřiny Jiřiny se původně..
- Sušené květiny Květiny nasbírané v létě na procházce nám můžou v zimním období zkrášlit domov v podobě sušených kytic. K sušení se hodí makovičky vlčího máku, ostrožky, kopretiny, některé druhy chrp, třezalka, různé druhy obilí, trávy, rákos, orobinec a mnoho dalších. Postup sušení květin Květy řežeme obyčejně hned, jak se otevřou. Nečekáme, až je opylí..
- Yzop lékařský Pěstování yzopu lékařského Yzop lékařský je trvalka, kterou do Evropy přinesli benediktinští mniši. Yzop potřebuje ke zdárnému růstu slunce a propustnou, nepodmáčenou půdu. Má drobné listy a výraznou kořenitou vůni. Květy yzopu jsou modrofialové nebo také bílé a růžové. Použití yzopu Listy yzopu přidáváme do tučných masitých jídel, do rybích..
- Porofyla – Kabschie Jak pěstovat Porofylu? Porofyla patří mezi nejkrásnější druhy lomikamenů a skalniček vůbec. Tvoří většinou malé bochánky hustých listových růžic a mají květy přisedlé nebo na krátkých stopkách. Jak kvete Porofyla? Porofyla kvete bíle nebo v různých odstínech žluté, růžové, červené nebo fialové. Na jaře vyžaduje dostatek vláhy. Stanoviště má být..