Jak pěstovat plaménky, řez a choroby plaménků
Plaménky (klematisy) patří mezi velmi oblíbené popínavé dřeviny, pěstované u nás.
Řez plaménků
Řez plaménků významně ovlivňuje nejen dobrý růst, ale také bohatost květů. Způsob řezu se liší podle toho, ve kterém období daný druh plaménků kvete.
Plaménky kvetoucí na jaře od dubna do června na loňských výhonech se při jarním řezu zbavují jen suchých, poškozených a slabých výhonů. Ostatní ponechané výhony se zkrátí jen asi o 10 až 20 cm k nejbližším živým pupenům. Jestliže rostliny vyžadují silnější řez, provedeme ho ihned po odkvětu.
Plaménky kvetoucí v červenci a později na nových letorostech zkracujeme na jaře 15 až 30 cm nad zemí nad dvojicí živých pupenů na každém výhonu. Tím se podpoří bujný růst nových letorostů a bohaté kvetení na nich. Pnou-li se plaménky této skupiny po podpůrných rostlinách, je vhodné seříznout některé výhony na 50 až 100 cm nad zemí a ostatní ponechat bez zkrácení. Tak dosáhneme toho, že květy budou rozmístěny v různých výškách rostliny a ta bude působit lepším dojmem.
Hnojení plaménků
Každým rokem na jaře hnojíme plamének kompostem a cereritem nebo jiným plným hnojivem. Během vegetace rostliny, zvláště za sucha, vydatně zaléváme konví bez růžice přímo ke kořenům. Současně pečujeme o dobrý růst předsazené rostliny, aby kořenový krček plaménku byl ve stínu.
Choroby a škůdci plaménků
Chorobami a škůdci plaménky příliš netrpí. Vyskytne-li se občas na listech padlí v podobě bělavého povlaku, použijeme proti němu chemické přípravky. Proti plísni šedé na listech a květech pomáhá ošetření fundazolem.
Náhlé uvadnutí plaménku
Někdy listy a mladé nevyzrálé letorosty plaménku z dosud neobjasněných příčin náhle uvadnou a uschnou. Napadenou část co nejdříve odstraníme a spálíme. V příštím roce může rostlina znovu obrašit anebo zcela uhyne. Na její místo však pro zvýšené nebezpečí infekce nový plamének již nesázíme.
- Ruj vlasatá – okrasný keř Ruj vlasatá je okrasný keř, který dorůstá do maximální výšky 5 metrů a šířky až 4 metry. Krásně se vyjímá před tmavě zelenými jehličnany. Vyniká květy i listy. Tento keř kvete v období od června do července drobnými květenstvími ve velkých latách. Věty jsou bílé a dlouho vydrží. Vypadají velmi netradičně..
- Šácholan Soulangeův (Magnolia) Šácholan Soulangeův neboli Magnolie je menší strom nebo keř, který je vhodný a do menších zahrad. Můžeme jej využít jako solitéru. Dorůstá do výšky až 6 metrů, šířka stromu je 4 metry. Nejkrásnější je tento okrasný strom brzy na jaře, kdy rozkvétají velké barevné květy. Květy se objevují dříve jak..
- Okrasné dřeviny s tvarově neobvyklými plody v zimní zahradě Pámelník bílý Pámelník bílý je zhruba 1,5 m vysoký opadavý keř. Kvete v létě drobnými bělorůžovými květy, které bohatě medují, a proto je hodně navštěvují včely. Je ozdobný svými bílými kulatými plody. Pámelník je zcela nenáročný keř, který snadno a hodně odnožuje a spontálně se rozšiřuje. Proto se nedoporučuje vysazovat ho..
- Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..