Jak uchovat sklizené peckoviny



Uložení ovoce do kopřiv

Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích!

Uskladnění švestek a blumů

Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro uskladnění sklidíme za suchého počasí a dbáme na to, abychom je utrhli i se stopkami. Několik dnů je necháme na vzdušném místě, aby se ovoce odpařilo. Do pevné nádoby s pšeničnou moukou navrstvíme ovoce tak, aby se jednotlivé plody navzájem nedotýkaly, a pak nádobu uzavřeme.

Uskladnění švestek

Uskladnění švestek

Ovoce na spotřebu odebíráme po částech. Před použitím mouku z plodů omyjeme a na okamžik je podržíme v sítu nad hrncem s vařící vodou, aby je lehce přešla pára. Pak chutnají jako čerstvě utržené.





  • Zimní úklid v ovocné zahradě Zahradu je třeba na zimu připravit. Ovocná zahrada Z kmenů stromů odstraníme lapací pásy z vlnité lepenky, do nichž se uschovali různí škůdci. Lapací pásy spálíme. Z větví ovocných stromů odstraníme mumifikované plody, které by byly zdrojem moniliové hniloby v příštím roce. Z lapačů vos vylijeme tekutinu a uschováme je..
  • Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..
  • Moniliová hniloba plodů Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění...
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..