Jak zlepšit kvalitu půdy



Každý zahrádkář se snaží mít co nejkvalitnější úrodu. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Jedním z nich je systematické zlepšování kvality půdy, kterou má na své zahradě k dispozici. Takovou možností je zelení hnojivo.

Jakou máme půdu

Základem úspěchu je bezesporu znalost jakosti půdy na pozemku. K tomu nám dopomůže její rozbor, který nám v nejbližší laboratoři mohou provést. Odborníci rovněž doporučují, aby se po několika letech (v užitkové zahradě cca po 2 až 3) kvalifikovaný půdní rozbor zopakoval. Především pro nově zakládané zahrady je takový rozbor velmi důležitý.

Odběr půdních vzorků

Jak správně odejmout vzorky půdy? Ze zkoumané plochy odebereme vzorky asi z deseti až patnácti míst. Jednotlivé sondy provedeme rovnoměrně z celé plochy. Vybereme zeminu tak, že plynule táhneme sázecí lopatkou po stěně sondy zdola nahoru. Dílčí vzorky z jednotlivých míst sesypeme do vědra a dobře promícháme. Asi půl kilogramu této půdní směsi vložíme do plastikového sáčku a přesně popíšeme.

Jak zlepšit kvalitu půdy

Jak zlepšit kvalitu půdy

Standartní půdní zkouška obsahuje především tyto údaje:

  • Druh půdy na pozemku
  • Hodnotu pH
  • Obsah draslíku a fosforu

V doplňujícím rozboru se můžeme soustředit na množství a hodnotu stopových prvků v půdě. Při rozboru je pak doporučeno správné hnojení nebo si lze takové doporučení vyžádat.





  • Pěstování kukuřice cukrové Kukuřice cukrové (Zea mays var. Saccharata) se daří pouze na výsluní a v živinami bohatých středních půdách. Studené, mokré půdy jsou pro kukuřici cukrovou naprosto nevhodné. Můžete ji pěstovat v 1. i 2. trati, protože snáší i čerstvý hnůj, zarytý na podzim. Pěstujete-li kukuřici cukrovou na záhonech, musí být řádky 60 cm..
  • Pěstební plán K čemu je dobrý pěstební plán Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě. Na..
  • Jak ovlivnit mikroklima zahrady O tom, zda se plodinám na našich záhoncích bude dobře dařit, rozhoduje několik faktorů, které můžeme ovlivnit. Než se pustíme do zakládání záhonů, především zvážíme, jak kvalitní mikroklima na zahradě máme k dispozici. Fouká často na záhony vítr? Pak můžeme záhonům poskytnout ochranu třeba živým plotem, umístěným napříč proti směru nejčastějších..
  • Co je mulčování Mulčování je zakrývání půdy kolem rostlin s cílem zabránit vysušování půdy. Mulčujeme slámou, posekanou trávou nebo kůrou – tyto materiály se postupně rozkládají a rostliny tak mají přísun organického materiálu a živin. K dalším mulčovacím materiálům patří fólie nebo mulčovací textilie, které mají především zabránit prorůstání plevelů. Podobné články: Okrasné..