Pěstování kukuřice cukrové



Kukuřice cukrové (Zea mays var. Saccharata) se daří pouze na výsluní a v živinami bohatých středních půdách. Studené, mokré půdy jsou pro kukuřici cukrovou naprosto nevhodné. Můžete ji pěstovat v 1. i 2. trati, protože snáší i čerstvý hnůj, zarytý na podzim.

Pěstujete-li kukuřici cukrovou na záhonech, musí být řádky 60 cm daleko od sebe. Na normálním záhoně (1,2 metru) je tedy možné zasít jen dva řádky. Od okrajů ponechte prostor 30 cm. V rámci řádku byste rostliny neměli dávat blíž než 40 cm od sebe.

Sazenice kukuřice

Sazenice kukuřice

Vysévání kukuřice

Kukuřice cukrová je choulostivá vůči mrazu, a proto se nesmí vysévat před 20. květnem. Pouze obzvláště chráněné polohy umožňují výsev mezi 10. a 15. květnem. V tomto případě byste však měli hnízda okamžitě po zasetí opatřit ochranným poklopem. Na každém výsevním místě dejte mělce do půdy 4 semena. Po vzejití rostliny vyjednoťte tak, aby zůstaly v každém hnízdě jen dva nejsilnější semenáčky. U raných odrůd jsou možné následné výsevy až do 20. července.

Kukuřice jako větrolam

Kukuřice cukrová se velmi dobře hodí jako ochrana pro ty druhy zeleniny, které jsou citlivé na vítr. Typickými příklady jsou okurky, lilek vejcoplodý a paprika. Kukuřici cukrovou coby větrolam vysévejte poněkud hustěji. Dbejte na to, aby se výsevní místa ve druhé řadě kryla s mezerami v první řadě.

Předpěstování kukuřice

I v případě kukuřice cukrové se vyplatí předpěstovat si sadbu. Počátkem května vysévejte po dvou semenech do kořenáčů, jež umístíte do pařeniště. Ponechte si pouze silnější semenáčky. Po 20. květnu pak přikročte k výsadbě na vzdálenost 20 až 30 cm v řádku.






  • Ekologické zahrady a udržitelné zemědělství Ekologické zahrady a udržitelné zemědělství jsou důležitou součástí ochrany naší planety. Když se rozhodneme vytvořit zahradu, můžeme přispět k ochraně přírody tím, že se zaměříme na ekologické praktiky a udržitelné zemědělství. Ekologická zahrada Jedním z nejdůležitějších kroků při vytváření ekologické zahrady je používání organických hnojiv a pesticidů, které minimalizují negativní..
  • Co je zelené hnojení Zelené hnojení zlepšuje půdu Zeleným hnojením se nazývá dočasná kultura zcela určitých rostlin. Během poměrně krátké doby obohatí půdu humusem, přispěje ke zlepšení půdní struktury, půdu odpleveluje, zlepšuje kvalitu písčité půdy, na svazích dokáže ochránit půdu před vodní erozí. Zelené hnojení můžeme použít jako předplodinu a mezikulturu, nebo jako následnou..
  • Podzim na zahradě – listopad V listopadu uklízíme zahradu před zimou. Do poloviny listopadu můžeme vysazovat keřové růže. Výhony všech růží zkrátíme na 30 až 40 cm a keře zahrneme zemí s kompostem. Stromkové růže opatrně ohneme k zemi a zajistíme kolíkem. Korunku zasypeme zemí a kmínek volně obalíme vrstvou papíru. Skalničky ve skalce připravíme na zimu. Přikryjeme..
  • Pěstování papriky Paprika patří k teplomilné zelenině. Sázíme ji do chráněných oblastí. Má ráda slunečnou polohu a záhřevnou půdu. Sazenice papriky vysazujeme do sponu cca 70 x 40 cm. Záhon může být potažený černou netkanou textilií. U paprik postranní výhony nevyštipujeme jako u rajčat, ale necháváme je růst. Papriku pravidelně zaléváme ke kořenům...