Jak ovlivnit mikroklima zahrady



O tom, zda se plodinám na našich záhoncích bude dobře dařit, rozhoduje několik faktorů, které můžeme ovlivnit. Než se pustíme do zakládání záhonů, především zvážíme, jak kvalitní mikroklima na zahradě máme k dispozici.

Fouká často na záhony vítr?

Pak můžeme záhonům poskytnout ochranu třeba živým plotem, umístěným napříč proti směru nejčastějších větrů. Výborně se osvědčují v této roli smíšené listnaté živé ploty, protože nabízejí možná hnízdiště ptákům, kteří nám výrazně pomohou regulovat hmyz na zahradě.

Mikroklima na zahradě

Mikroklima na zahradě

Uzavřená pěstební plocha

Máme-li pěstební plochu ze všech stran pevně uzavřenou, měli bychom rovněž zasáhnout a daný stav změnit. V takových plochách se totiž náramně houževnatě drží houbové choroby a drobní škůdci, jimž plísně vytvářejí ideální životní podmínky.

Slunná poloha záhonů

Slunná poloha pěstební plochy výrazně ovlivňuje nejen růst rostlin, ale i aroma pěstovaných plodin. O sluníčku platí: čí je více slunce, tím vyšší je obsah vitamínů a nižší koncentrace škodlivých dusičnanů v zelenině.






  • Co je to permakultura Permakultura je inovativní a udržitelný přístup, který se zabývá vytvářením ekosystémů, které jsou stabilní, odolné a harmonicky propojené s přírodou. Tento koncept byl vyvinut v 70. letech a kombinuje principy zemědělství, architektury, ekologie a sociálního designu. Cílem permakultury je vytvářet udržitelné lidské obydlí, zemědělství a komunity, které nejenže minimalizují negativní..
  • Jak založit zahradu aneb 12 tipů, jak založit zeleninové záhony Jak založit zahradu? Při zakládání nové zahrady je dobré začít v malém, abychom si nenabrali příliš mnoho zahradnických starostí, které pak nezvládneme. Plevel a škůdci nás mohou rychle přemoci. Pro záhonky vybereme místo, na kterém svítí slunce co nejdéle. Je třeba zvážit, jak se sluneční svit mění v průběhu ročních období. Nejlépe..
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVENEC Jezírka na zahradě v červenci Vodní nádrže na zahradě se často stávají líhněmi komárů, kteří za letních večerů nepříjemně trápí celé okolí. Nejlepší ochranou proti nim je těsně přiléhající poklop, jímž nádrže přikryjete. Stálou přítomnost komářích larev, nebo když nemůžete nádrž z jakéhokoliv důvodu zakrýt, vyřešte tak, že nádrž před novým..
  • Pěstování keříčkových fazolí Keříčkové fazole Od poloviny května a v červnu postupně vysejeme na dvakrát keříčkové fazole. Budeme je tak sklízet postupně. Dáváme přednost odrůdám s krátkou dobou vývoje. Keříčkové fazole, které jsme vyseli v květnu, přihnojíme začátkem června dusíkatým hnojivem. Hnojivovou zálivku lijeme mezi řádky, abychom nepopálily listy rostlin. Rostliny nakonec ještě opláchneme sprchou čisté..