Jak ovlivnit mikroklima zahradyO tom, zda se plodinám na našich záhoncích bude dobře dařit, rozhoduje několik faktorů, které můžeme ovlivnit. Než se pustíme do zakládání záhonů, především zvážíme, jak kvalitní mikroklima na zahradě máme k dispozici.

Fouká často na záhony vítr?

Pak můžeme záhonům poskytnout ochranu třeba živým plotem, umístěným napříč proti směru nejčastějších větrů. Výborně se osvědčují v této roli smíšené listnaté živé ploty, protože nabízejí možná hnízdiště ptákům, kteří nám výrazně pomohou regulovat hmyz na zahradě.

Mikroklima na zahradě

Mikroklima na zahradě

Uzavřená pěstební plocha

Máme-li pěstební plochu ze všech stran pevně uzavřenou, měli bychom rovněž zasáhnout a daný stav změnit. V takových plochách se totiž náramně houževnatě drží houbové choroby a drobní škůdci, jimž plísně vytvářejí ideální životní podmínky.

Slunná poloha záhonů

Slunná poloha pěstební plochy výrazně ovlivňuje nejen růst rostlin, ale i aroma pěstovaných plodin. O sluníčku platí: čí je více slunce, tím vyšší je obsah vitamínů a nižší koncentrace škodlivých dusičnanů v zelenině.


  • Jak zlepšit kvalitu půdy v zahradě Kvalita půdy hraje klíčovou roli pro zdraví rostlin a také v celkovém úspěchu zahradničení. Zde najdete několik praktických tipů, jak zlepšit kvalitu půdy ve vaší zahradě. Než začnete s úpravami, proveďte test půdy, abyste zjistili její pH a obsah živin. To vám poskytne jasný obraz o potřebách půdy a umožní..
  • Jak přilákat ptáky do zahrady Pokud chcete přilákat ptáky do zahrady, můžete vyzkoušet několik jednoduchých a účinných metod. Potrava, voda, úkryt Poskytněte jim potravu, zejména v zimě. Instalujte ptačí krmítko nebo rovnou několik krmítek umístěných ve strategických částech zahrady. Naplňte je semeny, ořechy, ovocem nebo sušeným hmyzem. Vybírejte potravu, která je přitažlivá pro různé druhy ptáků...
  • Ekologické zahrady a udržitelné zemědělství Ekologické zahrady a udržitelné zemědělství jsou důležitou součástí ochrany naší planety. Když se rozhodneme vytvořit zahradu, můžeme přispět k ochraně přírody tím, že se zaměříme na ekologické praktiky a udržitelné zemědělství. Ekologická zahrada Jedním z nejdůležitějších kroků při vytváření ekologické zahrady je používání organických hnojiv a pesticidů, které minimalizují negativní..
  • Skleníky na zahradě Skleník na zahradě vylepší klimatické podmínky, urychlí růst zeleniny a předpěstování sadby květin na záhony nebo do okenních truhlíků. Zásady při výběru skleníku Při výběru, nákupu nebo umístění skleníků lze udělat mnoho chyb, které výsledek pěstování negativně ovlivní. Proto je dobré dodržet některé zásady. Nejdříve si dobře promyslíme, které rostliny..