Řez ovocných stromů



Základní řez peckovin

Vhodným termínem základního řezu peckovin je červenec až srpen, tedy v období těsně po sklizni ovoce.

Některé odrůdy (u slivoní nebo broskvoní) dozrávají až v září, pak řez odložíme na vhodnější dobu v následném roce.

Řez třešní

Vyšší kmenné tvary třešní s výhodou řežeme i zmlazujeme přímo při sklizni. Větve těžko dostupné jednoduše seřízneme na vhodné rozvětvení, spustíme je po provaze opatrně na zem a tam je pohodlně očešeme. Zdánlivě drastické opatření splní dvě funkce: usnadní sklizeň a urychlí zahojení ran.

Řez rybízu

Řez rybízu

Řez rybízu

Podobně jako peckoviny lze v srpnu ošetřit i červený nebo bílý rybíz, a to tak, že nejstarší větve seřízneme po sklizni těsně u země podle zásady, že po řezu mají na těchto keřích zůstat větve maximálního stáří 4 roky. Černý rybíz však řežeme tradičně brzy zjara, krátce před rašením. Tento druh je totiž náchylnější vůči zimním mrazům. V našich podmínkách může někdy namrzat ve dřevě, což zjara snadno poznáme.

Řez jabloní

Řez jabloní

Řez jabloní a hrušní

Poněkud jiná situace je u jabloní a hrušní. Tyto dva druhy prosvětlujeme řezem v zimě, především však v předjaří. Obecně se hovoří o základním zimním řezu, který probíhá v době vegetačního klidu, tj. od listopadu do konce března.

V zahrádkách s menším počtem stromů se smažíme řezat za pěkného počasí od druhé poloviny února a v březnu. Jabloně na tento řez reagují vcelku přijatelně, nebezpečí chorob je výrazně nižší i při hlubokém řezu.





  • Zakládáme ovocnou zahradu Než se rozhodneme založit ovocnou zahradu, měli bychom si rozmyslet, pro kolik osob budeme ovoce pěstovat, zda budeme chtít zajistit celoroční spotřebu nebo pokrýt jen část. Dále uvážíme, zda máme kde ovoce dlouhodobě uschovat tak, aby vydrželo zimní podmínky. V neposlední řadě také zvážíme, zda budeme stačit na každoroční údržbu vzrostlých..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..
  • Pěstování slivoní Kde vysazovat švestky Slivoním se nejlépe daří v polohách od 300 do 500 metrů nad mořem. Mají rády středně těžké půdy s větší vlhkostí. Slivoně vysazujeme v zahradě na vzdálenost nejméně 5 metrů, podle vzrůstnosti dané odrůdy. Dřevo slivoní je křehké, při velké úrodě a za větru může dojít k vylomení větve. Z tohoto důvodu..