Sníh na zahradě
Sníh představuje přirozenou ochrannou pokrývku pro všechny rostliny, které zůstanou přes zimu pod širým nebem, neměli byste jej proto nechávat ležet bez užitku na zahradních pěšinách.
Sníh z cestiček a podobných míst prokáže dobré služby, když ho přenesete na obdělávanou půdu. Prašan se hodí především jako ochranná pokrývka na stále zelené trvalky a další nízké rostliny, jež trpí při holomrazech. Práce spojená s přenášením sněhu se v každém případě vyplatí, protože sníh na zryté půdě zvýší tolik důležitý obsah půdní vláhy.
Rytí půdy se sněhem
Půdu, která je pokryta vysokou vrstvou sněhu, nesmíme rýt. Sníh je potřeba nejdříve dát stranou. Pod mohutnou sněhovou pokrývkou bývá půda velmi často nezamrzlá, takže ji můžeme rýt i v průběhu ledna. Této příležitosti je třeba využít, aby na zrytou půdu mohlo ještě příznivě zapůsobit zimní počasí.
Sníh v půdě
Nesmíme zapomínat, že zarytý sníh bude na jaře silně brzdit zahřívání půdy. Sníh v půdě taje velmi pomalu a země zůstává také dlouho mokrá. Oddaluje se tak osetí nebo osázení pozemku, proto je důležité dát sníh před rytím stranou. Práci si můžeme usnadnit tak, že sníh odstraníme jen z části pozemku, ten pak zryjeme. Na zrytou brázdu přehodíme sníh z následující brázdy, kterou budeme teprve rýt. Tímto způsobem nebude půda ochuzena o zimní vláhu.
- Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 3. týden Příprava na jaro Připravíme si rašelinu, kterou budeme potřebovat během roku. Rašelina je potřeba jako prostředek pro zlepšování půdy téměř v každé roční době. Obohacuje totiž všechny půdy o humus. Lednové rytí středně těžkých půd můžeme realizovat pro přípravu na vysazování dřevin nebo bylinných trvalek. U velmi těžkých půd ryjeme velmi..
- Padání rostlin a stísněné rostliny Padání mladých rostlin Příznaky: u semenáčků a řízkovanců začínají hnědnout kořenové krčky, mladé rostliny pak začnou přepadat a hynou. Je to typický příznak výskytu houbové choroby. Co dělat: použijeme dezinfikovaný substrát pro množení, v řídkém výsevu a v mírné vlhkosti substrátu. Při prvních příznacích choroby odstraníme napadené rostliny, zlepšíme větrání a snížíme..
- Zimní práce na zahradě – prosinec Stále zeleným keřům velmi škodí holomrazy, proto je přikryjeme chvojím. Nejlépe se hodí smrkové větvičky. Také zelenina, která zůstává přes zimu na záhonech, potřebuje kryt z chvojí. Růžičková kapusta a kadeřávek jsou sice značně odolné proti mrazu, ale velmi jim uškodí, když je přes den sluneční paprsky zahřejí a v noci spálí..
- Co je mulčování Mulčování je zakrývání půdy kolem rostlin s cílem zabránit vysušování půdy. Mulčujeme slámou, posekanou trávou nebo kůrou – tyto materiály se postupně rozkládají a rostliny tak mají přísun organického materiálu a živin. K dalším mulčovacím materiálům patří fólie nebo mulčovací textilie, které mají především zabránit prorůstání plevelů. Podobné články: Jak..