Bylinné výtažky proti únavě



Proti jarní únavě nám mohou pomoci bylinky. Můžeme použít buď čerstvé jarní bylinky, sušené bylinky nebo průmyslově vyráběné bylinné výtažky.

Průmyslově vyráběné výtažky proti únavě

Třezalka tečkovaná – má uklidňující a posilující účinky na nervovou soustavu. Působí mírně antidepresivně. Při větších dávkách a dlouhodobém užívání může způsobit vyrážku po slunečním záření. S třezalkou opatrně, snižuje účinnost velké skupiny léků (včetně hormonů).

Echinacea

Echinacea

Echinacea – nezapomínejme, že jaro je i obdobím chřipek. Známá echinacea (třapatka nachová) spolu s vitamínem C představuje slušnou prevenci.

Guarana – výtažek z jihoamerické rostliny. Může nahradit kávu. Má povzbuzující účinky podobné kofeinu, avšak bez jeho negativního působení. Guarana není návyková a neovlivňuje srdeční činnost.





  • Smil kari (Helichrysum) a jeho pěstování Smil kari pochází z Turecka a je také známý jako maggi koření. Využívá se při přípravě orientálních jídel, drůbeže, ryb, rýže, majonéz nebo polévek a omáček. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Používá se k pročištění průdušek. Pěstování smilu Smil kari pěstujeme na slunném a nezamokřeném stanovišti. Na zimu je přesuneme do bezmrazové..
  • Petrželka (Petroselinum crispum) Pěstování petrželky Petrželka se pěstuje jako dvouletka. Na záhon ji vysejeme v dubnu, nejlépe do řádků. Vždy zvolíme nové stanoviště. Tato bylinka potřebuje hodně zalévat. Sběr petrželky Sklízíme postupně lístky. Dáváme pozor na středové srdíčko rostliny, abychom jej nepoškodili. Použití v kuchyni Bez petrželky se neobejdou vývary a další polévky, bramborová a..
  • Pěstování bylinek v samozavlažovacím truhlíku Při pěstování středomořských a dalších suchomilných bylinek se vyhněte samozavlažovacím nádobám a truhlíkům. V těch se naopak bude líbit mátě, bazalce a dalším žíznivým druhům. Nezapomeňte na dostatečnou drenážní vrstvu ze štěrku či drobných kamínků, zabráníte tak uhnívání kořenů. Tipy pro pěstování bylinek na balkoně Bylinkám vyhovuje, když rostou ve skupinách,..
  • Bylinka dobromysl neboli oregano Pěstování oregana Dobromysl je také známý pod názvem oregano. Vyžaduje slunce a lehčí propustnou půdu. Dobromysl má uklidňující účinky ne nervovou soustavu. Používá se k přípravě čaje, do koupelí a jako koření k masům a do salátů. Dobromysl v kuchyni Dobromysl je součástí francouzské a italské kuchyně. Tradičně se používá při přípravě..