Jak na jarní únavu



Příčinou jarní únavy je méně slunečního svitu v zimním období a tím i méně vitamínu D. Dále pak kratší pobyt na čerstvém vzduchu, méně pohybu a přejídání. Vliv může mít i změna zimního času na letní.

Jarní únava se projevuje snadnou a rychlou unavitelností až vyčerpáním. K návratu k normálu pomáhá správná životospráva, dostatek spánku, změna jídelníčku a časté procházky na čerstvém vzduchu.

Medvědí česnek

Medvědí česnek

Jarní pročištění organismu pomocí čaje

Pomoci mohou také bylinky, které se používají na pročištění organismu, tzv. detox. Patří k nim např. pampeliška lékařská, kopřiva dvoudomá nebo sedmikráska obecná. Směs těchto bylin ve stejném poměru se používá formou čaje – 1 lžíce na čtvrt litru vody. Kopřiva se používá pouze sušená, protože čerstvá působí mírně toxicky. Do jídelníčku se doporučuje zařadit list pampelišky, polníčku, česneku medvědího, případě popence břečťanovitého. Dobré účinky na jarní únavu má také šalvěj muškátová, která obsahuje éterický olej, který je účinný proti bakteriím a plísním.

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) – je dvouletá až víceletá silně aromatická velkolistá rostlina. Květy voní podobně jako muškát. Můžeme ji pěstovat také jako okrasnou rostlinu.

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea) – bylina hojně rostoucí na vlhčích místech v lesích, na loukách nebo podél cest. Má drobné fialové květy. Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje především třísloviny. Popenec je ideální rostlina do čajových směsí.






  • Sušíme levanduli Levanduli najdeme snad v každé zahradě, v posledních letech je tato trvalka velmi oblíbená. Tato květina se využívá v lékařství, kosmetice a aromaterapii. Sušenou levanduli využijeme k aranžování v interiérech nebo při kreativní činnosti. Sáček s drcenou levandulovou natí uložený ve skříni ochrání naše oděvy před moly. Jak sušit levanduli Krásu a vůni levandule můžeme prodloužit..
  • Pěstování majoránky (Majorana hortensis) Majoránka se pěstuje jako letnička. Vyséváme ji od března doma do truhlíku, v květnu ji přesadíme na záhon. V zahradních centrech můžeme koupit i sazenice. Majoránce vyhovuje slunné místo a vápenatá půda.   Jak vysévat majoránku Majoránka je bylinka s dlouhou vegetační dobou, proto je nutné ji vysévat již na přelomu února a..
  • Bylinné výtažky proti únavě Proti jarní únavě nám mohou pomoci bylinky. Můžeme použít buď čerstvé jarní bylinky, sušené bylinky nebo průmyslově vyráběné bylinné výtažky. Průmyslově vyráběné výtažky proti únavě Třezalka tečkovaná – má uklidňující a posilující účinky na nervovou soustavu. Působí mírně antidepresivně. Při větších dávkách a dlouhodobém užívání může způsobit vyrážku po slunečním..
  • Yzop lékařský Pěstování yzopu lékařského Yzop lékařský je trvalka, kterou do Evropy přinesli benediktinští mniši. Yzop potřebuje ke zdárnému růstu slunce a propustnou, nepodmáčenou půdu. Má drobné listy a výraznou kořenitou vůni. Květy yzopu jsou modrofialové nebo také bílé a růžové. Použití yzopu Listy yzopu přidáváme do tučných masitých jídel, do rybích..