Jak na jarní únavu



Příčinou jarní únavy je méně slunečního svitu v zimním období a tím i méně vitamínu D. Dále pak kratší pobyt na čerstvém vzduchu, méně pohybu a přejídání. Vliv může mít i změna zimního času na letní.

Jarní únava se projevuje snadnou a rychlou unavitelností až vyčerpáním. K návratu k normálu pomáhá správná životospráva, dostatek spánku, změna jídelníčku a časté procházky na čerstvém vzduchu.

Medvědí česnek

Medvědí česnek

Jarní pročištění organismu pomocí čaje

Pomoci mohou také bylinky, které se používají na pročištění organismu, tzv. detox. Patří k nim např. pampeliška lékařská, kopřiva dvoudomá nebo sedmikráska obecná. Směs těchto bylin ve stejném poměru se používá formou čaje – 1 lžíce na čtvrt litru vody. Kopřiva se používá pouze sušená, protože čerstvá působí mírně toxicky. Do jídelníčku se doporučuje zařadit list pampelišky, polníčku, česneku medvědího, případě popence břečťanovitého. Dobré účinky na jarní únavu má také šalvěj muškátová, která obsahuje éterický olej, který je účinný proti bakteriím a plísním.

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) – je dvouletá až víceletá silně aromatická velkolistá rostlina. Květy voní podobně jako muškát. Můžeme ji pěstovat také jako okrasnou rostlinu.

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea) – bylina hojně rostoucí na vlhčích místech v lesích, na loukách nebo podél cest. Má drobné fialové květy. Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje především třísloviny. Popenec je ideální rostlina do čajových směsí.





  • Koření v kuchyni – majoránka Majoránka je rostlina, která je v naší kuchyni dobře známa. Při vaření používáme zelenou nať (sušenou). Majoránku přidáváme k pokrmům z masa, zeleniny a do salátů. Cizí kuchyně často používají majoránkový ocet, který je aromatičtější než obyčejný. V této formě majoránku dáváme do omáček. Majoránkový ocet Majoránkový ocet vyrobíme tak, že do skleněné nádoby..
  • Bazalka (Ocimum basilicum) Pěstování bazalky Bazalka se předpěstovává v teplém skleníku, proto je lepší si zakoupit již vypěstované sazenice. Ven je vysadíme po ledových mužích. Tato bylinka potřebuje hodně živin a vláhu. Sběr bazalky Průběžně sbíráme čerstvé listy. Sušená bazalka velmi rychle ztrácí aroma. Použití v kuchyni Tato jednička mezi kuchyňskými bylinkami ochutí saláty, masa,..
  • Pěstování bylinek v samozavlažovacím truhlíku Při pěstování středomořských a dalších suchomilných bylinek se vyhněte samozavlažovacím nádobám a truhlíkům. V těch se naopak bude líbit mátě, bazalce a dalším žíznivým druhům. Nezapomeňte na dostatečnou drenážní vrstvu ze štěrku či drobných kamínků, zabráníte tak uhnívání kořenů. Tipy pro pěstování bylinek na balkoně Bylinkám vyhovuje, když rostou ve skupinách,..
  • Květiny k jídlu Víte o tom, že některé letničky nám přinášejí nejen radost a krásu, ale že je možné je také konzumovat? Nejlepší jsou k tomu květy z vlastní zahrady, u kterých víme, v jakých podmínkách vyrostly a můžeme je jíst bez obav. Květiny vhodné k jídlu Ke květinám, na kterých si pochutnáme, patří: lichořeřišnice větší, měsíček..