Jak zmladit živý plot



Ke zmlazení živého plotu přistupujeme ve chvíli, kdy dojde k jeho bujnému růstu, nebo když nebyl několik let udržován. Zmlazení spočívá v hlubokém řezu, který ovšem zvládnou jen některé rostliny.

U ostatních je lepší výměna za nové. Výrazný zmlazovací řez je u živého plotu dlouhou dobu znát, dojde ke snížení výšky. U rychle rostoucích druhů se zmlazení bát nemusíme. U pomaleji rostoucích dřevin může být tento zásah patrný i několik let.

Kdy zmladit živý plot?

Stálezelené rostliny zmlazujeme v době, kdy již nehrozí příchod jarních mrazíků, které by mohly poškodit právě rašící výhony. Také se vyhýbáme období s vysokými teplotami, protože řezné rány by rychle vysychaly.

Opadavé dřeviny řežeme v předjaří nebo brzy na jaře.

Svída

Svída

Které dřeviny jsou vhodné pro zmlazení?

Zmladit můžeme všechny dřeviny, které mají rychlou regenerační schopnost, tj. zejména rychle rostoucí druhy. K těm patří všechny druhy svídy, mochna křovitá nebo tavolníky japonské. Tyto rychle rostoucí dřeviny zmladíme radikálně na výšku pařezu okolo 10 cm.

Na vyšší pařez můžeme bez obav zmladit živý plot z habrů, ptačího zobu nebo dřišťálu Thunbergova.

Túje

Túje

Ze stálezelených jehličnanů si se zmlazením dobře poradí túje, které lze výrazně snížit. Výšku můžeme snížit až o polovinu, ale musíme počítat s tím, že tento zásah bude patrný dlouhou dobu, než vyrostou nové výhony. Dobře zmladit lze také cypřišovec. Řežeme jej na výšku, boční stěny bohužel není možné výrazně upravovat, protože zde nevyrostou mladé výhony.

Které dřeviny nemá smysl zmlazovat?

Živý plot by měl vždy vyhovovat po praktické i estetické stránce. U starších tújí, které jsou odspodu holé, již nemá smysl ke zmlazení přistupovat, protože již neobrostou. Proto je lépe je nahradit novými rostlinami.





  • Druhy bezu Bez černý (Sambucus nigra) Bez černý je keř vysoký několik metrů. Květenství malých běložlutých kvítků je ploché, známé jako kosmatice, které se tako konzumují smažené. Květ černého bezu má typickou a intenzivní vůni. Květy jsou považovány za všelék. Pomáhá při nachlazení a posiluje imunitu. Nálev z květů je vynikající, nejlépe působí..
  • Opletka Aubertova (Fallopia aubertii) Pěstování opletky Opletka Aubertova je ovíjivá dřevina, známá spíše pod starým názvem rdesno baldšuánské. Kvete koncem léta a na podzim spoustou bílých kvítků. Nejlépe se hodí k pokrytí zdí, kmenů starých stromů a pevných pergol. Při tuhé zimě opletka namrzá, po seříznutí na jaře však snadno regeneruje. Podobné články: Jak vysadit..
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..
  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..