Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení



Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí.

Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle, než se dostane do původního stavu.

Buk lesní – snese zmlazení velmi dobře.

Cypřišovec Leylandův – můžeme ji výrazně zmladit, ale je nutné počítat s dlouhou dobou až několika let, než obroste.

Dub – řežeme pouze nepatrně, při hlubším zmlazení špatně obrůstá.

Habr obecný – můžeme zmladit až na pařez. Řez provádíme pouze v období vegetačního klidu.

Javor – dobře snáší zmlazení.

Kalina pražská – dobře snáší zmlazení.

Ptačí zob – můžeme zmladit až na pařez o výšce cca 10 cm, tato dřevina dobře obrůstá. Zmlazení provádíme v předjaří.

Růže svraskalá

Růže svraskalá

Růže svraskalá – dobře snáší zmlazení.

Tis červený – můžeme zmladit i starší stromy, tato dřevina má výborné regenerační schopnosti a dobře obrůstá.

Zerav – můžeme zmladit až o polovinu původní výšky, naopak na šířku nelze řezat, protože zde neobroste. Je nutné počítat s tím, že řezné rány jsou viditelné minimálně 2 sezóny.

Zimolez – dobře snáší zmlazení.

Zimostráz vždyzelený neboli Buxus – hlubší zmlazení se nedoporučuje, protože tato dřevina roste velmi pomalu.

Dřišťál Thunbergův – snese zmlazení bez problémů, protože má výborné regenerační schopnosti.

Cypřišek Lawsonův – řežeme opatrně, hlubší zmlazení se nedoporučuje.

Hlohyně šarlatová – má dobrou regenerační schopnost, proto je možný hluboký zmlazovací řez. Tato dřevina je typická rychlým růstem.

Svída

Svída

Svída – můžeme zmladit na pařez o výšce cca 10 cm, protože dřevina rychle obroste.

Tavolník japonský – můžeme seříznout až k zemi, zmlazení snáší dobře a rychle opět doroste.

Mochna křovitá – dobře snese hluboký řez.





  • Kdy a jak sázet révu vinnou Réva vinná se sází většinou na jaře, když se půda dostatečně prohřeje, a to v dubnu až květnu. V teplých oblastech je možné sázet révu i na podzim od konce října až do listopadu, pokud nemrzne. Kam vysadit révu vinnou Réva vinná je teplomilná dřevina, které se dobře daří v nadmořské výšce 200..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Okrasné dřeviny do zahrady Jaké..
  • Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..
  • Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..