Stračka zahradní (Delphinium)



Stračka zahradní patří mezi letničky (jednoleté rostliny), které můžeme vysévat přímo na záhon. Existují odrůdy, které dorůstají do výšky od 50 cm až po 1 metr.

Pěstování stračky zahradní

Stračky dávají přednost hluboce nakypřené vápenité půdě, která je spíše vlhčí. Nesnášejí hnojení čerstvým chlévským hnojem. Stanoviště by mělo být umístěné na slunci. Ve všech polohách tuto letničku vyséváme již na začátku dubna. Meziřádková vzdálenost je u nízkých odrůd 20 cm, u vyšších odrůd 25 až 30 cm. Po vzejití rostliny vyjednotíme v řádku na vzdálenost 10 až 25 cm. Jeden gram osiva obsahuje asi 500 semen.

Stračka zahradní

Stračka zahradní

Po vzejití je třeba vyšší odrůdy co nejdříve přivázat k tyčkám, aby nedošlo při větru k jejich zlomení. Stračka zahradní kvete od června do července modrými, růžovými, bílými nebo červenými květy. Pokud po odkvětu rostlinu seřízneme, odmění se nám na podzim dalšími květy.

Na podzim stračku zahradní seřízneme těsně u země, zabráníme přemokření půdy během zimy. Rostlinu můžeme na zimu zakrýt listím.





  • Přesazování, dělení a množení kosatců Nejvhodnější dobou pro přesazování a dělení kosatců jsou letní měsíce od poloviny července do poloviny srpna. Protože kosatce na jednom stanovišti pěstujeme 3 až 4 roky, je přesazení nezbytností. Z estetického hlediska starší kosatce ve středu ztrácejí oddenky, výhony zde nevyrůstají a květiny vypadají nevzhledně. Proto je nutné je přesadit a..
  • Len velkokvětý (Linum grandiflorum) Len velkokvětý (Linum grandiflorum) patří mezi zahradnicky nejvýznamnější druhy lnu. Je to jednoletá rostlina, která vytváří široce rozvětvené, asi 60 cm vysoké trsy, které jsou od července do září ozdobeny množstvím asi 2 cm velkých červených květů. Lnu velkokvětému se nejlépe daří na slunném stanovišti, na půdu není náročný. Pěstuje..
  • Lichořeřišnice – Tropaeolum Lichořeřišnice je v našich podmínkách letnička. Pochází z Jižní Ameriky. Lichořeřišnice je dužnatá a velmi choulostivá na mráz. Vytvářejí asi 1 metr dlouhé výhony, které můžou být buď plazivé, nebo popínavé. Květy jsou jednoduché, velké cca 6 až 7 cm v barvě oranžové, žluté nebo červené. Lichořeřišnici vysazujeme na slunné nebo poloslunné místo..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...