Škůdci okrasných rostlin – 3



Štítenka skleníková

Tento škůdce napadá především fíkovník, kapradí, filodendron, palmy nebo toulitce. Štítenky poznáme podle kulatého nebo podlouhlého hnědého štítku, jenž úplně pokrývá dospělce, kteří jsou pak díky tomu nepohybliví. Larvy štítek nemají a zpočátku jsou pohyblivé.

Štítenky smyjeme měkkým hadříkem a mýdlovou vodou. Rostliny přitom položíme, aby se tekutina nedostala do substrátu v květináči. Zákrok proveďte co nejdříve.

Vlnovník révový

Vlnovník révový se vyskytuje hlavně na pokojovém břečťanu a loubinci popínavém (psí víno). Škůdci mají bělavé zbarvení a živí se sáním listů. Jsou tak malí, že nejsou prostým okem rozpoznatelní, ale mladé listy se kroutí. Vrcholky výhonů jsou znetvořené.

Proti vlnovníku révovému můžeme úspěšně bojovat pouze trpělivostí. Nejlepší výsledky má namáčení do chemického roztoku proti škůdcům (postřik). Tento postup se musí mnohokrát opakovat v týdenních intervalech.

Rostliny napadené škůdci

Rostliny napadené škůdci

 

Vzpřímenka šeříková

Jedná se o motýla, jehož larvy se vyskytují v listech okrasných rostlin. Listy pak hnědnou. V některých letech je napadení tak silné, že keře utrpí značné škody. Housenky jsou bělavě zelené, až 7 mm dlouhé. Zpočátku se jen trochu svinují listy.

Jakmile zjistíme napadení, měli bychom larvy v listech rozmačkávat. Poškození pak nenabude tak velkých rozměrů. Především se tím omezí druhá generace škůdce.





  • Obyčejná voda proti mšicím Vodou proti mšicím Mšice, svilušky a třásněnky se dají dobře omezovat postřiky vodovodní vodou, tedy sprchováním rostlin. Pro úspěch této metody je důležité důkladné postříkání svrchní, a zejména spodní strany listů vlažnou vodou. Ošetření je třeba několikrát opakovat, protože na listech ještě většinou zůstanou vajíčka, ze kterých se líhnou nové..
  • Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky. Prevence proti moniliovému úžehu květů: Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme. Použijeme chemický přípravek. Podobné články: Bělásek zelný..
  • Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..
  • Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..