Třásněnky na okrasných rostlinách



Třásněnka mečíková

Třásněnka mečíková se objevuje na listech mečíků. Je velká asi 0,8 až 1 mm, má podlouhlý tvar (žlutavá barva, dospělci jsou tmaví). Vlivem sání žloutnou listy.

Stříkáme povolenými chemickými postřiky proti savému hmyzu, ve spojení s lapači. Celý postup opakujeme několikrát v desetidenních časových odstupech. Třásněnky přezimují na hlízách mečíků, proto je musíme mořit kapalnými nebo práškovými přípravky.

Azalka

Azalka

Třásněnky na azalkách

Třásněnky na azalkách se projevují tak, že listy azalek jsou sáním těchto škůdců stříbřitě lesklé a později opadávají. Na rubové (spodní) straně jsou žlutaví a tmaví, asi 1 mm dlouzí škůdci.

Především v létě je třeba listy trvale postřikovat vodou. V zimě se musíte postarat o vlhký vzduch. Rostliny umístěte do chladu. Napadeným azalkám namočte krátce nadzemní část do roztoku insekticidu, po osmi dnech opakujte.

Třásněnky na okrasném chřestu (pokojovém asparágusu)

Sání škůdců způsobuje kadeřavé znetvoření výhonů. Je nutné se stále starat o vlhký vzduch. Napadené výhony chřestu spálíme a rostliny postříkáme vhodným chemickým postřikem proti savým škůdcům.





  • Choroby a škůdci listů Listový brouci Různí, až 5 mm velcí, zelení, modří nebo hnědí brouci napadají zahradní stromy od května do konce léta. Někteří patří k mandelinkám a spíše listy skeletují nežli v nich vyžírají díry. Často škodí na olších (zádumčivec olšový), na topolech a jilmech. V zahradách nebývají škody vážné, v případě potřeby postřikujeme vhodným insekticidem...
  • Kůrovci – škůdci okrasných stromů Existuje několik druhů kůrovců, kteří napadají okrasné stromy. Mezi ně patří jilmový brouk, který přenáší obávanou houbovou chorobu jilmů. Napadení okrasných stromů Kůrovci vrtají chodbičky buď hlouběji v dřevě, nebo těsně po kůrou. Brouci napadají hlavně zesláblé stromy – udržováním dobrých růstových podmínek lze napadení předcházet. Poškozené větve odstraňujeme.   Podobné..
  • Slimáci a plži v zahradě Co se slimáky v zahradě? Slimáci a plži jsou aktivní hlavně přes noc. Plži působí velké škody na všech zelených rostlinách, ať jde o zeleninu, trvalky nebo letničky. Přes den se skrývají ve vlhkých a tmavých úkrytech, čehož pozorný zahradních využije. Ekologická likvidace slimáků Na zem se večer položí prkno, lepenka..
  • Choroby tulipánů Virová pestrokvětost tulipánů Virová pestrokvětost je choroba tulipánů, která se ze začátku ani jako choroba netváří. Květy jsou jen barevně žíhané, postupně se rostliny špatně vyvíjejí. Takto napadené rostliny ihned zlikvidujeme, aby nedošlo k napadení i dalších tulipánů. Houbové choroby tulipánů Tulipány a především jejich cibule trpí mnoha houbovými chorobami –..