Zimovzdorné kvetoucí trvalky vhodné pro úzké záhony, tzv. rabata
Řebříček tužebníkovitý
K trvalkám vhodným k pěstování v rabatech patří řebříček tužebníkovitý, který vyžaduje jakoukoliv normální zahradní půdu a umístění na plné slunce.
Vykvétá v období června až září citronově žlutými až zlatožlutými květy. Květy poskytují pastvu pro včely. Výška rostliny je od 60 do 120 cm. Řebříček vyniká také jako suchá květina. Množíme jej dělením starých trsů na jaře.
Oměj
Oměj zahrnuje několik druhů a odrůd. Všechny rostou v každé zahradní půdě, která není příliš suchá. Můžeme jej pěstovat i v těžké půdě. Tato trvalka snese slunce i stín. Vykvétá žlutými nebo také modrými až fialovými květy a to od června do října (dle druhu). Výška rostlin je od 60 do 150 cm a lze je v zahradě použít jako podsadu i jako solitéry. Hodí se k řezu. Pozor – oměj je jedovatá rostlina!
Sasanka (Anemone)
Sasanek existuje několik druhů – od nízkých vyrůstajících kolem 30 cm až po vysoké až 100 cm. Květy jsou zbarvené od bílé, růžové, červené až po vínovou. Sasanky můžeme pěstovat v každé středně těžké zahradní půdě. Přes zimu ve výše položených polohách sasanku zakrýváme ochrannou vrstvou z listí a chvojí. Všechny sasanky snášejí slunce až polostín. Hodí se k výsadbě v popředí dřevin a také k řezu.
Orlíček
Orlíček je velmi oblíbená trvalka vhodná k pěstování v zahradních rabatech. Této rostlině vyhovuje každá písčitohlinití půda v polostínu. Květy jsou v barvách bílá, žlutá, červená nebo modrá. Dost často se setkáváme s dvoubarevnými květy. Orlíček kvete od května do června, výška rostlin je 60 až 80 cm. Květina je vhodná také k řezu.
- Jak mít krásné hortenzie Z hortenzií je u nás nejoblíbenější hortenzie velkolistá, která kvete ještě v září. Je ovšem potřeba o ni správně pečovat, protože jinak příští rok nepokvete. Hortenzie potřebují specifické podmínky a správnou směs půdy. Proč květy nemají jasné barvy Hortenzie dávají přednost živným vlhkým půdám kyselé reakce a polostínu. Pokud jsou umístěné..
- Kýchavice – stínomilná trvalka Jak pěstovat kýchavici Kýchavice jsou mohutné solitéry vhodné k sázení do polostinných míst v trávníku. Stonek nese ve spodní části střídavě listy, které jsou jednoduché, přisedlé, střídavě celokrajné. Ozdobné jsou vyniklou žilnatinou. Květy kýchavice jsou drobné v bohatých větvených latách. V dobrých podmínkách můžou dorůstat i 1,5 metru. Většina druhů má květy žlutozelené nebo..
- Jak pěstovat chryzantémy Chryzantémy jsou královnami podzimu. Začínají kvést začátkem září, nevadí jim kratší den a méně slunečních paprsků. Jsou ozdobou mnoha zahrad, teras a balkónů. Je možné je pěstovat jak ve volné půdě, tak v květináčích nebo truhlících. Řezané vydrží ve váze několik týdnů. Pěstování chryzantém v květináčích Při pěstování v květináčích dáváme pozor na..
- Pupkovec jarní (Omphalodes verna) Pěstování pupkovce jarního Pupkovec jarní je nenáročná plazivá trvalka, tvořící asi 10 až 15 cm vysoké polštáře olistěných lodyh. Modré květy zdobí rostliny v dubnu a počátkem května. Pupkovec jarní má rád humózní půdu a teplejší světlé až polostinné stanoviště. Postupně se rozrůstá do šířky, takže časem zabere dost velké místo...