Tipy pro pěstování kedluben



Půda pro pěstování kedluben

Pro pěstování raných kedlubnů potřebujeme teplou, živinami bohatou půdu v otevřené poloze. Půda musí být také dostatečně humózní a na podzim předchozího roku je třeba do ní zarýt čerstvý chlévský hnůj. Pro rané kedlubny je nejvhodnější poloha chráněná před větrem.

Výsadba raných kedlubnů se vyplatí pouze v případě, že máme silnou, přepichovanou nebo hrnkovanou sadbu. Dobře otužované sazenice můžeme vysazovat od poloviny dubna bez jakéhokoliv rizika. Hrnkované sazenice jsou sice dražší než přepichované, ale výsledek je podstatně lepší. Sklizeň u nich začíná téměř o 2 týdny dříve než u přepichovaných.

Tipy pro pěstování kedluben

Tipy pro pěstování kedluben

Rozestupy mezi rostlinami

Při pěstování raného kedlubnu musíme především pamatovat na dostatečně velké rozestupy mezi rostlinami. Kedluben v příliš hustém sponu potřebuje ke svému vývoji více času než v dostatečně řídkém sponu, proto bychom v žádném případě neměli volit spon hustěji než 25 x 25 cm. Meziřádkovou vzdálenost můžeme bez obav zvětšit na 30 cm, jestliže nám to velikost zahrádky umožní. Půda se pak dříve uvolní pro další plodinu.

Sazenice kedlubnů, které zasadíme příliš hluboko, mají sklon k vybíhání do květu. Také vytvoření zdužnatělého stonku u nich trvá déle než u sazenic zasazených mělčeji. Při výsadbě se musí dbát na to, aby kedluben nepřišel do země hlouběji, než jak doposud rostl. Hlízy musí mít možnost se volně vyvíjet nad zemí.

Škůdci na kedlubnách

V některých letech kedluben silně trpí napadením larvami květilky zelné a krytonosce zelného. Proti květilce zelné postupujeme stejně jako u květáku, tj. použijeme vhodný chemický přípravek. Larvy krytonosce zelného způsobují tvorbu hlízovitých výrůstků na kořenech kedlubnů.

Pěstování podzimních kedluben

Chceme-li pěstovat pozdní odrůdy kedlubnu pro podzimní spotřebu, musíme začít koncem dubna připravovat sadbu. Pozdní odrůdy potřebují pro dobrý vývoj od výsadby do sklizně 3,5 až 4 měsíce. V posledních dubnových dnech vysejte na výsevní záhon pod širým nebem osivo vhodné odrůdy. Úrodu budeme moci sklízet v září. Výsadba je možná v tomto případě od začátku června.

Mohutné sazenice kedlubnu se nám podaří vypěstovat jen tehdy, když budeme vysévat dostatečně řídce. Před výsevem zapravíme do svrchní vrstvy zeminy hodně vlhké rašeliny. Získáme mohutné sazenice s dobrým kořenovým balem, které se dobře ujímají a rychle pokračují v růstu. Osivo zakryjeme jen asi 1 cm silnou vrstvou zeminy. Až do vzejití je třeba udržovat osetý záhon dostatečně vlhký a chránit jej před ptáky.





  • Střídání plodin v zahradě Střídání plodin je osvědčenou zahradnickou technikou, která má mnoho výhod pro zdraví vaší zahrady i úrodu plodin. Tato praxe spočívá v systematickém zaměňování míst, na kterých pěstujete různé druhy zeleniny a plodin. Důvodem pro tuto metodu je minimalizace rizika šíření chorob, udržení půdy v dobrém stavu a optimalizace výživy rostlin...
  • Jak mohou děti pěstovat rostliny na zahradě Zahrada může být pro děti fascinujícím místem, plným zvířat, rostlin a přírodních záznamů. Pěstování rostlin je skvělý způsob, jak děti zapojit do práce na zahradě a naučit je něco o přírodě a o tom, jak funguje život. Zde je několik tipů, jak děti mohou pěstovat rostliny na zahradě. Zapojení dětí..
  • Zalévání ve skleníku Jak správně zalévat ve skleníku Při zalévání ve skleníku dáváme pozor zejména na to, aby se studená voda nedostala na listy, protože by došlo k jejich popálení. Zaléváme výhradně ke kořenům, abychom zabránili šíření plísní a chorob. Množství zálivky určujeme podle počasí. Za slunečného počasí zaléváme více, při podmračeném počasí zase..
  • Pěstování skleníkových okurek Větrání ve skleníku Při pěstování skleníkových okurek bychom měli omezit větrání na nejmenší možnou míru. Větráme teprve při teplotách nad 28 °C. Přitom mějte na paměti, že každé vyvětrání má za následek pokles vzdušné vlhkosti a nízká vzdušná vlhkost zase podporuje výskyt svilušek. Po vyvětrání je bezpodmínečně nutné vyrovnat ztrátu..