Netradiční zelenina na zahradě
K běžně pěstovaným druhům zeleniny na našich zahradách patří mrkev, petržel, okurky nebo rajčata. V našich klimatických podmínkách ale můžeme dát prostor i některým exotickým plodům – např. baklažánu, ačokči, mexické okurce, melounu, nebo lagenárii.
Exotická zelenina, kterou můžeme pěstovat na našich zahradách:
Ačokča (Cyclanthera pedata) je bujně rostoucí popínavá liána s menšími plody trávovité chuti. Někdy může být označována také jako „okurkopaprika“.
Rich Sweetness jsou malé melounky velikosti většího kachního vejce s dekorativním vzhledem a sladkou dužninou. Rostliny vynikají jednoduchým pěstováním a vysokou násadou plodů.
Jantar (Physalis pruinosa) je nízká mochyně s drobnými, ale velice sladkými a aromatickými plody vonícími po ananasu.
- Pěstování ledového salátu Zvláštní formou salátu je ledový salát. Od obyčejného hlávkového salátu se liší bublinatými, křehkými listy, které mají většinou silně zvlněný nebo kadeřavý okraj. Hlávka je podstatně větší a podle odrůdy dosahuje hmotnosti 500 až 800 g. Ledový salát potřebuje ke svému vývoji asi o 14 dnů delší dobu než hlávkový..
- Tipy pro pěstování kedluben Půda pro pěstování kedluben Pro pěstování raných kedlubnů potřebujeme teplou, živinami bohatou půdu v otevřené poloze. Půda musí být také dostatečně humózní a na podzim předchozího roku je třeba do ní zarýt čerstvý chlévský hnůj. Pro rané kedlubny je nejvhodnější poloha chráněná před větrem. Výsadba raných kedlubnů se vyplatí pouze v případě,..
- Hrách setý, pěstování, druhy hrachu Hrách setý patří k rostlinám, které žijí v symbióze s hlízkovými bakteriemi, hromadícími v půdě dusík. Bakterie žijí v kořenových hlízkách a mají schopnost biologicky vázat vzdušný dusík. Po tom, co odumřou, může hrách využít dusík. Hrách nesnáší půdu čerstvě vyhnojenou chlévským hnojem, patří tedy do 2. tratě. Hrách neklade zvláštní nároky na předplodinu, sám..
- Sklízení a skladování mrkve Co potřebuje mrkev Mrkev sklízíme co možná nejpozději, protože až do pozdního podzimu stále dorůstá a snese i slabé mrazíky. Ze země ji vyrýváme pomocí rýče. Uskladnění mrkve Než mrkve uložíme do sklepa, odřežeme nať. Před uložením necháme kořeny několik dnů oschnout na volném místě chráněném před vlhkem. Mrkev ukládáme..