Řemenatka klívie



Klívie jsou původem vytrvalé dlouhověké byliny planě rostoucí na západním pobřeží jižní Afriky, kde vegetují ve stínu stromů.

Řemenatky tvoří růžici kožovitých 40 až 70 cm dlouhých a 4 až 8 cm širokých listů uspořádaných do dvou řad, které připomínají řemeny. Ze středu listové růžice vyrůstá stvol zakončený okolíkem vzpřímených, oranžových květů. Klívie kvetou od února do dubna, někdy opakovaně v červenci a srpnu.

Klívie mají žluté nebo rudé plody, které zpravidla odstraňujeme, aby se rostlina nevysilovala. Po odkvětu celý stvol vyřízneme nebo do boku růžice zlomíme. Dříve byly klívie velmi oblíbenými pokojovými květinami, v současné době se s ní již tolik nesetkáváme.

Řemenatka klívie

Řemenatka klívie

Jak pěstovat klívii

Klívie nemá ráda plné slunce, proto pro ně vybíráme umístění v polostínu. Můžeme je dát také do úplného stínu, ale zde hůře kvetou. Přes zimu této rostlině vyhovuje teplota 15 až 18 °C. Je ideální pro nevytápěné prostory schodiště nebo teplejší verandy.

Za vegetace vyžaduje klívie rovnoměrnou zálivku, kterou od poloviny září omezíme a cca 6 až 8 týdnů necháme rostlinu ve vegetačním klidu. Tímto způsobem podpoříme budoucí kvetení. Listy průběžně otíráme vlhkým hadříkem, čímž je zbavujeme prachu.

Pokud chceme vypěstovat mohutné solitérní rostliny, neoddělujeme nové sazenice od mateřské rostliny.

Přesazování klívie

Mladé rostliny přesazujeme každý rok. Starší klívie cca po čtyřech letech vždy, když kořeny zcela zaplní květináč. Přesazujeme po odkvětu, před začátkem nového růstu. Při přesazování dáváme pozor, abychom nepoškodili kořeny. Staré a uhnilé kořeny odstraníme.

Letnění klívie

Klívii můžeme od konce května do začátku září letnit v polostínu na místě chráněném před větrem a slunečním úpalem.

Škůdci

Klívie napadají červci, kteří se vyskytují mezi listy. Zničíme je potřením 100% lihem. Tímto způsobem se zbavíme i puklic.

Množení klívie

Klívii množíme oddělováním dceřiných, nejlépe dvouletých odnoží.





  • Květina kala – pěstování a péče Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina. Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku. Jak pěstovat kalu Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme..
  • Množení begonií okrasných listem Begonie okrasné listem můžeme množit v průběhu celého roku. Množení pomocí listových řízků Nejlépe begonie koření v březnu a dubnu, potom v srpnu a v prosinci. Nejčastěji používáme listové řízky. Můžeme použít celé listy nebo jen jejich části. V omezené míře používáme vrcholové řízky. Zakoření při pokojové teplotě. Je však vhodné zvýšit vlhkost vzduchu. Použijeme..
  • Orchideje – jak pěstovat tyto nejkrásnější rostliny Orchideje patří do čeledi vstavačovitých a jsou rozšířené téměř po celém světě. Rostou v Jižní a Střední Americe, v Indii, v Himaláji, na tichomořských ostrovech, v Africe i v Evropě. Na celém světe roste téměř 30000 druhů orchidejí, které jsou zastoupeny v 500 rodech. Nejbohatší na orchideje jsou tropické krajiny. Orchideje v naší přírodě Orchideje rostou..
  • Okrasné ibišky Ibišek má nadýchaný květ na dlouhé stopce. Kvete jen jeden den. Květ ibišku může být jednoduchý nebo plný, bílý, žlutý, oranžový, růžový, červený nebo fialový. Jak pěstovat ibišek Ibišky mají rády hodně světla a v létě vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování. Starší rostliny se přesazují a seřezávají časně zjara. Ibišek kvete..