Pelyněk pravý v zahradě



Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) se ve volné přírodě vyskytuje na slunných místech. Coby rostlina je však velice vhodný i do zahrádky.

Jak pěstovat pelyněk pravý

Pelyněk pravý je dvouletá vytrvalá rostlina. V průběhu jednoho roku vyroste růžice a ve druhém roce stonek. Na jaře nezapomeneme odříznout všechny stonky, takže se pelyněk pravý stane trvalkou. Budeme-li rostlinu správně ošetřovat, můžeme mít každý rok vysoké výnosy.

Pelyněk pravý v zahradě

Pelyněk pravý v zahradě

Pelyněk pravý sklízíme vždy před kvetením, jelikož právě v té době obsahuje nejvíce účinných a léčivých látek. Kvete v červenci až v září, záleží na poloze. Sušíme ho na tmavých místech v průvanu.

Pelyněk pravý rozeznáme podle stříbřitých a chlupatých listů, světlezelených malých květů, ale také podle silné aromatické vůně, kterou vydává, když ho rozmačkáme mezi prsty.

Léčivé účinky pelyňku pravého

Jako léčivá bylinka se uplatní při zánětech středního ucha nebo při bolestech zubů. Je velice účinný také proti molům v domácnostech. Zvýšenou pozornost věnujeme dávkování, jelikož větší dávka je toxická.

Při pěstování pelyňku pravého, ale také dalších léčivých rostlin nesmíme používat umělá hnojiva. Rostliny pěstujeme zásadně v čistém prostředí.





  • Koření v kuchyni – petržel Známe dva druhy petržele – s hladkými a kadeřavými listy. Petržel s kadeřavými listy je dekorativní, proto ho používáme zejména ke zdobení jídel. Petržel s hladkými listy je zase aromatičtější. Kromě čerstvé nati používáme rovněž kořen petržele. V zelené části je velké množství vitamínů, proto ji dáváme všude, kde se hodí. Petržel obsahuje především..
  • Kopr (Anetheum graveolens) Pěstování kopru Až metr vysoká jednoletá bylinka se vysévá přímo na stanoviště. Potřebuje slunce, dostatečnou vlhkost a půdu zásobenou živinami. Sběr kopru Od dubna do září otrháváme mladé lístky a nať, pro konzervaci i květenství. Lze také sušit a sbírat semena. Použití kopru v kuchyni Hodí se hlavně do okurkových a..
  • Kozlík (Valeriana officinalis) Pěstování kozlíku Tato vysoká bylina roste v Evropě planě. Najdete ji na polostinném a vlhkém místě. Chcete-li ji pěstovat, připravte jí na zahradě stejné stanoviště, tj. vlhké a stinné. Kozlík se množí částí kořenů, na jaře lze i vysít. Sběr kozlíku Sbíráme od srpna do října oddenky s kořeny, opatrně je omyjeme..
  • Perila křovitá (Perilla frutescens) – bylinka Perila křovitá je bylinka, která si svou cestu k nám našla z daleké Asie. Její listy obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin, čímž pomáhají snižovat cholesterol. Dále má antibakteriální, antiseptické a antioxidační účinky. Tlumí zahlenění a pomáhá při astmatu. Pěstování Perily Perila se u nás pěstuje jako zelenolistá a červenolistá odrůda. Je..