Kopr (Anetheum graveolens)
Pěstování kopru
Až metr vysoká jednoletá bylinka se vysévá přímo na stanoviště. Potřebuje slunce, dostatečnou vlhkost a půdu zásobenou živinami.
Sběr kopru
Od dubna do září otrháváme mladé lístky a nať, pro konzervaci i květenství. Lze také sušit a sbírat semena.
Použití kopru v kuchyni
Hodí se hlavně do okurkových a podobných salátů, omáček, tvarohů, rybích a vaječných jídel. Používá se při konzervaci zeleniny. Výborně se hodí do mléčných a houbových polévek.

Kopr (Anetheum graveolens)
Léčivé účinky kopru
Tiší zažívací obtíže a nadýmání. Doporučuje se kojícím matkám, podporuje tvorbu mléka.
- Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá Lípa je hojně pěstovaný strom rostoucí v celé Evropě. Lípa je označována za národní strom Čechů. Lípa je listnatý strom s kulovitou korunou, která se postupně stává širší a rozložitější. Dosahuje výšky až 30 metrů a může mít průměr kmene kolem 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru a mají jemně pilovité..
- Kopřiva a její využití v kuchyni V dřívějších dobách se kopřiva využívala nejen v kuchyni, ale také jako surovina z které se vyrábělo plátno. V řadě zemí byla kopřiva považována za bylinu s mystickými účinky. V našich zeměpisných šířkách roste několik druhů kopřiv. Nejznámější je kopřiva dvoudomá. Na rumištích a v okolí lidských obydlí roste kopřiva žahavka. Kopřiva dvoudomá Kopřiva dvoudomá je vytrvalá..
- Medvědí česnek (Allium ursinum) Pěstování medvědího česneku Tato drobná cibulovina se rychle množí. Vysaďte ji na podzim pod listnaté stromy, dařit se jí bude i na severně orientovaném stanovišti. Péči nepotřebuje žádnou. Sběr medvědího česneku Sbírají se mladé čerstvé listy, bohužel jen v brzkém jaru, rostlina pak zatahuje. Použití v kuchyni Jedná se o oblíbené kuchyňské..
- Řepík lékařský Pěstování řepíku lékařského na zahradě Řepík lékařský můžeme vysadit na trvalkový záhon. Jeho drobné žluté květy poskládané do štíhlých květenství budou zdobit zahradu po celé léto. Použití řepíku Řepíkovou nať přidáme do čajů při žaludečních potížích, samotným řepíkovým čajem kloktáme při zánětech v ústech. Na hnisavé rány používáme i jen samotnou..