Perila křovitá (Perilla frutescens) – bylinka



Perila křovitá je bylinka, která si svou cestu k nám našla z daleké Asie. Její listy obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin, čímž pomáhají snižovat cholesterol. Dále má antibakteriální, antiseptické a antioxidační účinky. Tlumí zahlenění a pomáhá při astmatu.

Pěstování Perily

Perila se u nás pěstuje jako zelenolistá a červenolistá odrůda. Je to jednoletá rostlina, která má ráda slunečné stanoviště. Můžeme ji pěstovat na zahradě nebo v květináči. Perilu sázíme do dobře propustné zeminy, pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme hnojivem. Při výsadbě necháme kolem rostliny dostatek místa, protože se hojně rozrůstá do šířky.

Perila křovitá

Perila křovitá

Je to typická jednoletá bylinka s rychlým růstem. Mladé rostlinky často zaštipujeme, čímž podpoříme další růst a z rostlinek vyrostou pěkné košaté keříky, které dosahují výšky až 60 cm.

Sklízení Perily

Sklízíme jednotlivé listy a to tak, že je průběžně vyštipujeme. Perila se hodí jako koření do salátů, k masům a rybám.

Další využití Perily

Perilu můžeme využít také jako balkonovou rostlinu a vysadit ji do truhlíku, zvláště červenolistá odrůda je velmi dekorativní a přitahuje motýly.






  • Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá Lípa je hojně pěstovaný strom rostoucí v celé Evropě. Lípa je označována za národní strom Čechů. Lípa je listnatý strom s kulovitou korunou, která se postupně stává širší a rozložitější. Dosahuje výšky až 30 metrů a může mít průměr kmene kolem 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru a mají jemně pilovité..
  • Máta peprná v bylinkové zahrádce Pěstování máty peprné Ani máta peprná by neměla chybět na naší bylinkové zahrádce. Nevyniká sice tolik krásou jako jiné bylinky, ale čaj z ní je výborný. Mátu pěstujeme na polostinném, vlhčím místě. V dobrých podmínkách se značně rozrůstá. Má silnou mentolovou vůni a příjemnou, chladivou chuť. Použití máty Nejrůznější přípravky z máty se..
  • Řepík lékařský Pěstování řepíku lékařského na zahradě Řepík lékařský můžeme vysadit na trvalkový záhon. Jeho drobné žluté květy poskládané do štíhlých květenství budou zdobit zahradu po celé léto. Použití řepíku Řepíkovou nať přidáme do čajů při žaludečních potížích, samotným řepíkovým čajem kloktáme při zánětech v ústech. Na hnisavé rány používáme i jen samotnou..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...