Perila křovitá (Perilla frutescens) – bylinka
Perila křovitá je bylinka, která si svou cestu k nám našla z daleké Asie. Její listy obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin, čímž pomáhají snižovat cholesterol. Dále má antibakteriální, antiseptické a antioxidační účinky. Tlumí zahlenění a pomáhá při astmatu.
Pěstování Perily
Perila se u nás pěstuje jako zelenolistá a červenolistá odrůda. Je to jednoletá rostlina, která má ráda slunečné stanoviště. Můžeme ji pěstovat na zahradě nebo v květináči. Perilu sázíme do dobře propustné zeminy, pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme hnojivem. Při výsadbě necháme kolem rostliny dostatek místa, protože se hojně rozrůstá do šířky.

Perila křovitá
Je to typická jednoletá bylinka s rychlým růstem. Mladé rostlinky často zaštipujeme, čímž podpoříme další růst a z rostlinek vyrostou pěkné košaté keříky, které dosahují výšky až 60 cm.
Sklízení Perily
Sklízíme jednotlivé listy a to tak, že je průběžně vyštipujeme. Perila se hodí jako koření do salátů, k masům a rybám.
Další využití Perily
Perilu můžeme využít také jako balkonovou rostlinu a vysadit ji do truhlíku, zvláště červenolistá odrůda je velmi dekorativní a přitahuje motýly.
- Bobkový list (Laurus nobilis) v kuchyni Použití bobkového listu Bobkový list nebo také vavřín je dřevina, jejíž listy jsou oblíbené a často používané v české kuchyni. Vylepšujeme jimi pokrmy z rajčat, omáčky, hodí se k vařeným rybám, zvěřině a pečeným masům. Tato bylinka má lehké sedativní a antiseptické účinky a podporuje trávení. Čaj prospívá revmatikům a cukrovkářům. K vaření používáme..
- Pěstování majoránky (Majorana hortensis) Majoránka se pěstuje jako letnička. Vyséváme ji od března doma do truhlíku, v květnu ji přesadíme na záhon. V zahradních centrech můžeme koupit i sazenice. Majoránce vyhovuje slunné místo a vápenatá půda. Jak vysévat majoránku Majoránka je bylinka s dlouhou vegetační dobou, proto je nutné ji vysévat již na přelomu února a..
- Pěstování lichořeřišnice Lichořeřišnice větší je mnohostranně použitelná jako koření, a zaslouží si proto více pozornosti. Pěstuje se převážně jako okrasná květina. Právě u lichořeřišnice se však dá dobře spojit příjemné s užitečným. Vysadíte-li si ji jako ozdobu balkonu nebo aby porůstala zahradní plot, dodá vám navíc dostatečné množství koření pro domácnost. Jako koření..
- Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...