Perila křovitá (Perilla frutescens) – bylinkaPerila křovitá je bylinka, která si svou cestu k nám našla z daleké Asie. Její listy obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin, čímž pomáhají snižovat cholesterol. Dále má antibakteriální, antiseptické a antioxidační účinky. Tlumí zahlenění a pomáhá při astmatu.

Pěstování Perily

Perila se u nás pěstuje jako zelenolistá a červenolistá odrůda. Je to jednoletá rostlina, která má ráda slunečné stanoviště. Můžeme ji pěstovat na zahradě nebo v květináči. Perilu sázíme do dobře propustné zeminy, pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme hnojivem. Při výsadbě necháme kolem rostliny dostatek místa, protože se hojně rozrůstá do šířky.

Perila křovitá

Perila křovitá

Je to typická jednoletá bylinka s rychlým růstem. Mladé rostlinky často zaštipujeme, čímž podpoříme další růst a z rostlinek vyrostou pěkné košaté keříky, které dosahují výšky až 60 cm.

Sklízení Perily

Sklízíme jednotlivé listy a to tak, že je průběžně vyštipujeme. Perila se hodí jako koření do salátů, k masům a rybám.

Další využití Perily

Perilu můžeme využít také jako balkonovou rostlinu a vysadit ji do truhlíku, zvláště červenolistá odrůda je velmi dekorativní a přitahuje motýly.


  • Pěstování kopru Kopr je rostlinou svatojánskou. Byl znám již ve starém Egyptě. Kopr vyséváme do řádků na slunném záhoně. Použití kopru Mladé listy přidáváme do omáček, pomazánek a salátů. Bez kvetoucích vrcholků se neobejde nakládání okurek a jiné zeleniny. Podobné články: Měsíček lékařský Bylinka měsíček lékařský Majoránka na zahradě Bylinky proti chorobám..
  • Meduňka lékařská Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská je příbuzná s mátou. Pěstujeme ji na slunci a v polostínu. Použití meduňky Před rozkvětem sklízíme citronově vonící listy. Zdobíme jimi saláty, přidáváme je do omáček, k masům a do majonéz. Uklidňující meduňkový čaj příjemné chuti pijeme nejlépe před spaním. Podobné články: Měsíček lékařský Bylinka měsíček lékařský Majoránka..
  • Bylinka měsíček lékařský Pěstování měsíčku na zahradě Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím..
  • Bylinky na zahradě Bylinky jsou početná skupina rostlin, která dokáže zahradu nejen ozdobit, velmi často pěkně voní a navíc nám přináší i užitek. Najdeme mezi nimi jednoleté ale i vytrvalé druhy. Mnohé bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkóně. Některé ale dovedou výrazně ozdobit i trvalkový záhon. Je potřeba jen vědět, jaké..