Stračka, Ostrožka – Delphinium
Název celého rodu těchto nádherných, impozantních květin, pocházejících z Číny, vznikl na základě podobnosti nerozvinutých poupat s tvarem těla delfína.
Existuje okolo 400 jednoletých i vytrvalých druhů straček. Všechny mají vysoké vzpřímené lodyhy zakončené hroznem květů, rozvíjejících se postupně od zdola nahoru. Ty mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Pro květy straček jsou typickými barvami všechny odstíny modré – od světle modré přes azurovou až po tmavě modrou. Ale mohou být i bílé, růžové nebo fialové. Novinkou jsou stračky se smetanovými a žlutými květy.
Pěstování vytrvalých druhů stračky
Vytrvalé druhy straček jsou mnohem robustnější a dosahují výšky až 2 metry. Jsou mrazuvzdorné a množí se většinou dělením trsů. Pro svou nespornou dekorativnost a také proto, že velmi dlouho vydrží ve váze, jsou velmi oblíbené jako řezané květiny.
Pěstování jednoletých straček
Jednoleté druhy straček jsou drobnější, dosahují výšky kolem 50 cm, hroznovitá květenství jsou hustší, ale méně trvanlivá. Velmi dlouho si uchovávají jasnou barvu, a tak se výborně hodí k sušení a do suchých dekorací. Vyséváme je přímo na stanoviště, a to nejlépe už na podzim, protože velmi dlouho klíčí a nemají rády přesazování. Stračky potřebují před větrem chráněná slunná stanoviště, kvalitní půdu a dostatek zálivky.
Tipy pro pěstování stračky, ostrožky
Pokud první květenství vytrvalých druhů hned po odkvětu těsně nad zemí seříznete, vykvetou znovu.
POZOR! Stračky jsou jedovaté, nezapomeňte si tedy po práci s nimi umýt ruce.
Jak pečovat o řezané stračky
Stračky vydrží ve váze až deset dní, což z nich činí jednu z nejdéle žijících řezaných květin. Ale to jen za podmínek, že o ně dobře pečujeme. Do vázy nalijeme čistou vodu, a protože stračky znečišťují vodu velmi rychle a bakterie, které se ve vodě mohou rychle množit, zkracují životnost, přidáme do vody výživu pro řezané květiny. Před vložením do vázy odstraníme květinám pomocí ostrého nože kousek stonku.
- Ošetřování popínavých růží Jak se starat o popínavé růže? Během vegetace popínavé růže podle potřeby zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti chorobám a škůdcům. Při jarním řezu odstraňujeme ve starších keřích výhony starší než 4 roky, u ponechaných výhonů odstřihneme jejich namrzlé a zaschlé konce a zakrátíme jejich příliš dlouhý obrost. Silné jednoleté výhony..
- Jak správně přezimovat růže Mladé stromkové a převislé růže ohneme přes čípek tak, aby se nevylomily. Kmínek obalíme jutou nebo chvojím až po korunku. Listy, které ještě neopadaly, otrháme. Kmínek přichytíme k zemi háčkem. Korunku pak zasypeme kyprou zemí, ale nepřišlapujeme. Starší stromkové růže odlistíme, prostor mezi větévkami vyplníme dřevitou vlnou nebo slámou. Pak korunku..
- Nevadlec – pěstování na zahradě Nevadlec – Celosia Nevadlec patří k laskavcovitým rostlinám. Existují v mnoha barvách a velikostech – od 20 do 80 cm. Pěstujeme je jak na záhonech, tak v truhlících a květináčích. Nevadlec je vhodný do suchých květinových vazeb. Nevadlec klasnatý – Celosia spicata Nevadlec klasnatý dorůstá do výšky až 1 metr. Klasnaté květenství je..
- Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..