Slovníček substrátů aneb co je co?
Bentonit
Bentonit – šedá jílovitá hmota, v níž převládá jílový materiál montmorillonit, který má velkou schopnost na svém povrchu poutat hodně živin a vody. Bylo zjištěno, že už 200 g bentonitu na 1 m2 výrazně zlepšuje vlastnosti písčitých půd. Přidává se také do substrátů a je vhodný také k podestýlce koček.
Guáno
Guáno je hnojivo živočišného původu, které pochází z trusu mořských ptáků a je bohaté na fosfor a hořčík. Dováží se k nám z Jižní Ameriky a používá se především jako součást hnojiv pro zahrádkáře.
Hydrogel
Hydrogel je půdní sorbent, který ve formě práškového koncentrátu zadržuje vodu a živiny v půdě. Jeho částice na sebe vážou až 250násobné množství vody. Tím se zmenšují ztráty při přesazování nebo při přepravě a skladování rostlin. U přesazovaných rostlin umožňuje lepší kontakt kořenů s půdou. Často se používá do směsí se substráty a hnojivy. Z chemického hlediska je hlavní složkou polyakrylát sodný.
Keramzit
Keramzit jsou expandované jílové granuláty s hladkou povrchovou úpravou o velikosti 4 až 8 mm. Uplatňuje se např. při hydroponickém pěstování rostlin.
Kokosová vlákna
Kokosová vlákna působí příznivě na nesléhavost substrátu a prodlužuje jeho životnost.
Liadrain
Liadrain je drcené keramické hnojivo, které se používá jako přísado do speciálních substrátů. Zlepšuje především jejich fyzikální vlastnosti a napomáhá dlouhodobě regulovat vlhkost v kořenovém prostoru.
Mikroelementy
Do skupiny mikroelementů patří řada živin, které přijímají rostliny v malém množství, a proto mají toto označení. Také jsou nazývány jako stopové prvky. Zařazujeme sem železo, mangan, měď, zinek, bor a molybden. Jejich pravidelný přísun je většinou nutný jen na určitých stanovištích. Dále je třeba uvést, že k základním živinám patří dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a síra.
Mykorhiza
Mykorhiza je symbiotické soužití hub s kořeny rostlin, které je vzájemně prospěšné. Houby pomáhají rostlinám v příjmu živin a vody. Rostliny jim zase poskytují cukry získané fotosyntézou. Proto má mykorhiza velký vliv na živost rostlin a měli bychom ji věnovat pozornost i na zahrádce.
Perlit
Perlit je lehká, zrnití a pórovitá hmota bílé barvy, vyráběná tepelným zpracováním vulkanické horniny. Používá se k provzdušňování většiny substrátů. Stabilizuje vlhkost v půdě a zlepšuje využívání hnojiv rostlinami.
Zeolity
Zeolity jsou křemičitany s mikroporézní strukturou, které se vyznačují mimořádnou schopností poutat vodu a živiny. Šetří tak vodu a podporují tvorbu kořenů. Zeolity se rovněž používají při výrobě hnojiv.
- Jak vysévat semínka a semena I když nevlastníme žádnou zahrádku, můžeme se směle pustit do pěstování rostlin, které vyžadují jen minimální prostor. Semena se mohou vysévat do obyčejných květináčů, výsevní truhlík je ale vhodnější. Kompletní vysévací plata, obsahující vše, co potřebujeme k vypěstování semenáčků na okenním parapetu, jsou už dnes k dostání i v obchodech. Pamatujme si ale,..
- Kvalita půdy Zahradní rostliny mají různé nároky na kvalitu půdy. Všeobecně platí, že se jim daří lépe, čím je půda úrodnější. Jednou z důležitých složek půdní úrodnosti je obsah rostlinných živin v ní. Pokud je půda chudá, je nutné pro docílení dobrých pěstitelských výsledků více hnojit, nejlépe ekologickými hnojivy. Které živiny v půdě jsou důležité..
- Pěstování slivoní – plody Zralé plody slivoní mají ojíněnou slupku. Patří k nim švestky, pološvestky, slívy, mirabelky a renklódy. Některé druhy slivoní je možné pěstovat i ve vyšší nadmořské výšce a nahrazují tak jiné peckové ovoce, např. meruňky a broskve. Plody slivoní Plody jednotlivých druhů slivoní se liší tvarem velikostí, barvou, chutí a také možností..
- Pěstování mangoldu Mangold je listová zelenina, která je plnohodnotnou náhradou špenátu. Je to druh řepy, obsahuje v listech mimo vitamínů a cenných minerálních látek i betain, který chrání organismus před aterosklerózou. Jak pěstovat mangold na zahradě Mangold vyséváme na jaře ve špetkách na vzdálenost 30 až 40 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Během..