Muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii) – okrasný keř
Muchovník Lamarkův je keř nebo také strom, který dorůstá do výšky 5 až 8 metrů a šířky 3 až 5 metrů. Je na pěstování nenáročný. Dekorativní jsou květy a listy.
Květy mají barvu krémově bílou a objevují se na jaře, v dubnu a květnu dříve, než listy. Rostou v dlouhých hroznech a medově voní. V srpnu se v nich tvoří malé, nachově červené, za syrova jedlé malvičky. Listy jsou vejčité, tmavozelené, na podzim zbarvené do žluté až oranžovočervené.
Jak pěstovat muchovník Lamarkův
Muchovníku se nejlépe daří v polostínu, nepotřebuje pravidelné zavlažování – pouze v období velkého sucha. Keř vysazujeme do normální půdy, může být vápenitá a suchá. Tento keř není potřeba stříhat, ani řezat. V podstatě nepotřebuje žádnou péči.
Vynikne jako samostatně rostoucí dřevina v okrasné zahradě. Nebo jej můžeme vysazovat ve skupinách po několika rostlinách. Taktéž je možné muchovník vysazovat do živých plotů. Díky dekorativním listům a květům krásně vynikne na pozadí okrasných květinových záhonů.
- Okrasné dřeviny s tvarově neobvyklými plody v zimní zahradě Pámelník bílý Pámelník bílý je zhruba 1,5 m vysoký opadavý keř. Kvete v létě drobnými bělorůžovými květy, které bohatě medují, a proto je hodně navštěvují včely. Je ozdobný svými bílými kulatými plody. Pámelník je zcela nenáročný keř, který snadno a hodně odnožuje a spontálně se rozšiřuje. Proto se nedoporučuje vysazovat ho..
- Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
- Velkokvětý plamének – Clematis Pěstování plaménků Velkokvěté plaménky patří na našich zahradách k nejoblíbenějším popínavým dřevinám. Aby plaménky bohatě kvetly, potřebují úrodnou humózní a propustnou půdu na slunném stanovišti. Současně je však nutné, aby spodní část rostliny, tzv. krček, byl zastíněný proti jižnímu slunci. Na zastínění podsazujeme nízkými keři nebo polštářovitými trvalkami, např. floxy. Stříhání..
- Rostliny pro živý plot Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru. Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu...