Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)



Heřmánek pravý je jednoletá příjemně vonící bylina. Terčové květy jsou žluté, okvětní lístky bílé. Lůžko je vyklenuté a duté, tím se výrazně liší od dalších druhů, jako např. heřmánkovec nevonný.

Jak se pěstuje heřmánek pravý

Heřmánek je rozšířeným plevelem po celém světě, množí se výsevem. Zároveň je to důležitá kulturní plodina. Pěstuje se na velkých plochách, sběr provádějí speciální kombajny. Po usušení prochází droga válci, kde dochází k odstopkování, zpracování končí sírováním.

Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)

Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)

Drogou jsou květní úbory. U heřmánku bylo zjištěno více než 100 účinných látek a výzkum dalších ještě není ukončen. Nejdůležitější látkou je silice s modravým azulenem. Heřmánek působí jako silné spasmolytikum a má i sedativní účinek na psychiku.

Užití heřmánku je velice všestranné, běžně používanou formou je nálev. Při sbírání heřmánku pro vlastní potřebu nebo pro výkup je důležité dodržovat sušící teplotu, aby při sušení nepřesahovala 20 °C, jinak dochází k rozpadu květu a ke ztrátě azulenu. Azulen se u heřmánku vyskytuje přirozeně, nejčastěji se využívá jako přírodní barvivo. Má tmavě modrou až fialovou barvu.





  • Jak na jarní únavu Příčinou jarní únavy je méně slunečního svitu v zimním období a tím i méně vitamínu D. Dále pak kratší pobyt na čerstvém vzduchu, méně pohybu a přejídání. Vliv může mít i změna zimního času na letní. Jarní únava se projevuje snadnou a rychlou unavitelností až vyčerpáním. K návratu k normálu pomáhá správná životospráva,..
  • Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Květina třapatkovka nachová Třapatkovka nachová označovaná též jako třapatka je vytrvalá rostlina, která je nejčastěji pěstovaná jako okrasná květina (trvalka). K léčivým účinkům se používá celá rostlina, i když nejúčinnější je kořen, dále květ a list. Použít lze také třapatku úzkolistou, která má žluté květy. Droga výrazně zvyšuje imunitu, je antibiotická..
  • Koření v kuchyni – kmín Kmín má zvláštní vlastnosti, kvůli nimž se doporučuje jeho přidávání do jídel nebo konzumace ve formě odvaru. Má léčivé účinky při chorobách žaludku, střev a jater. Je doporučován kojícím matkám. K vnějšímu použití se vtírá při revmatismu a jako čaj při zánětu pohrudnice. Kmín obsahuje éterický olej, který mírní křeče a..
  • Koriandr (Coriandrum sativum) a jeho pěstování Pěstování koriandru Koriandr je jednoletá bylinka, která se vysévá nejčastěji do truhlíků od dubna do června. Rostliny lze i zakoupit. Potřebuje pravidelnou lehkou zálivku, tato bylinka nemá ráda velká vedra. Sběr koriandru Od června do srpna sklízíme průběžně mladé listy. Použití v kuchyni Koriandr se hodí do různých asijských jídel a..