Koření v kuchyni – kmín
Kmín má zvláštní vlastnosti, kvůli nimž se doporučuje jeho přidávání do jídel nebo konzumace ve formě odvaru.
Má léčivé účinky při chorobách žaludku, střev a jater. Je doporučován kojícím matkám. K vnějšímu použití se vtírá při revmatismu a jako čaj při zánětu pohrudnice.
Kmín obsahuje éterický olej, který mírní křeče a nadýmání, dráždí sliznici, oslabuje všechny záněty. Podporuje trávení a právě tato jeho vlastnost se využívala u těžko stravitelných jídel. Dává se do chleba, klobás, sýrů, salátů a kysaného zelí. Všechny zmíněné pokrmy jsou pak chutnější.

Koření v kuchyni – kmín
Pálenka z kmínu – kmínka
Z kmínu můžeme vyrobit také pálenku kmínku. Kmín rozmačkáme, zalijeme čistým lihem a jeden týden necháme louhovat v uzavřené láhvi. Potom přecedíme. Během této doby se éterický olej kmínu spojí a alkoholem.
- Vavřín (Laurus nobilis) Pěstování vavřínu Tento teplomilný keř musíme v našich klimatických podmínkách pěstovat jako kbelíkovou rostlinu, protože by zimu nepřežil. Potřebuje hodně slunce a propustnou půdu. Sběr vavřínu Listy vavřínu můžeme sbírat po celý rok, používají se čerstvé nebo usušené. Použití v kuchyni Tzv. bobkový list je vynikající přísadou do polévek, omáček, dodá chuti..
- Pěstování saturejky Jednoletá saturejka zahradní neklade žádné zvláštní nároky na půdu. Uspokojivě se však vyvíjí pouze v případě, že přijde do půdy 2. trati, která je značně obohacena humusem (rašelinou) a živinami. Saturejka snáší i polostinná stanoviště. Na výsluní má však podstatně vyšší obsah účinných látek. Na výslunném místě obsahuje saturejka na stejné..
- Sušené bylinky proti únavě Sušené bylinky Čerstvé jarní bylinky jsou velmi účinné proti jarní únavě. Některé byliny můžeme sušit a používat pak celoročně. Kopřiva (listy) – urychluje látkovou výměnu, působí mírně močopudně. Kopřiva má pozitivní vliv na klouby. Při zevním použití ve formě oplachů prospívá vlasům. Přeslička rolní (nadzemní část rostliny) – působí podobně..
- Bylinky, které odpuzují škůdce a choroby v zahradě Na naší zahradě můžeme pěstovat rostliny, které umějí škůdce a choroby odpuzovat, a proto se mohou stát našimi spolehlivými nenápadnými pomocníky. Řebčík císařský odpuzuje česnekovým zápachem svých cibulí hraboše. Česnek se má vysadit kdekoliv na zahradě mezi rostlinami, jimž hrozí padlí nebo rzi. Lichořeřišnice vysazujeme pod korunami ovocných stromů, kde..