Koření v kuchyni – kmínKmín má zvláštní vlastnosti, kvůli nimž se doporučuje jeho přidávání do jídel nebo konzumace ve formě odvaru.

Má léčivé účinky při chorobách žaludku, střev a jater. Je doporučován kojícím matkám. K vnějšímu použití se vtírá při revmatismu a jako čaj při zánětu pohrudnice.

Kmín obsahuje éterický olej, který mírní křeče a nadýmání, dráždí sliznici, oslabuje všechny záněty. Podporuje trávení a právě tato jeho vlastnost se využívala u těžko stravitelných jídel. Dává se do chleba, klobás, sýrů, salátů a kysaného zelí. Všechny zmíněné pokrmy jsou pak chutnější.

Koření v kuchyni – kmín

Koření v kuchyni – kmín

Pálenka z kmínu – kmínka

Z kmínu můžeme vyrobit také pálenku kmínku. Kmín rozmačkáme, zalijeme čistým lihem a jeden týden necháme louhovat v uzavřené láhvi. Potom přecedíme. Během této doby se éterický olej kmínu spojí a alkoholem.


  • Rebarbora nebo také reveň Rebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry. Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co..
  • Kozlík (Valeriana officinalis) Pěstování kozlíku Tato vysoká bylina roste v Evropě planě. Najdete ji na polostinném a vlhkém místě. Chcete-li ji pěstovat, připravte jí na zahradě stejné stanoviště, tj. vlhké a stinné. Kozlík se množí částí kořenů, na jaře lze i vysít. Sběr kozlíku Sbíráme od srpna do října oddenky s kořeny, opatrně je omyjeme..
  • Řepík lékařský Pěstování řepíku lékařského na zahradě Řepík lékařský můžeme vysadit na trvalkový záhon. Jeho drobné žluté květy poskládané do štíhlých květenství budou zdobit zahradu po celé léto. Použití řepíku Řepíkovou nať přidáme do čajů při žaludečních potížích, samotným řepíkovým čajem kloktáme při zánětech v ústech. Na hnisavé rány používáme i jen samotnou..
  • Bylinky na zahradě Bylinky jsou početná skupina rostlin, která dokáže zahradu nejen ozdobit, velmi často pěkně voní a navíc nám přináší i užitek. Najdeme mezi nimi jednoleté ale i vytrvalé druhy. Mnohé bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkóně. Některé ale dovedou výrazně ozdobit i trvalkový záhon. Je potřeba jen vědět, jaké..