Jak se rychle zbavit mšic, tipy a postupy



Mšice jsou drobnými škůdci, kteří mohou způsobit velké problémy v zahradě či na rostlinách uvnitř i venku. Jejich rychlá reprodukce a šíření mohou vést k poškození rostlin a zhoršení celkového stavu vaší zahrady. Nicméně existuje několik účinných metod, jak se rychle a efektivně zbavit mšic. Zde je  několik tipů a postupů, které vám pomohou v co nejkratším čase zvládnout tento problém. Zbavit se mšic může vyžadovat trpělivost a kombinaci různých metod. Vyzkoušejte několik postupů a sledujte, který z nich je pro vaši zahradu nejúčinnější.

  1. Manuální odstraněné mšic

Prvním krokem je odstranit mšice manuálně. Můžete je odstranit prsty nebo pomocí hadříku namočeného ve vodě a mýdle. Důkladně prohlédněte listy a výhonky rostlin, abyste odstranili co nejvíce mšic.

  1. Postřik vodou a mýdlem

Smíchejte vodu a mýdlo (nejlépe tekuté mýdlo nebo saponát na nádobí) a naplňte postřikovač. Jemně postříkejte infikované rostliny, zejména spodní stranu listů, kde se mšice často zdržují. Mýdlo rozbije ochranný voskový povlak mšic a způsobí jejich usmrcení.

  1. Přírodní predátoři

Některé druhy hmyzu, jako jsou slunéčka sedmitečná, zelené zlatoočky, škvoři nebo larvy pestřenek, kterým se lidově říká vosičky, jsou přirozenými predátory mšic. Přitáhnutí těchto predátorů do vaší zahrady může pomoci kontrolovat populaci mšic.

Jak se rychle zbavit mšic, tipy a postupy

Jak se rychle zbavit mšic, tipy a postupy

  1. Bylinkové odvary

Některé bylinky, jako jsou rozmarýn, šalvěj, česnek a kopřiva, mají odstrašující účinky na mšice. Vařte bylinky ve vodě a nechte odvar vychladnout. Poté postříkejte rostliny tímto odvarem.

  1. Neemový olej

Neemový olej je přírodní olej získávaný ze semen neemového stromu. Má repelentní účinky na mšice a další škůdce. Smíchejte neemový olej s vodou a postříkejte jím infikované rostliny.

  1. Komerční insekticidy

Na trhu jsou dostupné různé komerční insekticidy určené k boji proti mšicím. Před použitím si pozorně přečtěte návod na obalu a postupujte podle doporučení.

  1. Ochranné sítě

Pokud je mšicím bráněno v přístupu k rostlinám pomocí ochranných sítí nebo netkaných textilií, může to být jedna z účinných metod prevence.

  1. Střídání rostlin

Střídání rostlin na určitých místech může zabránit hromadění mšic. Mšice mají tendenci se přesouvat mezi rostlinami, a když nemají svou oblíbenou potravu na dosah, mohou se snížit škody.

  1. Zachování zdravého prostředí

Zachovávání zdravého prostředí pro rostliny je klíčové. Důkladná zálivka, správná výživa a optimální světelné podmínky posilují odolnost rostlin proti mšicím a jiným škůdcům.

  1. Pravidelná kontrola rostlin

Pravidelně prohlížejte své rostliny a včas odstraňujte mšice, jakmile je zpozorujete. Rychlá reakce může zabránit masivnímu šíření.






  • Choroby a škůdci listů – 2 Letní popálení listů Při teplém a suchém počasí se někdy na listech objeví hnědé skvrny. Jsou-li suché a nejsou-li příznakem choroby, pravděpodobnou příčinou je popálení sluncem. Po zálivce se tvoří na povrchu listu kapičky, které vypadají jako malé čočky. V létě je nutné zalévat pouze ráno nebo večer. Viry na rostlinách..
  • Slimáci – jak na ně? Kdy a kde škodí slimáci Slimáci a hlemýždi požírají rostlinky v noci. Všechny rostliny s jemnými listy mohou být jimi zcela devastovány. Nejohroženější jsou mladé křehké rostliny, např. hlávkový salát nebo bohyšky, ale také tulipány, kosatce, ostrožky, letničky a skalničky. Slimáci nejvíce škodí na vlhkých a zamokřovaných místech. Napadeny mohou být i..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 3 Smutnice v kořenech Příznaky: poletují-li kolem pokojových rostlin malé černé mušky, je to signálem, že rostlina může být napadena škůdci. Mušky jsou neškodné, kladou ale na zeminu vajíčka a z nich vylíhlé larvičky s černou hlavičkou mohou někdy škodit na mladých koříncích, i když se převážně sytí organickými látkami ze substrátu. Co dělat:..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..