Prevence proti škůdcům a chorobám na zahradě
Největší prevencí na zahradě proti škůdcům a chorobám je především pravidelné pletí a likvidace zahradního odpadu. Likvidujeme otrhané nebo spadané listy a plevele. Ložisky pro vznik a šíření chorob jsou staré květináče. Také pravidelné zalévání a přihnojování je prevencí proti škůdcům a chorobám.
V zahradě podporujeme přirozené predátory, jakými jsou např. žáby, ježci, ptáci, slunéčka sedmitečná nebo pestřenky. Našimi ekologickými pomocníky se můžou stát také zlatoočka, lumci, střevlíci a denivky. Před výsadbou nových rostlin zkontrolujeme, zda spodní strana listů a nové výhonky nejeví známky výskytů škůdců nebo chorob. Kupujeme pouze takové odrůdy, které jsou odolné proti chorobám, které jsme již v minulosti ve své zahradě objevili. V případě napadení je nutné tyto rostliny buď spálit, nebo je vyhodit do popelnice. Nikdy je nedáváme na kompost! Mezi rostlinami dodržujeme dostatečný odstup tak, aby ve volném prostoru mohl proudit vzduch. Teplo a vysoká vzdušná vlhkost je dokonalým prostředím pro vznik chorob a výskyt škůdců. To platí zejména pro skleníky, kde navíc zajistíme pravidelné větrání.
- Housenky na zahradě: nežádoucí hosté nebo součást ekosystému? Housenky jsou sice malé, ale často nepřehlédnutelné. Na zahradě mohou způsobit pořádný rozruch. Zatímco některé z nich mohou být považovány za neškodné a dokonce i příznivé pro ekosystém, jiné mohou být ničivými škůdci, kteří ohrožují rostliny a zahradní plodiny. Při úvaze o housenkách v zahradě je tedy důležité rozlišovat mezi..
- Další choroby máty Mátu v našich zahrádkách mohou ničit škůdci, např. mandelinka mátová nebo může dojít k napadení chorobou, nejčastěji padlím. Padlí Padlí vytváří bělavý povlak na listech máty. Převážně až v druhé polovině prázdnin za teplého slunečného počasí, když se začnou v noci vyskytovat silnější rosy a zvyšuje se relativní vzdušná vlhkost, objevuje se..
- Slimáci – jak na ně? Kdy a kde škodí slimáci Slimáci a hlemýždi požírají rostlinky v noci. Všechny rostliny s jemnými listy mohou být jimi zcela devastovány. Nejohroženější jsou mladé křehké rostliny, např. hlávkový salát nebo bohyšky, ale také tulipány, kosatce, ostrožky, letničky a skalničky. Slimáci nejvíce škodí na vlhkých a zamokřovaných místech. Napadeny mohou být i..
- Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin Čerň na listech Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu. Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice. Korkovitost Příznaky:..