Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování



Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny.

Bylinné řízkování

Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou vrstvou písku. Vybereme silné a zdravé mladé výhony bez květních pupenů a odřízneme je nebo odlomíme z rostliny (např. chryzantémy snadněji zakoření, jsou-li utrženy). Délka stonku může být různá, musí mít ale vždy jeden nebo několik párů plně vyvinutých listů. Použijeme ostrou břitvu nebo nůž. Stonek uřízneme těsně pod listovou uzlinou. Tužkou nebo klacík uděláme do substrátu díru a řízek do ní vložíme. Řezné rány můžeme ošetřit práškem nebo gelem stimulující zakořenění. Substrát jemně upěchujeme.

Množení rostlin pod igelitovým sáčkem

Umístíme-li několik řízků do jednoho květináč, musíme dbát na to, aby se jejich listy vzájemně nedotýkaly. Květináč s řízky pečlivě zaléváme. Můžeme jej přikrýt igelitovým sáčkem tak, aby se igelit nedotýkal rostlinek (můžeme si pomoci např. špejlemi) a sáček upevníme gumou nebo provázkem kolem květináče. Tím zachováme vlhkou atmosféru, kterou rostlinky potřebují k zdárnému zakořenění. Igelitový sáček odstraníme, jakmile řízky začnou jevit známky růstu.






  • Jak zmladit živý plot Ke zmlazení živého plotu přistupujeme ve chvíli, kdy dojde k jeho bujnému růstu, nebo když nebyl několik let udržován. Zmlazení spočívá v hlubokém řezu, který ovšem zvládnou jen některé rostliny. U ostatních je lepší výměna za nové. Výrazný zmlazovací řez je u živého plotu dlouhou dobu znát, dojde ke snížení výšky. U..
  • Jak pěstovat plaménky, řez a choroby plaménků Plaménky (klematisy) patří mezi velmi oblíbené popínavé dřeviny, pěstované u nás. Řez plaménků Řez plaménků významně ovlivňuje nejen dobrý růst, ale také bohatost květů. Způsob řezu se liší podle toho, ve kterém období daný druh plaménků kvete. Plaménky kvetoucí na jaře od dubna do června na loňských výhonech se při..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..