Antraknóza – nemoc ovocných dřevin
Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd.
- Housenky na zahradě: nežádoucí hosté nebo součást ekosystému? Housenky jsou sice malé, ale často nepřehlédnutelné. Na zahradě mohou způsobit pořádný rozruch. Zatímco některé z nich mohou být považovány za neškodné a dokonce i příznivé pro ekosystém, jiné mohou být ničivými škůdci, kteří ohrožují rostliny a zahradní plodiny. Při úvaze o housenkách v zahradě je tedy důležité rozlišovat mezi..
- Růže dužnoplodá a její škůdci Jak využít růži dužnoplodou? Růže dužnoplodá je nejen okrasný keř, který najdeme v zahradách, ale je to také zdroj šípků, ze kterých je možné vyrábět džemy. Šípky růže dužnoplodé jsou velké až 30 mm a obsahem látek jsou srovnatelné se šípky růže šípkové. Škůdce šípků – vrtule V posledních letech odchází k častému..
- Choroby a škůdci rostlin Choroba jilmů Prvním příznakem je žloutnutí listů v létě. Pak listy hnědnou, ale zůstávají na stromě. Výhony na odumírajících větvích mají zahnuté špičky. Postižené větvě rozřízneme, rány ošetříme. Vážně nemocný nebo odumřelý strom vykopeme a spálíme. Nikdy nenecháváme ležet nemocné dřevo! Zelenání pestrolistých rostlin Ztráta bílé, žluté nebo červené barvy může..
- Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..