Jak vysadit okrasné dřeviny v zahradě
Jak vysadit jehličnany a listnáče
Pokud chceme vysadit jehličnany a listnáče do skupiny, umístíme tmavě zelené jehličnany do pozadí a listnáče dopředu, zvláště pokud jsou nižšího vzrůstu a mají dekorativní listy nebo květy. Tmavých jehličnanů sázíme přiměřeně, necháváme dostatečné odstupy, aby se plně rozvinuly jejich koruny.
Živé ploty
Mnoho okrasných dřevin se hodí k vysazení jako živé ploty. Můžeme je využít na stříhaný živý plot z jednoho druhu, který se hodí do městské zástavby. Při dostatku místa můžeme zvolit volně rostoucí živý plot, kde můžeme uplatnit i více kvetoucích dřevin.
Popínavé dřeviny
Popínavé dřeviny se s oblibou používají k popnutí zdí, pergol a různých konstrukcí. Nezaberou mnoho místa, a proto se hodí i do menších zahrad. Rostou poměrně rychle, takže jsou ozdobou zahrady mnohem dříve než pomaleji rostoucí dřeviny.
Okrasné růže
Růže mají také svoji nezastupitelnou roli v ozdobě zahrady. Vysazujeme je buď ve větších skupinách na záhony, zejména ty, které jsou určené k řezu. Sadové růže se uplatní jako solitéry nebo v menších skupinách. Pnoucí růže vysazujeme ke konstrukcím, např. pergolám nebo u zdí domů. Půdopokryvné růže dokáží oživit nerovnoměrný nebo kamenitý terén a slouží jako náhrada trávníku, zejména tam, kde by byla údržba náročná.
Vřesovištní dřeviny
Velmi dekorativní jsou v zahradě pěnišníky, azalky a jiné vřesovištní dřeviny. Mají specifické nároky na stanoviště: vyžadují humózní kyselou a přiměřeně vlhkou půdu, polostinnou nebo i stinnou polohu. Proto pro ně vybíráme místo, které splní tyto podmínky.
Zakrslé dřeviny
Zakrslé dřeviny se dobře uplatní i ve větších skalkách, na hřebeni suchých zídek, mezi dlaždicemi na odpočinkových terasách, v kamenných korytech nebo jako bonsaje v přenosných nádobách.
- Šeřík obecný (Syringa vulgaris) Šeřík obecný je klasický kvetoucí keř, který se hojně vyskytuje v českých zahradách, předzahrádkách a parcích. Dorůstá do výšky až6 metrů a šířky až 5 metrů. Květy jsou podle odrůdy bílé, žluté, růžové, nachové, lila-červené nebo také dvoubarevné. Květy jsou plné nebo jednoduché ve vzpřímených, válcovitých latách. Listy mají široce oválný..
- Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) Jeřáb ptačí je okrasný strom, který můžeme vysazovat jako solitéru do okrasných zahrad a parků. Podle odrůdy dorůstá do výšky 5 až 15 metrů. Mimo stromů lze jeřáb ptačí pěstovat také jako keř. Květy jeřábu ptačího jsou bílé chocholíky, které ostře kořeněně voní. Plody jsou korálkovité jeřabiny. Mimo okrasných druhů..
- Bez černý Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva. Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy..
- Velkokvětý plamének – Clematis Pěstování plaménků Velkokvěté plaménky patří na našich zahradách k nejoblíbenějším popínavým dřevinám. Aby plaménky bohatě kvetly, potřebují úrodnou humózní a propustnou půdu na slunném stanovišti. Současně je však nutné, aby spodní část rostliny, tzv. krček, byl zastíněný proti jižnímu slunci. Na zastínění podsazujeme nízkými keři nebo polštářovitými trvalkami, např. floxy. Stříhání..