Orchideje – klenoty v květináči
Dávno již neplatí, že k pěstování orchidejí potřebujeme skleník. Nově vyšlechtěné kultivary lze pěstovat jako pokojové rostliny třeba na okenním parapetu.
Hrnkové orchideje jsou skvělými dárky – proto se velmi hodí i k vánočnímu období. V jejich květech se snoubí nadpozemská krása s exotickým vzhledem a luxusem.
Původ orchidejí
Většina orchidejí pochází z Asie nebo Střední a Jižní Ameriky, kde je najdeme především v tropických deštných pralesích. Patří k nejmladší skupině kvetoucích rostlin na zemi, ale také k nejpočetnější čeledi rostlin. Na světě roste stejný počet druhů orchidejí jako všech ostatních kvetoucích rostlin dohromady.
Jak pěstovat orchideje
Orchideje jsou vesměs náročnější na pěstování, proto se vyplatí věnovat ji zvýšenou pozornost. Jejich krása a dlouhá doba květu však jsou dostatečným zadostiučiněním na vyloženou námahu. Při správné péči může rostlina kvést až třikrát do roka. Z hrnkových orchidejí najdeme v nabídce květinářství nejčastěji kultivary rodů Phalaenopsis, Cymbidium, Dendrobium, Oncidium nebo drobné orchideje pleionky.
Orchideje mají rády vyšší vlhkost vzduchu, teplotu mezi 18 až 18 °C a světlé místo mimo přímý dosah slunečních paprsků a ostatního tepla. Substrát v květináči nesmí nikdy zcela vyschnout a zálivková voda se nikdy nesmí dostat do středu listové růžice. Listy je třeba často rosit. Ideální je pěstovat rostliny v průhledných květináčích – to umožňuje pohled na jejich stříbrné kořeny. Další výhodou tohoto způsobu je, že kořeny – jsou-li vystaveny světlu – mohou dále podporovat růst.
Tipy pro pěstování orchidejí
Orchideje jsou velmi citlivé na silné teplotní výkyvy. Zvláště při nákupu rostlin v zimě si musíte dávat pozor, aby byly neprodyšně zabaleny, jinak by se mohlo stát, že ztratí poupata.
Orchideje nikdy neumisťujeme na slunce nebo do průvanu.
- Rhipsalidopsis rosea – pokojová květina Rhipsalidopsis rosea patří mezi epifytické kaktusy a proto vyžaduje lehčí, kyprou půdu s dostatkem rašeliny. Rostlinu tvoří soustava převislých stonků, jejichž články jsou podobné plochým listům. Keříky jsou bohatě rozvětvené s růžovými květy. Aby kaktus vykvetl Aby nám tento kaktus vykvetl, musíme během zimy udržovat teplotu kolem 10 °C. Podle doby odpočinku..
- Květina kala – pěstování a péče Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina. Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku. Jak pěstovat kalu Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme..
- Pěstování kaktusů Kaktusy Kaktusy jsou velice zajímavé rostliny, jejichž životní podmínky lze při troše šikovnosti snadno napodobit v každé domácnosti. Svému pěstiteli se pak odmění roztodivnými květy a tvary. Pro pokojové pěstování mají kaktusy tři základní požadavky: světlo, vodu a správnou teplotu. Světlo Kaktusy by měly být umístěny na nejsvětlejším místě v bytě –..
- Množení begonií okrasných listem Begonie okrasné listem můžeme množit v průběhu celého roku. Množení pomocí listových řízků Nejlépe begonie koření v březnu a dubnu, potom v srpnu a v prosinci. Nejčastěji používáme listové řízky. Můžeme použít celé listy nebo jen jejich části. V omezené míře používáme vrcholové řízky. Zakoření při pokojové teplotě. Je však vhodné zvýšit vlhkost vzduchu. Použijeme..