Silné deště a výkyvy počasí v zahradě
Silné deště nebo výkyvy počasí způsobují rozšíření houbových chorob, které pak napadají okrasné a užitkové rostliny na zahradách.
Moniliový úžeh květů meruněk
Tato choroba se šíří v chladném a deštivém počasí. Způsobuje kalamitu ve formě neúrody meruněk. Blizny květů jsou při nepříznivém počasí a teplotách pod 12 °C, infikovány zárodky houby choroby Monilinia laxa. Květy zhnědnou a uschnou, jako kdyby byly poškozeny mrazem. Následně zaschnou i plodonosné větévky, které se stanou v dalším období zdrojem infekce.
Účinnou ochranou proti monilióze je chemický postřik stromů na začátku kvetení a při dokvétání. Větévky, které jsou již napadené moniliózou je nutné co nejdříve ostříhat a spálit.
Druhou fází choroby je v červenci moniliová hniloba zrajících plodů. Při jejím větším rozsahu se používá chemický postřik 2 až 4 týdny před sklizní. Napadené plody ihned likvidujeme v asanační jámě a zasypáváme prachovým páleným vápnem a zemí.
Plíseň bramborová na rajčatech
Plíseň na rajčatech je další chorobou, která se nejvíce šíří v deštivém počasí. V některých oblastech se stala nejvážnější chorobou zeleniny. Většinou se začne vyskytovat na začátku prázdnin a dokáže zničit i více jak polovinu úrody. K omezení choroby přispěje včasné odstranění napadených listů a plodů a jejich likvidace v asanační jámě. Preventivně můžeme také použít chemický postřik.
Černá skvrnitost růží
Na listech růží, zvláště citlivějších odrůd, se v důsledku deštivého počasí začne vyskytovat černá skvrnitost. Silné napadení touto chorobou se projeví předčasným opadem listů.
Proti šíření černé skvrnitosti pomáhá preventivně včasné shrabání předčasně opadaných listů koncem léta až začátkem podzimu a za vlhkého počasí pak opakované chemické postřiky.
- Slimáci v zahradě a jak na ně Slimáci jsou častým problémem pro zahradníky po celém světě. Zatímco někteří mohou považovat slimáky za nevinná a zábavná stvoření, jiní je nenávidí, protože se často setkávají s jejich devastujícím účinkem. Slimáci mohou být škůdci, kteří ničí rostliny a zahradní plodiny, a tak je důležité přijmout opatření k jejich kontrole a..
- Co platí na zahradní škůdce? Na zahradní škůdce platí ekologické, biologické a chemické přípravky a také správné postupy při pěstování jednotlivých rostlin. Chemické přípravky by měly být používány až jako druhá volba, když selžou ekologické a biologické cesty vedoucí ke zničení zahradních škůdců. Zkušení zahrádkáři často používají tzv. lapače, lepové desky. Tyto lapače zachycují škůdce..
- Choroby a škůdci listů – 3 Puchýře v listech Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické. Nepravé mšice Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny..
- Škůdci a choroby košťálové zeleniny Pro výsadbu používáme vždy zdravou sadbu, košťáloviny nikdy nepěstujeme na záhoně, kde se choroba vyskytla, a to nejméně 4 až 6 let a kořeny i zdravých rostlin po sklizni nedáváme do kompostu, ale po usušení je pálíme. K dobrému vývoji rostlin přispívá časté okopávání, zalévání a přihnojování, nejlépe zředěnými tekutými průmyslovými..