Silné deště a výkyvy počasí v zahraděSilné deště nebo výkyvy počasí způsobují rozšíření houbových chorob, které pak napadají okrasné a užitkové rostliny na zahradách.

Moniliový úžeh květů meruněk

Tato choroba se šíří v chladném a deštivém počasí. Způsobuje kalamitu ve formě neúrody meruněk. Blizny květů jsou při nepříznivém počasí a teplotách pod 12 °C, infikovány zárodky houby choroby Monilinia laxa. Květy zhnědnou a uschnou, jako kdyby byly poškozeny mrazem. Následně zaschnou i plodonosné větévky, které se stanou v dalším období zdrojem infekce.

Účinnou ochranou proti monilióze je chemický postřik stromů na začátku kvetení a při dokvétání. Větévky, které jsou již napadené moniliózou je nutné co nejdříve ostříhat a spálit.

Monilióza meruněk

Monilióza meruněk

Druhou fází choroby je v červenci moniliová hniloba zrajících plodů. Při jejím větším rozsahu se používá chemický postřik 2 až 4 týdny před sklizní. Napadené plody ihned likvidujeme v asanační jámě a zasypáváme prachovým páleným vápnem a zemí.

Plíseň bramborová na rajčatech

Plíseň na rajčatech je další chorobou, která se nejvíce šíří v deštivém počasí. V některých oblastech se stala nejvážnější chorobou zeleniny. Většinou se začne vyskytovat na začátku prázdnin a dokáže zničit i více jak polovinu úrody. K omezení choroby přispěje včasné odstranění napadených listů a plodů a jejich likvidace v asanační jámě. Preventivně můžeme také použít chemický postřik.

Plíseň šedá na rajčatech

Plíseň šedá na rajčatech

Černá skvrnitost růží

Na listech růží, zvláště citlivějších odrůd, se v důsledku deštivého počasí začne vyskytovat černá skvrnitost. Silné napadení touto chorobou se projeví předčasným opadem listů.

Proti šíření černé skvrnitosti pomáhá preventivně včasné shrabání předčasně opadaných listů koncem léta až začátkem podzimu a za vlhkého počasí pak opakované chemické postřiky.


  • Choroby a škůdci listů – 3 Puchýře v listech Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické. Nepravé mšice Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny..
  • Červci – škůdci stromů Jak škodí červci Červci škodí na větvích stromů. Dospělí jedinci žijí na jednom místě stonku a jsou chráněni tvrdou schránkou. Sají šťávu a tím oslabují rostliny. Listy pak žloutnou. Někteří červci, jako např. štítenka ústřicová, štítenka čárkovitá) škodí na různých dřevinách, jiní jsou výhradně na určité dřevině – např. na..
  • Chemická ochrana rostlin Kdy používáme chemii v zahradě Chemickou ochranu používáme s rozvahou a pouze tehdy, když selhaly preventivní, mechanické i biologické způsoby ochrany a není možné udržet škůdce a choroby v únosných mezích, zvláště při přemnožení. Úspěch chemických postřiků Pro úspěch chemické ochrany musíme nejdříve správně určit škůdce nebo chorobu. Pak vybereme vhodný chemický..
  • Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Co je monilióza? Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce. Co dělat při napadení..