Druhy okrasných trav a jak je pěstovat?



Kostřavy (Festuca) jsou nízké trávy, dorůstají do výšky cca 15 až 25 cm. Jsou vhodné především pro plošnou výsadbu dekorativního travního koberce. Kostřavy nejsou na stanoviště příliš vytrvalé, proto se doporučuje zpravidla po třech letech jejich trsy rozdělit a znovu vysadit. Květenství, která nejsou příliš dekorativní, po odkvětu ostříháme.

Třeslice prostřední (Briza media) je nízká tráva, jejíž stébla jsou vysoká cca 40 až 60 cm. Používá se do suchách vazeb.

Zaječí ocásek vejčitý (lagurus ovatus) je jednoletá tráva vysoká v době květu 30 až 40 cm. Stébla jsou zakončená hebkým hustým klasem. Zaječí ocásek se používá do suchých vazeb a k řezu. Pěstuje se výsevem semen v dubnu přímo na záhony nebo do skalek.

Kavyl (Stipa) je středně vysoká tráva, kterou podle druhu zdobí v červnu až srpnu stébla vysoká 30 až 100 cm s dlouhými jemnými osinami. Kavylu se nejlépe daří ve skalce na slunném stanovišti se sušší vápenitou půdou. Na zimu je vhodná ochrana před nadměrným vlhkem. V zahradě so rozšiřuje samovolně.

Dochan psárkovitý neboli vousatec (Pennisetum alopecuroides) je středně vysoká tráva ozdobná svými až 70 cm vysokými stébly s růžově hnědými klasy kartáčkovitého tvaru. Dochan potřebuje teplé chráněné stanoviště s úrodnou, v létě vlhčí, v zimě sušší půdou.

Ovsíř stálezelný (Halictotrichon sempervirents) má pravidelný 40 až 60 cm vysoký trs šedozelených listů a až 100 cm vysoká stébla zakončená nažloutlými klásky. Ovsíři nejlépe vyhovuje slunná poloha a sušší, méně úrodná půda. Používá se jako solitéra do koberce nízkých travin nebo trvalek.

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) je v době květu vysoká až 2 metry. Má několik velmi dekorativních kultivarů. Některé mají stříbřitě bílá květenství, jiná pruhované listy. Ozdobnice vyžadují teplejší polohu, úrodnou, v zimě sušší půdu a přikrývku proti větším zimním mrazům na kořeny.

Pampas stříbřitý (Cortaderia elloana) je označován jako nejkrásnější okrasná tráva. Šedozelené listy dorůstají do výšky cca 100 cm. Vytvářejí trs, z něhož koncem léta vyrůstají asi 2 m vysoká stébla zakončená bohatým latovitým květenstvím v bílé nebo růžové barvě. Pampas je náročný na úrodnou půdu, teplo a vyžaduje ochranu proti zimní vlhkosti v půdě a mrazům. Pampas se nejlépe uplatní jako solitéra.

Proso prutnaté (Panicum virgatum) je tráva, která vytváří trs světlezelených listů. Stébla jsou vysoká až 180 cm s hnědým nádechem, který se na podzim zbarvuje do žlutohněda. Proso se uplatní jako solitéra na slunném místě s dostatkem vláhy.

Okrasné trávy - pampas

Okrasné trávy – pampas






  • Předěly a cesty v zahradě Zahradní cesty Provoz v zahradě usnadňují dobře architektonicky řešené a technicky kvalitně provedené cesty. Podle finančních a technických možností a důležitosti cest v prostoru z hlediska jejich využívání se můžeme rozhodnout pro cesty štěrkopískové s obrubníky, pro cesty z betonových dlaždic, kostek, plochých přírodních kamenů apod. Místa méně navštěvovaná postačí spojit tzv. Šlapákovou cestou z betonových..
  • Miniskalka v nádobě Jakou nádobu pro miniskalku? Miniskalka v nádobě se hodí pro ty, kteří nemají zahrádku a chtějí si dopřát miniskalku, např. v keramické míse. Keramická mísa by měla být z kvalitní, mrazuvzdorné keramiky. Nezapomeňte, že i tato nádoba musí mít na dně otvor pro odtékání vody. Dno mísy vyložíme oblázky, které jsou lepší než..
  • Podzim na zahradě – září V září sázíme tulipány, lilie, narcisky a všechny ostatní cibuloviny, které přezimují na zahradě. Také na záhon vysazujeme všechny dvouletky, aby do zima stihly zakořenit. Velké trsy trvalek, které nekvetou na podzim, rozdělujeme na menší. Sušíme mochyni a lunárii. Z dobře vyzrálých letniček sbíráme semínka na příští rok – aksamitníky, jiřinky, ostálky,..
  • Skočec – Ricinus – Kristova palma Kdy vyséváme skočec? Semínka skočce vyséváme doma do květináče nebo v polovině května přímo na zahradu na záhon. Jak pěstujeme skočec? Skočec je letnička, která vyrůstá až do výšky 3 metrů. Nejlépe roste na teplém, slunném stanovišti, v dobře vyhnojené půdě. Skočec má rád pravidelnou zálivku. Jedovatý skočec Pozor –..