Druhy okrasných trav a jak je pěstovat?
Kostřavy (Festuca) jsou nízké trávy, dorůstají do výšky cca 15 až 25 cm. Jsou vhodné především pro plošnou výsadbu dekorativního travního koberce. Kostřavy nejsou na stanoviště příliš vytrvalé, proto se doporučuje zpravidla po třech letech jejich trsy rozdělit a znovu vysadit. Květenství, která nejsou příliš dekorativní, po odkvětu ostříháme.
Třeslice prostřední (Briza media) je nízká tráva, jejíž stébla jsou vysoká cca 40 až 60 cm. Používá se do suchách vazeb.
Zaječí ocásek vejčitý (lagurus ovatus) je jednoletá tráva vysoká v době květu 30 až 40 cm. Stébla jsou zakončená hebkým hustým klasem. Zaječí ocásek se používá do suchých vazeb a k řezu. Pěstuje se výsevem semen v dubnu přímo na záhony nebo do skalek.
Kavyl (Stipa) je středně vysoká tráva, kterou podle druhu zdobí v červnu až srpnu stébla vysoká 30 až 100 cm s dlouhými jemnými osinami. Kavylu se nejlépe daří ve skalce na slunném stanovišti se sušší vápenitou půdou. Na zimu je vhodná ochrana před nadměrným vlhkem. V zahradě so rozšiřuje samovolně.
Dochan psárkovitý neboli vousatec (Pennisetum alopecuroides) je středně vysoká tráva ozdobná svými až 70 cm vysokými stébly s růžově hnědými klasy kartáčkovitého tvaru. Dochan potřebuje teplé chráněné stanoviště s úrodnou, v létě vlhčí, v zimě sušší půdou.
Ovsíř stálezelný (Halictotrichon sempervirents) má pravidelný 40 až 60 cm vysoký trs šedozelených listů a až 100 cm vysoká stébla zakončená nažloutlými klásky. Ovsíři nejlépe vyhovuje slunná poloha a sušší, méně úrodná půda. Používá se jako solitéra do koberce nízkých travin nebo trvalek.
Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) je v době květu vysoká až 2 metry. Má několik velmi dekorativních kultivarů. Některé mají stříbřitě bílá květenství, jiná pruhované listy. Ozdobnice vyžadují teplejší polohu, úrodnou, v zimě sušší půdu a přikrývku proti větším zimním mrazům na kořeny.
Pampas stříbřitý (Cortaderia elloana) je označován jako nejkrásnější okrasná tráva. Šedozelené listy dorůstají do výšky cca 100 cm. Vytvářejí trs, z něhož koncem léta vyrůstají asi 2 m vysoká stébla zakončená bohatým latovitým květenstvím v bílé nebo růžové barvě. Pampas je náročný na úrodnou půdu, teplo a vyžaduje ochranu proti zimní vlhkosti v půdě a mrazům. Pampas se nejlépe uplatní jako solitéra.
Proso prutnaté (Panicum virgatum) je tráva, která vytváří trs světlezelených listů. Stébla jsou vysoká až 180 cm s hnědým nádechem, který se na podzim zbarvuje do žlutohněda. Proso se uplatní jako solitéra na slunném místě s dostatkem vláhy.
- Duben v okrasné zahradě Práce v okrasné zahradě během měsíce dubna V dubnu zakládáme nové trávníky. Vybereme si takový den, kdy je sucho a bezvětří. Půda musí být prohřátá a nepřemokřená. Na silně zastíněných místech a pod stromy, kde tráva špatně roste, použijeme stínomilné rostliny. Trávník důkladně provzdušníme, čímž zabráníme růstu mechu. Starý mech vyhrabeme. V dubnu..
- Zahradní zídky z přírodního kamene Použití přírodního kamene v zahradě Přírodní kámen je nejlepší materiál na výzdobu zahrad. Jednotlivé velké kameny můžeme dávat mezi keře, ploché kameny pak využít jako nášlap pro lepší přístup k rostlinám na záhonu. Ve skalkách pak kameny používáme pro vytvoření přirozeného prostředí pro skalničky. Opěrné zídky Pokud máme na zahradě jen..
- Tipy pro pěstování tulipánů Původ tulipánů Tulipány mají svůj původ v Asii, odkud se rozšířily až k nám. Jméno tulipán vzniklo z místního jména taliban, což česky znamená turban. Tulipány patří mezi cibulnaté květiny. Jsou na našich zahradách hojně rozšířené. Podle tvaru květu a doby kvetení je rozdělujeme na zahradní a botanické tulipány. Botanické tulipány zůstávají na..
- Podzim na zahradě – říjen V říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme. Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši. Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny..