Okrasné trávy a jejich pěstování
Okrasné trávy patří k výrazným dekorativním prvkům zahrady. Působí v ní zjemňujícím dojmem a to jak tvarem stébel, tak svojí barevností. Listy trav mívají většinou různý odstín zelené barvy, ale jsou také druhy zbarvené do modra, stříbřitě šeda, žluta nebo bronzově hněda. Některé druhy trav se výrazně vybarvují na podzim a přispívají tak k barevnému rázu zahrady.
Jak vysazujeme okrasné trávy
Okrasné trávy můžeme vysadit do trvalkových záhonů, nejlépe se však uplatní v samostatných trhavinových partiích. Nízké druhy okrasných trav vysazujeme ve větších skupinách, aby vytvořily kompaktní koberec. K tomuto účelu se hodí zejména kostřavy. Do tohoto koberce vysadíme v menších skupinách nebo jednotlivě vyšší druhy zajímavé svým olistěním nebo květenství, např. dochan, proso, ozdobnici, pampas, ovsíř, kavyl, atd.
Do této travinové plochy můžeme vysadit i botanické druhy cibulovin a různé trvalky, nejlépe takové, které v létě netrpí suchem.
Trávy působí dobře i ve skalce a vřesovišti, kde rozšiřují sortiment pěstovaných rostlin.
- Zahradní jezírko s fontánou nebo vodopádem Fontána nebo malý vodopád na zahradě je vždy velmi atraktivní. Fontána je oblíbená pro svoji jednoduchou instalaci. Vodopád dokáže podtrhnout přírodní vzhled okrasné zahrady. Fontána, ani vodopád se neobejdou bez čerpadla s elektromotorem. Z tohoto důvodu je jedním ze základních požadavků bezpečné uložení kabelu do půdy a vodotěsná zásuvka k připojení kabelu od..
- Zavinutka podvojná – Monarda didyna Pěstování zavinutky podvojné Zavinutka podvojná je trvalka vysoká cca 60 až 100 cm. Pochází ze severní Ameriky. Má čtyřhranné, hustě olistěné lodyhy, květy mají barvu růžovou, červenou nebo fialovou. Zavinutka podvojná příjemně voní, má i léčebné účinky. V zahradě kvete poměrně dlouho. Vysazujeme ji do smíšených trvalkových záhonů, hodí se i..
- Předzahrádka u domu Předzahrádka většinou vytváří první názor o domu a jejich majitelích. Oplocení domu navazuje na celkovou architekturu, ať již jde o materiál, barevnost nebo členění. Příliš vysoké a masivní ploty vytváří bariéru mezi předzahrádkou a ulicí. Vysoké oplocení je podstatné především ve velmi frekventovaných ulicích jako bariéra proti hluku a prachu...
- Skočec – Ricinus – Kristova palma Kdy vyséváme skočec? Semínka skočce vyséváme doma do květináče nebo v polovině května přímo na zahradu na záhon. Jak pěstujeme skočec? Skočec je letnička, která vyrůstá až do výšky 3 metrů. Nejlépe roste na teplém, slunném stanovišti, v dobře vyhnojené půdě. Skočec má rád pravidelnou zálivku. Jedovatý skočec Pozor –..