Jak zlepšit kvalitu půdy v zahraděKvalita půdy hraje klíčovou roli pro zdraví rostlin a také v celkovém úspěchu zahradničení. Zde najdete několik praktických tipů, jak zlepšit kvalitu půdy ve vaší zahradě.

Než začnete s úpravami, proveďte test půdy, abyste zjistili její pH a obsah živin. To vám poskytne jasný obraz o potřebách půdy a umožní vám přizpůsobit péči konkrétním požadavkům rostlin.

Přidejte organickou hmotu a mulčujte

Organická hmota, jako je kompost, hnůj nebo rašelina, je klíčem k vytváření živinami bohaté půdy. Pravidelné přidávání organické hmoty zlepšuje strukturu půdy, zadržuje vlhkost a podporuje mikrobiální aktivity.

Použití organických mulčů, jako jsou sláma nebo drcená kůra, přidává do půdy postupně rozkládající se organický materiál. Mulčování má několik výhod, včetně udržování vlhkosti půdy, potlačování plevelů a regulace teploty.

Zahradní půda

Zahradní půda

Pravidla kvalitní půdy

Pravidelným obracením půdy můžete zabránit zhutnění a zlepšit půdní strukturu. Rytí umožňuje lepší průchod vzduchu, vody a živin mezi kořeny rostlin.

Pěstování rostlin po několik let na jednom místě může vyčerpat půdu z živin. Proto je nutné rostliny s různými nároky na živiny pěstovat na různých místech, tzv. rotovat. To pomůže udržet půdu vyváženou. Pestrost rostlin v zahradě přirozeně obohacuje půdu různými druhy živin. Rostliny, jako jsou fazole, mohou také fixovat dusík ze vzduchu a zlepšovat strukturu půdy.

Přebytečné zavlažování může způsobit zhutnění půdy a omezení průchodu vzduchu. Zavlažujte svou zahradu efektivně, abyste udrželi optimální vlhkost pro růst rostlin.

Vyhýbejte se nadměrnému používání chemických hnojiv a pesticidů, které mohou narušit rovnováhu půdy. Pěstujte rostliny ekologicky, respektujte ekosystém zahrady.


  • Tipy a triky pro zimní zahradu Zahradní jezírka Pokud jste majitelem zahradního jezírka, které je z betonu a na zimu jej nevypouštíte, vhoďte na vodní plochu na začátku zimy nafukovací míč, plastovou láhev nebo dřevěné kolo. Tyto předměty absorbují tlak ledu a ochrání tak nádrž před popraskáním. Květináče Květináče na balkónech či terasách můžeme před promrznutím ochránit..
  • Jaký je rozdíl mezi ředkvičkou a ředkví Společnými znaky pro ředkvičku a ředkev jsou štiplavá chuť, nízký obsah kalorií, přírodní antibiotikum a vysoký obsah vitamínu C. Ve stravování je využíváme jako rychlou svačinu nebo do salátů. Ředkvičky se využívají jako první jarní zelenina k detoxikaci organizmu po zimě. Ředkvička Ředkvička má většinou kulovitý tvar, velikost cca 3 cm..
  • Nářadí a vybavení do zahrady Aby zahrada vypadala pěkně, je potřeba ji jednou za čas dát do pořádku – ostříhat nebo odřezat přebytečné větve, zrýt záhony nebo vyhrabat trávník. K tomu nám pomáhá nářadí. Ve specializovaných obchodech je nabídka široká. Rýče lehký rýč z tvrzeného hliníku použijeme na zpracování lehkých půd ergonomický rýč s kalenou ostrou čepelí pro..
  • Kamčatská borůvka Pěstování kamčatské borůvky Kamčatská borůvka je keř vysoký 1,2 až 1,5 metrů, v dobrých podmínkách můžou dorůstat až do dvou metrů. Je nenáročná na kyselou půdu. Na rozdíl od kanadské borůvky roste všude. Plody kamčatské borůvky dozrávají již v květnu, zrají postupně celý měsíc. Je to první ovoce ze zahrady, minimálně 14..