Jeřáb – plody zvané jeřabiny



Jeřabiny jsou plody jeřábu obecného nebo jeřábu sladkoplodého.

Pěstování jeřábu

Listy jedlé sladkoplodé odrůdy jsou pilovité jen do poloviny své délky. Jeřáby jsou 5 až 10 metrů vysoké stromy s poměrně řídkou korunou a jsou vhodné i pro menší zahrady.

Jeřabiny

Jeřabiny

Jedlé jeřabiny

Plody jsou jen zřídka napadány škůdci, nemusí se tedy používat chemické postřiky. Jedlé jeřabiny jsou cenným ovocem pro vysoký obsah provitaminu A, vitaminu C, vyvážený obsah organických kyselin a tříslovin. Plody dozrávají v srpnu až v září a hodí se nejen k výrobě kompotů a marmelád, ale například i na žaludeční likéry.

Jeřabiny pro podzimní vazby přírodnin

Celé hrozny červených jeřabin jsou krásné ve vazbách i v kyticích, a to dokonce i tehdy, když uschnou.

Sušené jeřabiny

Jeřabiny je třeba sušit v dobře větrané místnosti a jednotlivé bobule, které začínají hnědnout, včas odstranit. Sušené plody sladkoplodého jeřábu se přidávají do ovocných a bylinkových čajů.





  • Pěstujeme japonský javor Japonské javory jsou kompaktní dřeviny s keřovitým růstem a dobrou tvarovatelností. Tvarovat můžeme pomocí řezu nebo vyvazováním. Tyto dřeviny vnášejí do zahrad barevnost v podobě proměnlivosti listů, v závislosti na ročním období. Je vyšlechtěno nepřeberné množství kultivarů, které jsou tvarově i barevně výrazné po celou dobu vegetace. Jak pěstovat japonský javor Než začneme..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
  • Jak vysadit okrasné dřeviny v zahradě Jak vysadit jehličnany a listnáče Pokud chceme vysadit jehličnany a listnáče do skupiny, umístíme tmavě zelené jehličnany do pozadí a listnáče dopředu, zvláště pokud jsou nižšího vzrůstu a mají dekorativní listy nebo květy. Tmavých jehličnanů sázíme přiměřeně, necháváme dostatečné odstupy, aby se plně rozvinuly jejich koruny. Živé ploty Mnoho okrasných..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..