Jeřáb – plody zvané jeřabinyJeřabiny jsou plody jeřábu obecného nebo jeřábu sladkoplodého.

Pěstování jeřábu

Listy jedlé sladkoplodé odrůdy jsou pilovité jen do poloviny své délky. Jeřáby jsou 5 až 10 metrů vysoké stromy s poměrně řídkou korunou a jsou vhodné i pro menší zahrady.

Jeřabiny

Jeřabiny

Jedlé jeřabiny

Plody jsou jen zřídka napadány škůdci, nemusí se tedy používat chemické postřiky. Jedlé jeřabiny jsou cenným ovocem pro vysoký obsah provitaminu A, vitaminu C, vyvážený obsah organických kyselin a tříslovin. Plody dozrávají v srpnu až v září a hodí se nejen k výrobě kompotů a marmelád, ale například i na žaludeční likéry.

Jeřabiny pro podzimní vazby přírodnin

Celé hrozny červených jeřabin jsou krásné ve vazbách i v kyticích, a to dokonce i tehdy, když uschnou.

Sušené jeřabiny

Jeřabiny je třeba sušit v dobře větrané místnosti a jednotlivé bobule, které začínají hnědnout, včas odstranit. Sušené plody sladkoplodého jeřábu se přidávají do ovocných a bylinkových čajů.


  • Řez ovocných dřevin Ovocné dřeviny se na rozdíl od ostatních plodin vyznačují pravidelnou potřebou tvarovaných zásahů a řezu od výsadby až do konce života. Řezy ovocných dřevin dělíme na: Výchovný řez, tzv. tvarovací v období mládí. Udržovací řez nebo také prosvětlovací, obnovovací, průklest během plodnosti. Zmlazovací řez v době stárnutí. Kdy řezat stromy? Jádroviny řežeme..
  • Kdy a jak sázet révu vinnou Réva vinná se sází většinou na jaře, když se půda dostatečně prohřeje, a to v dubnu až květnu. V teplých oblastech je možné sázet révu i na podzim od konce října až do listopadu, pokud nemrzne. Kam vysadit révu vinnou Réva vinná je teplomilná dřevina, které se dobře daří v nadmořské výšce 200..
  • Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
  • Tvary ovocných dřevin Při nákupu ovocných dřevin se většinou setkáme s roubovanými druhy na podnoži. Podnož je spodní část kmene pod naroubováním (většinou ztluštělé místo, ze kterého vyrůstají nové výhony). Podle budoucí výšky ovocných dřevin v dospělosti, je dělíme na: Zákrsek – výška 60 až 90 cm Čtvrtkmen – výška 100 až 120 cm Polokmen..