Lilek – tipy a triky pro pěstování a vařeníŽlutý lilek

Pokud se nám lilek zbarvil do žluta, dosáhl již své plné fyziologické zralosti a není již pro přípravu jídla vhodný.

Přezrálý lilek

Přezrálý lilek se vyznačuje houbovitou dužinou a tvrdými semínky. Nejchutnější a nejlahodnější jsou mladé plody.

Hořký lilek

Před přípravou lilku se doporučuje jej osolit a nechat vypotit, čímž by se mělo zabránit hořkosti. U nově vyšlechtěných odrůd tento postup již není potřeba.

Lilek

Lilek

Jak vařit lilek

Lilek je možno vařit, dusit, smažit, grilovat, péct i nakládat. Dužnina snadno absorbuje chutě ostatních ingrediencím koření nebo bylinek, které jsou do jídla přidávány.

Okrajování lilku

Slupka lilku je jemná a tak není nutné ji okrajovat. Lilek je nutné vždy tepelně upravit, protože obsahuje solanin (stejně jako syrové brambory).


  • Pěstování bulvového celeru Bulvový celer Bulvový celer dává přednost vlhkým, humózním půdám. Velmi dobře reaguje na čerstvé organické hnojení, proto by měl být zařazován pouze do 1. tratě. Celer neklade žádné zvláštní požadavky na předplodinu, přesto se vyvarujte toho, že byste ho zařadili po kořenové zelenině. Při hnojení anorganickými hnojivy je třeba si..
  • Rané výsevy zeleniny Vysévání kořenové zeleniny Časně zjara vyséváme na záhony především zeleniny s dlouhou dobou klíčení a celkového vývoje. Jsou to zejména kořenové zeleniny jako mrkve, petržel, pastinák a černý kořen, které se sklízejí většinou až na podzim. Vysévání cibule Kromě kořenové zeleniny se také časně zjara seje také cibule kuchyňská. Ta se..
  • Jak sázet rajčata Vysévání semínek rajčat Rajčata pro venkovní pěstování vyséváme od března až do začátku dubna do truhlíků ve světlé a teplé místnosti nebo do misek, umístěných v teplém pařeništi. Vlhkost udržujeme zakrytím truhlíku skleněnou deskou nebo můžeme pravidelně rosit postřikovačem. Přibližně za deset dnů rajčatová semínka vyklíčí. Přepichování sazenic rajčat Po vzejití..
  • Jak pěstovat okurky Okurky vysazujeme ve vzdálenosti 20 cm, 2 až 3 naklíčená semena do jednoho hnízda. Používáme odrůdy odolné proti plísni okurkové. Místo se semeny přikryjeme bílou netkanou textilií, kterou odděláme, až rostliny vytvoří první pravý lístek. Také můžeme záhon přikrýt černou netkanou textilií, udělat otvory a sazenice vysázet na tuto fólii...