Lilek – tipy a triky pro pěstování a vaření
Žlutý lilek
Pokud se nám lilek zbarvil do žluta, dosáhl již své plné fyziologické zralosti a není již pro přípravu jídla vhodný.
Přezrálý lilek
Přezrálý lilek se vyznačuje houbovitou dužinou a tvrdými semínky. Nejchutnější a nejlahodnější jsou mladé plody.
Hořký lilek
Před přípravou lilku se doporučuje jej osolit a nechat vypotit, čímž by se mělo zabránit hořkosti. U nově vyšlechtěných odrůd tento postup již není potřeba.
Jak vařit lilek
Lilek je možno vařit, dusit, smažit, grilovat, péct i nakládat. Dužnina snadno absorbuje chutě ostatních ingrediencím koření nebo bylinek, které jsou do jídla přidávány.
Okrajování lilku
Slupka lilku je jemná a tak není nutné ji okrajovat. Lilek je nutné vždy tepelně upravit, protože obsahuje solanin (stejně jako syrové brambory).
- Fotosyntéza, základní proces pro pěstování zeleniny Fotosyntéza je úžasný biologický proces, který umožňuje rostlinám využívat sluneční energii k výrobě živin. Tento proces hraje klíčovou roli nejen v přežití rostlin, ale také v produkci potravin pro lidi, zejména zeleniny. Při pěstování zeleniny je důležité porozumět mechanismu fotosyntézy a jak ho lze využít k maximálnímu výnosu a kvalitě..
- Padání rostlin a stísněné rostliny Padání mladých rostlin Příznaky: u semenáčků a řízkovanců začínají hnědnout kořenové krčky, mladé rostliny pak začnou přepadat a hynou. Je to typický příznak výskytu houbové choroby. Co dělat: použijeme dezinfikovaný substrát pro množení, v řídkém výsevu a v mírné vlhkosti substrátu. Při prvních příznacích choroby odstraníme napadené rostliny, zlepšíme větrání a snížíme..
- Jak sázet rajčata Vysévání semínek rajčat Rajčata pro venkovní pěstování vyséváme od března až do začátku dubna do truhlíků ve světlé a teplé místnosti nebo do misek, umístěných v teplém pařeništi. Vlhkost udržujeme zakrytím truhlíku skleněnou deskou nebo můžeme pravidelně rosit postřikovačem. Přibližně za deset dnů rajčatová semínka vyklíčí. Přepichování sazenic rajčat Po vzejití..
- Jak vypěstovat meloun Meloun je možné v našem podnebí pěstovat na venkovních záhonech jen v teplých oblastech na jihu. Nejlépe je mu ve skleníku. Předpěstované sazenice vysazujeme koncem května nebo začátkem června. Neděláme kolem rostliny misky, aby mohla voda volně odtékat a nedocházelo k zahnívání kořenových krčků. Meloun cukrový U melounu cukrového s menšími žlutými melouny se..