Jak sázet rajčata
Vysévání semínek rajčat
Rajčata pro venkovní pěstování vyséváme od března až do začátku dubna do truhlíků ve světlé a teplé místnosti nebo do misek, umístěných v teplém pařeništi. Vlhkost udržujeme zakrytím truhlíku skleněnou deskou nebo můžeme pravidelně rosit postřikovačem. Přibližně za deset dnů rajčatová semínka vyklíčí.
Přepichování sazenic rajčat
Po vzejití a vytvoření prvních děložních nebo i pravých lístků přepichujeme rajčata do pařeniště nebo květináčků s kompostní zeminou. Do pařeniště květináčky zapouštíme až k úrovni povrchu půdy. Rostliny nesmějí nachladnou ani namrznout, mají mít dostatek světla. Pařeniště dostatečně větráme, zvláště asi dva týdny před plánovanou výsadbou.
Vysazování rajčat
Keříčková rajčata vysazujeme do sponu 60×60 cm. Tyčková rajčata do sponu 50×80 cm. Nejvhodnější doba je ve druhé polovině května, kdy pomine nebezpečí pozdních mrazíků. Vysazujeme je tak aby spodní třetina lodyhy byla v zemi, nejlépe šikmo. To přinutí rostliny vytvořit mohutnější kořenový systém.
Postranní výhony rajčat
U tyčkových rajčat pravidelně odstraňujeme postranní výhony, nejlépe to provedeme odlomením a opatrným odkroucením tak, aby se ani naše ruce, nůžky nebo nůž nedotkly poraněného místa. Předejdeme tím přenosu virových chorob.
- Tykev a její druhy Tykev pochází z jižních oblastí Ameriky, kde ji pěstovali indiáni. Do Evropy byly tyto rostliny přivezeny společně s kukuřicí a paprikou. K nejznámějším druhům tykve patří cukety, patisony, tykev olejná a špagetová. Tykev cuketa Nejpěstovanější jsou cukety s tmavě zelenými plody válcovitého tvaru. Mladé plody mají velmi jemnou a chutnou dužninu a jsou proto..
- Pěstujeme pastinák Pastinák patří mezi tak trochu zapomenutou kořenovou zeleninu. Kořeny mají bílou barvu a nasládlou chuť. Vzhledem se podobá kořenové petrželi, ovšem jsou o hodně větší. Kořen je dlouhý s kónickým tvarem. Obsahují až dvakrát více cukru než mrkev. Pastinák se vyznačuje vysokým obsahem draslíku, který má močopudný účinek. Jak pěstovat pastinák..
- Pěstování hrachu cukrového Hrách cukrový je odrůda hrachu, který se konzumuje celý i s lusky. Lusky jsou ploché dužnaté a šťavnaté, semena malá a drobná. Lidé se mylně domnívají, že plody budou velké a sladké, ale není tomu tak. Vyséváme jej do řádků ve vzdálenosti 30 cm. Po vzejití potřebuje oporu, jinak začne lehat...
- Pěstování skleníkových okurek Větrání ve skleníku Při pěstování skleníkových okurek bychom měli omezit větrání na nejmenší možnou míru. Větráme teprve při teplotách nad 28 °C. Přitom mějte na paměti, že každé vyvětrání má za následek pokles vzdušné vlhkosti a nízká vzdušná vlhkost zase podporuje výskyt svilušek. Po vyvětrání je bezpodmínečně nutné vyrovnat ztrátu..