Množení trvalek a okrasných travin dělením



Dělení trvalek

Dělení je nejznámější a nejsnadnější způsob, jak namnožit trvalky a získat tak nové rostliny. Ideální pro tuto činnost je duben.

Všechny trvalky, které tvoří trsy, vyryjeme a rozdělíme. Trsy rozdělujeme ručně, nůžkami, rýčem nebo vidlemi. Po rozdělení nové trsy zasadíme a pořádně zalejeme. V dubnu nejčastěji množíme trvalky, které kvetou v létě a na podzim. Patří k nim např. hvězdnice, plamenky, zápleváky, denivky nebo bohyšky.

Množit dělením můžeme i okrasné trávy jako ozdobnice nebo proso prutnaté.

Plamenky - dělení trvalek

Plamenky – dělení trvalek

Trvalky, které nelze dělit

Které trvalky nelze množit dělením? Jedná se o ty, které dřevnatí a mají málo vrcholů. Pokud se nám je podaří rozdělit, je zde nebezpečí, že nezakoření. Příkladem může být šalvěj hajní nebo šalvěj luční. Pro tyto trvalky je lepší zvolit jarní řízkování rašících výhonů nebo vypěstování nových rostlin ze semínek.





  • Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Květina třapatkovka nachová Třapatkovka nachová označovaná též jako třapatka je vytrvalá rostlina, která je nejčastěji pěstovaná jako okrasná květina (trvalka). K léčivým účinkům se používá celá rostlina, i když nejúčinnější je kořen, dále květ a list. Použít lze také třapatku úzkolistou, která má žluté květy. Droga výrazně zvyšuje imunitu, je antibiotická..
  • Mavuň červená – Centranthus ruber Mavuň červená je trvalka vysoká cca 30 až 80 cm, původem z jižní Evropy. Má bohaté květenství červených, růžových nebo bílých kvítků. Množení a sázení mavuně Mavuň se snadno množí semenem, které je opatřeno chmýřím. Nejvhodnější je výsev přímo na stanovišti ihned po dozrání. Sazenice se pro svůj kůlový kořen hůře..
  • Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..
  • Hlaváček jarní – Adonis vernalis Pěstování hlaváčku jarního Hlaváček jarní patří mezi posly jara na našich zahradách. Má žlutozelené kvítky, které rozkvétají hlavně v dubnu. Hlaváček jarní je plně mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v polostínu a ve vlhké půdě. Rozmnožuje se semeny koncem léta nebo po odkvětu dělením trsů. Podobné články: Kandík trvalka ozdobná květem i..