Množení trvalek a okrasných travin dělenímDělení trvalek

Dělení je nejznámější a nejsnadnější způsob, jak namnožit trvalky a získat tak nové rostliny. Ideální pro tuto činnost je duben.

Všechny trvalky, které tvoří trsy, vyryjeme a rozdělíme. Trsy rozdělujeme ručně, nůžkami, rýčem nebo vidlemi. Po rozdělení nové trsy zasadíme a pořádně zalejeme. V dubnu nejčastěji množíme trvalky, které kvetou v létě a na podzim. Patří k nim např. hvězdnice, plamenky, zápleváky, denivky nebo bohyšky.

Množit dělením můžeme i okrasné trávy jako ozdobnice nebo proso prutnaté.

Plamenky - dělení trvalek

Plamenky – dělení trvalek

Trvalky, které nelze dělit

Které trvalky nelze množit dělením? Jedná se o ty, které dřevnatí a mají málo vrcholů. Pokud se nám je podaří rozdělit, je zde nebezpečí, že nezakoření. Příkladem může být šalvěj hajní nebo šalvěj luční. Pro tyto trvalky je lepší zvolit jarní řízkování rašících výhonů nebo vypěstování nových rostlin ze semínek.


  • Jak pěstovat chryzantémy Chryzantémy jsou královnami podzimu. Začínají kvést začátkem září, nevadí jim kratší den a méně slunečních paprsků. Jsou ozdobou mnoha zahrad, teras a balkónů. Je možné je pěstovat jak ve volné půdě, tak v květináčích nebo truhlících. Řezané vydrží ve váze několik týdnů. Pěstování chryzantém v květináčích Při pěstování v květináčích dáváme pozor na..
  • Mák východní Pěstování trvalky máku východního Trvalka mák východní je v zahradě výraznou barevnou dominantou. Má velké krvavě červené květy s černou skvrnou uprostřed. Jsou vyšlechtěny i kultivary s jednoduchými květy, růžové, lososové nebo oranžové barvy, případně i s plnými květy. Po odkvětu máku východního nadzemní část odumírá a proti ji nad zemí odstřihneme. Na začátku..
  • Udatna – Aruncus Pěstování udatny Udatna je dekorativní trvalka dosahující v době květu výšky 1,2 až 1,5 m. Udatna má několikrát dělené listy a bohaté laty drobných smetanově bílých květů. Květenství samčích rostlin je bohatší, u samičích rostlin štíhlejší. Kam zasadit udatnu V zahradě se udatna nejlépe uplatní jako solitéra na polostinném místě..
  • Prvosenka – posel jara Prvosenky jsou poslové jara. Mohou kvést v bytě, stejně tak jako na balkoně. Neublíží jim zima ani pobyt v teple domova.   Pěstování prvosenky venku Prvosenky snášejí rozmary zimního a předjarního počasí bez potíží. Vůbec jim nevadí, když je i s květináčem přenesete ven. Vyberte jim částečně zastíněné místo na balkoně nebo na..