Září v okrasné zahradě



Práce v okrasné zahradě v září

Během září pokračujeme ve vysazování cibulnatých a hlíznatých květin.

V září dělíme a sázíme všechny druhy trvalek, s výjimkou těch, které právě kvetou. Při dělení odřízneme všechny nadzemní části těsně nad zemí a kořeny zkrátíme o polovinu.

Koncem září odstraníme ze záhonů všechny jednoleté květiny. Většinou již vypadají nevzhledně.

Listopadkám (chryzantémy), které trpí nedostatkem vody se velmi špatně vyvíjejí květy. Proto je občas zalejeme. Dáváme pozor, aby se voda nedostala na rostliny. Mohlo by pak dojít k rozvoji chorob a plísní.

Bílé chryzantémy

Bílé chryzantémy

První zářijová dekáda představuje poslední termín pro výsadbu macešek, sedmikrásek a pomněnek.

V září vyzvedneme ze země první hlízy mečíků. K vyrývání použijeme vidle, dáváme pozor, abychom hlízy nepoškodily.

Jehličnany před zimou hojně zásobíme vodou. Často se stává, že přes zimu trpí nedostatkem vláhy a uschnou.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen






  • Hledík (Antirrhinum) – vysévání a pěstování Hledík patří k letničkám, které nesmí chybět na žádné zahrádce, terase nebo balkóně. Pochází ze Středomoří a Severní Ameriky. Hledíky najdou uplatnění jako obruby záhonů nebo je můžeme vysazovat do nádob. Vysévání hledíků Hledíky vyséváme každý rok v únoru nebo březnu. Drobná černá semena nezasypáváme substrátem, necháme volně několik dní pod mikrotenovou..
  • Mavuň červená – Centranthus ruber Mavuň červená je trvalka vysoká cca 30 až 80 cm, původem z jižní Evropy. Má bohaté květenství červených, růžových nebo bílých kvítků. Množení a sázení mavuně Mavuň se snadno množí semenem, které je opatřeno chmýřím. Nejvhodnější je výsev přímo na stanovišti ihned po dozrání. Sazenice se pro svůj kůlový kořen hůře..
  • Podzim na zahradě – září V září sázíme tulipány, lilie, narcisky a všechny ostatní cibuloviny, které přezimují na zahradě. Také na záhon vysazujeme všechny dvouletky, aby do zima stihly zakořenit. Velké trsy trvalek, které nekvetou na podzim, rozdělujeme na menší. Sušíme mochyni a lunárii. Z dobře vyzrálých letniček sbíráme semínka na příští rok – aksamitníky, jiřinky, ostálky,..
  • Jaké rostliny do předzahrádky Jak vybíráme rostliny do předzahrádky Rostliny do předzahrádky vybíráme podle velikosti plochy a také podle orientace pozemku. Musíme zohlednit nároky jednotlivých druhů rostlin na světlo, půdu i vláhu. Na slunných předzahrádkách se daří většině okrasných rostlin, které mají rády slunce. Stín a polostín vybíráme pro rostliny, které mají větší nároky..