Pěstování ledového salátuZvláštní formou salátu je ledový salát. Od obyčejného hlávkového salátu se liší bublinatými, křehkými listy, které mají většinou silně zvlněný nebo kadeřavý okraj. Hlávka je podstatně větší a podle odrůdy dosahuje hmotnosti 500 až 800 g.

Ledový salát potřebuje ke svému vývoji asi o 14 dnů delší dobu než hlávkový salát máslového typu. Zato však značně odolává vybíhání a snáší horko. Existují i červenolisté odrůdy.

Ledový salát se u nás pěstuje především jako letní, takže s jeho výsevem můžeme začít v březnu. Výsev probíhá stejně jako u běžného hlávkového salátu.

Pěstování ledového salátu

Pěstování ledového salátu

Využití ledového salátu v kuchyni

Ledový salát používáme stejně jako klasický hlávkový salát. Nerozebíráme jej na jednotlivé listy, ale krájíme celou hlávku na širší proužky.


  • Pro zahrádkáře: co lze vysévat a předpěstovávat v únoru Únor s sebou přináší klidnější období v zahradě, ale pro váš budoucí úspěch ve sklizni není příliš brzy začít s přípravami na jaro. V tomto období můžete začít s vyséváním a předpěstováním některých plodin, které vám zajistí skvělý start do nadcházející zahrádkářské sezóny. Předpěstování zeleniny a bylinek Ranné ředkvičky –..
  • Rajčata nesnášejí déšť Kde pěstovat rajčata Ideální místo pro pěstování rajčat je tam, kde neprší, protože hniloba napadá především listy, které bývají často vlhké. Proto se vyplatí vysadit rajčata do velkých nádob a postavit je pod přístřešek nebo přesah střechy. Na zahradě si můžeme vytvořit takový přístřešek např. z plastové fólie. Vyštipování rajčat..
  • Pěstování čekanky hlávkové na zahradě Čekanka hlávková vytváří podle druhu buď vysoké světle zelené hlávky, nebo kulaté zavinuté červené hlávky s bílými žebry. Vyséváme ji koncem června na záhon ve sponu 30×30 cm. Je částečně mrazuvzdorná, proto na záhoně vydrží dlouho. V kuchyni se čekanka hlávková upravuje jako salát, má nahořklou chuť. Podobné články: Pěstování listové zeleniny..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..