Řez ovocných stromůZákladní řez peckovin

Vhodným termínem základního řezu peckovin je červenec až srpen, tedy v období těsně po sklizni ovoce.

Některé odrůdy (u slivoní nebo broskvoní) dozrávají až v září, pak řez odložíme na vhodnější dobu v následném roce.

Řez třešní

Vyšší kmenné tvary třešní s výhodou řežeme i zmlazujeme přímo při sklizni. Větve těžko dostupné jednoduše seřízneme na vhodné rozvětvení, spustíme je po provaze opatrně na zem a tam je pohodlně očešeme. Zdánlivě drastické opatření splní dvě funkce: usnadní sklizeň a urychlí zahojení ran.

Řez rybízu

Řez rybízu

Řez rybízu

Podobně jako peckoviny lze v srpnu ošetřit i červený nebo bílý rybíz, a to tak, že nejstarší větve seřízneme po sklizni těsně u země podle zásady, že po řezu mají na těchto keřích zůstat větve maximálního stáří 4 roky. Černý rybíz však řežeme tradičně brzy zjara, krátce před rašením. Tento druh je totiž náchylnější vůči zimním mrazům. V našich podmínkách může někdy namrzat ve dřevě, což zjara snadno poznáme.

Řez jabloní

Řez jabloní

Řez jabloní a hrušní

Poněkud jiná situace je u jabloní a hrušní. Tyto dva druhy prosvětlujeme řezem v zimě, především však v předjaří. Obecně se hovoří o základním zimním řezu, který probíhá v době vegetačního klidu, tj. od listopadu do konce března.

V zahrádkách s menším počtem stromů se smažíme řezat za pěkného počasí od druhé poloviny února a v březnu. Jabloně na tento řez reagují vcelku přijatelně, nebezpečí chorob je výrazně nižší i při hlubokém řezu.


  • Pěstování rybízu v zahrádkách Keře rybízu přinášejí bohaté a pravidelné sklizně drobného ovoce již záhy po výsadbě. Rybíz je velmi zdraví, obsahuje mnoho látek důležitých pro správný vývoj lidského organismu. Velkou předností rybízu jsou také jeho minimální nároky na polohu z hlediska klimatických podmínek. Nesmíme se však domnívat, že i v ostatních požadavcích je méně náročný,..
  • Pozdní sklizeň ovoce a brzké mrazy Zmrzlé ovoce na stromech Jestliže mráz přijde dříve, než máme sklizeň ovoce dokončenou, máme určitou šanci i takové ovoce spotřebovat. Budeme ale úspěšní jen tehdy, jestliže teplota neklesla pod minus 7 °C a mráz zasáhl ovoce jen jednou. I tak musí toto ovoce jít ke spotřebě přednostně. Listy kapradí Proti..
  • Jak uchovat úrodu? Jak úrodu nejlépe uschovat, uskladnit a zhodnotit? Zde je několik osvědčených tipů na odvlhčení sklepa nebo naopak udělání správného vlhkého klima v příliš suchém sklepu. Správná vlhkost skladovací místnosti nám umožní dlouhé uskladnění zeleniny a ovoce. Odvlhčení sklepa Máme-li k dispozici skladovací prostory příliš vlhké a potřebujeme-li je vysušit, můžeme v nich..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..