Řez ovocných stromů



Základní řez peckovin

Vhodným termínem základního řezu peckovin je červenec až srpen, tedy v období těsně po sklizni ovoce.

Některé odrůdy (u slivoní nebo broskvoní) dozrávají až v září, pak řez odložíme na vhodnější dobu v následném roce.

Řez třešní

Vyšší kmenné tvary třešní s výhodou řežeme i zmlazujeme přímo při sklizni. Větve těžko dostupné jednoduše seřízneme na vhodné rozvětvení, spustíme je po provaze opatrně na zem a tam je pohodlně očešeme. Zdánlivě drastické opatření splní dvě funkce: usnadní sklizeň a urychlí zahojení ran.

Řez rybízu

Řez rybízu

Řez rybízu

Podobně jako peckoviny lze v srpnu ošetřit i červený nebo bílý rybíz, a to tak, že nejstarší větve seřízneme po sklizni těsně u země podle zásady, že po řezu mají na těchto keřích zůstat větve maximálního stáří 4 roky. Černý rybíz však řežeme tradičně brzy zjara, krátce před rašením. Tento druh je totiž náchylnější vůči zimním mrazům. V našich podmínkách může někdy namrzat ve dřevě, což zjara snadno poznáme.

Řez jabloní

Řez jabloní

Řez jabloní a hrušní

Poněkud jiná situace je u jabloní a hrušní. Tyto dva druhy prosvětlujeme řezem v zimě, především však v předjaří. Obecně se hovoří o základním zimním řezu, který probíhá v době vegetačního klidu, tj. od listopadu do konce března.

V zahrádkách s menším počtem stromů se smažíme řezat za pěkného počasí od druhé poloviny února a v březnu. Jabloně na tento řez reagují vcelku přijatelně, nebezpečí chorob je výrazně nižší i při hlubokém řezu.






  • Rozdíl mezi slívou, rynglí a mirabelkou Mimo pravých švestek se na zahradách můžeme setkat také s dalšími modrými plody – slívou, rynglí a mirabelkou. Porovnání slívy, ryngle a mirabelky Nároky na stanoviště se neliší od švestek a pološvestek. Ryngle mají poněkud větší bujný vzrůst a sklon vyholování větví – kladou větší nároky na udržovací řez. Slíva –..
  • Pozdní sklizeň ovoce a brzké mrazy Zmrzlé ovoce na stromech Jestliže mráz přijde dříve, než máme sklizeň ovoce dokončenou, máme určitou šanci i takové ovoce spotřebovat. Budeme ale úspěšní jen tehdy, jestliže teplota neklesla pod minus 7 °C a mráz zasáhl ovoce jen jednou. I tak musí toto ovoce jít ke spotřebě přednostně. Listy kapradí Proti..
  • Choroby a škůdci třešní a višní Vrtule třešňová – jedná se o mouchu, jejíž larvy způsobují červivost plodů, obzvláště pozdě zrajících odrůd. Proti tomuto škůdci se do koruny stromu umisťují žluté lapače. Všechny plody ze stromu je nutné sklidit, popadané ovoce sesbírat a spálit, aby se larvy nezakuklily do země. Špačci a jiní ptáci – třešně..
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..