Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 1. týdenKompost v lednu

V lednu je nejlepší doba pro zpracování a přeházení kompostu. Všechno, co až dosud leželo na povrchu a po stranách, se dostane dovnitř a naopak. Pokud je při přehazování vnější vrstva zmrzlá, rozbijeme ji motykou.

Hotovou kompostovou zeminu můžete za mrazivého počasí rozprostřít na půdu, kterou jsme zryli již na podzim. Kameny a další příliš velké součásti předem z kompostu oddělíme proházením přes drátěné sílo s velkými oky.

Zahrada v lednu

Pokud se v lednu rozhodneme rýt, je potřeba odstranit sněhovou vrstvu. Pod mohutnou sněhovou pokrývkou bývá půda velmi často nezamrzlá, takže ji můžeme rýt i v zimních měsících.

Leden v zahradě

Leden v zahradě

Nepřenosné nádoby na vodu je nutné průběžně kontrolovat, zda se v nich nehromadí voda. Mohlo by dojít k jejich poškození vlivem mrazu.

U zahrad, které se nacházejí blízko polí, luk nebo lesů, během zimy opravujeme ploty, zejména všechna místa, kudy by mohli proklouznout králíci nebo srnky.

Za mrazivého zimního počasí je vhodná doba k prostudování odborné literatury a rozšiřování vědomostí o zahradě.

Práce na zahradě v lednu

Na začátku ledna dáme tlustou vrstvu nastýlky z rašeliny nebo listí na rebarboru. Zajistíme tím, že začne rašit brzy na jaře.

Při vhodném počasí můžeme ještě zrýt záhony po podzimní sklizni zeleniny.

Pokud jsme ještě neodstranili ze všech ovocných stromů suché listí, je nejvyšší čas to udělat během ledna. Staré listí je zdrojem různých škůdců, kteří zde přezimují.

Pravidelně kontrolujeme uskladněná jablka. Odstraňujeme ty, u kterých se projeví náznak hniloby, aby se nešířila i na další.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen


  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 4. týden Co dělat na zahradě v lednu Během ledna si můžeme začít dělat zásoby minerálních hnojiv, které použijeme časně z jara. Dobu zimního odpočinku můžeme využít k opravám poškozených míst v pařeništi. Pro pozorování počasí se nám bude hodit srážkoměr, teploměr (s označením maximální a minimální denní teploty) a větrná korouhvička (případně větrník). Zimní..
  • Jak používáme organická hnojiva Pro správné používání organických hnojiv dodržujeme následující zásady: Dobře uleželý chlévský hnůj zarýváme do půdy počátkem podzimu, a to do hloubky 10 až 15 cm, aby jej půdní bakterie mohly přes zimu rozložit. Málo kvalitní slamnatý hnůj nejprve zkompostujeme se zemí a použijeme po roce, až uzraje. Kvalitní kompost postačí..
  • Zakládáme ovocnou zahradu Než se rozhodneme založit ovocnou zahradu, měli bychom si rozmyslet, pro kolik osob budeme ovoce pěstovat, zda budeme chtít zajistit celoroční spotřebu nebo pokrýt jen část. Dále uvážíme, zda máme kde ovoce dlouhodobě uschovat tak, aby vydrželo zimní podmínky. V neposlední řadě také zvážíme, zda budeme stačit na každoroční údržbu vzrostlých..
  • Podzim na zahradě – září V září sázíme tulipány, lilie, narcisky a všechny ostatní cibuloviny, které přezimují na zahradě. Také na záhon vysazujeme všechny dvouletky, aby do zima stihly zakořenit. Velké trsy trvalek, které nekvetou na podzim, rozdělujeme na menší. Sušíme mochyni a lunárii. Z dobře vyzrálých letniček sbíráme semínka na příští rok – aksamitníky, jiřinky, ostálky,..