Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 1. týdenKompost v lednu

V lednu je nejlepší doba pro zpracování a přeházení kompostu. Všechno, co až dosud leželo na povrchu a po stranách, se dostane dovnitř a naopak. Pokud je při přehazování vnější vrstva zmrzlá, rozbijeme ji motykou.

Hotovou kompostovou zeminu můžete za mrazivého počasí rozprostřít na půdu, kterou jsme zryli již na podzim. Kameny a další příliš velké součásti předem z kompostu oddělíme proházením přes drátěné sílo s velkými oky.

Zahrada v lednu

Pokud se v lednu rozhodneme rýt, je potřeba odstranit sněhovou vrstvu. Pod mohutnou sněhovou pokrývkou bývá půda velmi často nezamrzlá, takže ji můžeme rýt i v zimních měsících.

Leden v zahradě

Leden v zahradě

Nepřenosné nádoby na vodu je nutné průběžně kontrolovat, zda se v nich nehromadí voda. Mohlo by dojít k jejich poškození vlivem mrazu.

U zahrad, které se nacházejí blízko polí, luk nebo lesů, během zimy opravujeme ploty, zejména všechna místa, kudy by mohli proklouznout králíci nebo srnky.

Za mrazivého zimního počasí je vhodná doba k prostudování odborné literatury a rozšiřování vědomostí o zahradě.

Práce na zahradě v lednu

Na začátku ledna dáme tlustou vrstvu nastýlky z rašeliny nebo listí na rebarboru. Zajistíme tím, že začne rašit brzy na jaře.

Při vhodném počasí můžeme ještě zrýt záhony po podzimní sklizni zeleniny.

Pokud jsme ještě neodstranili ze všech ovocných stromů suché listí, je nejvyšší čas to udělat během ledna. Staré listí je zdrojem různých škůdců, kteří zde přezimují.

Pravidelně kontrolujeme uskladněná jablka. Odstraňujeme ty, u kterých se projeví náznak hniloby, aby se nešířila i na další.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen


  • Pěstování okurek ve skleníku Aby okurky ve skleníku dobře rostly, dbáme na pravidelné zavlažování a na regulaci teploty vzduchu. Teplota ve skleníku Maximální teplota pro zdárný růst okurek je 32 °C, zatímco v nočních hodinách je minimum 16 až 18 °C. Teplotní výkyvy mimo toto rozmezí způsobuje zastavení růstu rostlin. V malých sklenících a fóliových krytech..
  • Špenát zelný Špenát zelný patří mezi listovou zeleninu. Má vysoký obsah karotenu a také kyseliny šťavelové, kvůli které je nutné do pokrmu přidání mléka pro neutralizaci. Špenát není vhodný pro osoby trpící tvorbou oxalátových kamenů. Pěstování špenátu Špenát sejeme do řádků 15 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň sejeme..
  • Jak pěstovat lilek jedlý Lilek jedlý je náročný na teplo jako jiná teplomilná zelenina – např. zelenina. Nejčastěji jej pěstujeme na záhoně na černé netkané textilii. Jakmile lilek doroste do výšky 30 cm, uštípneme mu vrcholek, aby se rostlina rozvětvila. Vyšší odrůdy vyvazujeme ke kolíku. Zalévání lilku Pravidelně zaléváme. Lilek vyžaduje dostatek vláhy, aby..
  • Zelí dodá sílu Vitamíny v zelí Zelí obsahuje množství vitaminu C, železa a minerálních látek. Nejvíce vitaminu C je v čerstvých hlávkách, zatímco v kysaném zelí jej zbývá přibližně jen polovina. Navíc zelí nemá skoro žádné kalorie. Po zelném salátu se tedy nedá ztloustnout, dokáže také upravit hladinu cholesterolu v krvi. To je především díky hořčinám,..