Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 1. týden



Kompost v lednu

V lednu je nejlepší doba pro zpracování a přeházení kompostu. Všechno, co až dosud leželo na povrchu a po stranách, se dostane dovnitř a naopak. Pokud je při přehazování vnější vrstva zmrzlá, rozbijeme ji motykou.

Hotovou kompostovou zeminu můžete za mrazivého počasí rozprostřít na půdu, kterou jsme zryli již na podzim. Kameny a další příliš velké součásti předem z kompostu oddělíme proházením přes drátěné sílo s velkými oky.

Zahrada v lednu

Pokud se v lednu rozhodneme rýt, je potřeba odstranit sněhovou vrstvu. Pod mohutnou sněhovou pokrývkou bývá půda velmi často nezamrzlá, takže ji můžeme rýt i v zimních měsících.

Leden v zahradě

Leden v zahradě

Nepřenosné nádoby na vodu je nutné průběžně kontrolovat, zda se v nich nehromadí voda. Mohlo by dojít k jejich poškození vlivem mrazu.

U zahrad, které se nacházejí blízko polí, luk nebo lesů, během zimy opravujeme ploty, zejména všechna místa, kudy by mohli proklouznout králíci nebo srnky.

Za mrazivého zimního počasí je vhodná doba k prostudování odborné literatury a rozšiřování vědomostí o zahradě.

Práce na zahradě v lednu

Na začátku ledna dáme tlustou vrstvu nastýlky z rašeliny nebo listí na rebarboru. Zajistíme tím, že začne rašit brzy na jaře.

Při vhodném počasí můžeme ještě zrýt záhony po podzimní sklizni zeleniny.

Pokud jsme ještě neodstranili ze všech ovocných stromů suché listí, je nejvyšší čas to udělat během ledna. Staré listí je zdrojem různých škůdců, kteří zde přezimují.

Pravidelně kontrolujeme uskladněná jablka. Odstraňujeme ty, u kterých se projeví náznak hniloby, aby se nešířila i na další.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen





  • Jak začít s permakulturou Pokud se chcete začít zabývat permakulturou, existuje několik kroků, kterými můžete začít. Zde jsou: Základy permakultury Získejte základní znalosti o principech permakultury čtením knih, sledováním dokumentů nebo navštěvováním kurzu. Existuje mnoho zdrojů dostupných online i offline. Prozkoumejte své okolí a porozumějte jeho specifikům, klimatu, půdě a přírodním zdrojům. Zjistěte, jakým..
  • Jak pěstovat zeleninu na balkóně Pokud se chcete zapojit do pěstování zeleniny, ale nemáte k dispozici velkou zahradu, balkón může být ideální alternativou. Pěstování zeleniny na balkóně je snadné a zábavné, a zároveň může významně přispět k vaší vlastní udržitelnosti a zdravému životnímu stylu. V tomto článku vám přinášíme tipy pro začátečníky, jak úspěšně pěstovat..
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – DUBEN Práce ve skleníku a pařeništi v dubnu Za teplého počasí je třeba dostatečně větrat skleníky a fóliovníky. Platí to zejména pro hlávkový salát a kedlubny. Koncem dubna můžeme do malých skleníků a fóliovníků vysazovat okurky a rajčata. Sázíme je po hlávkovém salátu, který v tuto dobu postupně sklízíme. Lilek vejcoplodý pěstujeme..
  • Podzim na zahradě – říjen V říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme. Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši. Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny..