Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 4. týden



Co dělat na zahradě v lednu

Během ledna si můžeme začít dělat zásoby minerálních hnojiv, které použijeme časně z jara.

Dobu zimního odpočinku můžeme využít k opravám poškozených míst v pařeništi.

Pro pozorování počasí se nám bude hodit srážkoměr, teploměr (s označením maximální a minimální denní teploty) a větrná korouhvička (případně větrník).

Zimní čas využijeme k plánování velikosti záhonů, které by měly být stejně široké.

V lednu si vypracujeme osevní postupy pro novou sezónu. Pokud chceme dosáhnout dobrých výnosů, nesmíme zapomenou na nebezpečí únavy půdy. K únavě půdy dochází, pokud jeden druh zeleniny pěstujeme na jednom místě více roků.

Nakupujeme osivo pro zimní a jarní výsevy. Před nákupem zkontrolujeme zásoby semen z předešlého roku a zkontrolujeme datum klíčivosti (doba použitelnosti osiva je uvedena na obalu).

Zimní práce na zahradě

Ovocné stromy v lednu

Přestárlé a nemocné stromy na zahradě můžeme začít odstraňovat již v lednu, nečekáme do jara.

Odstraňujeme kořenové výmladky u ovocných stromů, které vyrůstají v blízkosti kořenového krčku. Odhrábneme zeminu a odřízneme je až u báze.

Pokud nemrzne, můžeme v rámci udržení dobrého zdravotního stavu uskladněného ovoce, větrat ve skladovacích prostorech.

Ze stromů odstraňujeme narostlé mechy a lišejníky.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen





  • Pěstování zeleniny a rostlin, které odpuzují škůdce V zahradničení existuje skvělý způsob, jak spojit estetiku a funkčnost – kombinováním zeleniny s rostlinami, které mají schopnost odstrašit škůdce. Tato strategie vytváří nejen poutavý krajinný design, ale také přirozenou ochranu pro vaše rostliny. Pěstování bylinek nebo květin a zeleniny na jednom záhoně Mnoho bylinek má výraznou vůni a silné..
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ŘÍJEN Zeleninová zahrada v říjnu Všechny záhonové plochy, které jsou na podzim prázdné bez rostlin, je potřeba do zimy zrýt. Zrytou půdu nehrabeme, ale necháme ji odpočívat v hrubé hroudě. Mráz a zimní srážky mohou takto lépe pronikat do ornice. V první polovině října vysazujeme na venkovní záhony hlávkový salát, který zde přezimuje...
  • Zalévání ve skleníku Jak správně zalévat ve skleníku Při zalévání ve skleníku dáváme pozor zejména na to, aby se studená voda nedostala na listy, protože by došlo k jejich popálení. Zaléváme výhradně ke kořenům, abychom zabránili šíření plísní a chorob. Množství zálivky určujeme podle počasí. Za slunečného počasí zaléváme více, při podmračeném počasí zase..
  • Příprava zeleninové zahrady na zimu Úklid zeleninové zahrady Na záhonech necháváme jen růžičkovou a kadeřavou kapustu, zimní pór, kozlíček-polníček, kořeny černého kořenu, pastináku, případně kořeny petržele a mangoldu. Proti mrazu je přikryjeme listím a chvojím. Ostatní na podzim sklizenou zeleninu, uloženou ve sklepě nebo v zazimovací jámě, kontrolujeme, zda se nekazí a běžně ji konzumujeme. Zbytky..