Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 4. týdenCo dělat na zahradě v lednu

Během ledna si můžeme začít dělat zásoby minerálních hnojiv, které použijeme časně z jara.

Dobu zimního odpočinku můžeme využít k opravám poškozených míst v pařeništi.

Pro pozorování počasí se nám bude hodit srážkoměr, teploměr (s označením maximální a minimální denní teploty) a větrná korouhvička (případně větrník).

Zimní čas využijeme k plánování velikosti záhonů, které by měly být stejně široké.

V lednu si vypracujeme osevní postupy pro novou sezónu. Pokud chceme dosáhnout dobrých výnosů, nesmíme zapomenou na nebezpečí únavy půdy. K únavě půdy dochází, pokud jeden druh zeleniny pěstujeme na jednom místě více roků.

Nakupujeme osivo pro zimní a jarní výsevy. Před nákupem zkontrolujeme zásoby semen z předešlého roku a zkontrolujeme datum klíčivosti (doba použitelnosti osiva je uvedena na obalu).

Zimní práce na zahradě

Ovocné stromy v lednu

Přestárlé a nemocné stromy na zahradě můžeme začít odstraňovat již v lednu, nečekáme do jara.

Odstraňujeme kořenové výmladky u ovocných stromů, které vyrůstají v blízkosti kořenového krčku. Odhrábneme zeminu a odřízneme je až u báze.

Pokud nemrzne, můžeme v rámci udržení dobrého zdravotního stavu uskladněného ovoce, větrat ve skladovacích prostorech.

Ze stromů odstraňujeme narostlé mechy a lišejníky.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen


  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVEN Práce na zahradě v červnu U skleníkových okurek dbáme na pravidelné zalévání, hnojení a také na regulaci teploty vzduchu. Toto přispěje k dobrému růstu. Skleníková rajčata mají vysokou potřebu živin a je třeba je od začátku června každý týden hnojit. Do půli června vyséváme pozdní květák, který má stihnout narůst do..
  • Praktické rady pro uskladnění ovoce a zeleniny Jak skladovat ovoce a zeleninu Ovoce a zeleninu nikdy neskladujeme ve stejném prostoru. Mohlo by dojít k tomu, že některé druhy nežádoucím způsobem ovlivní chuť a vůni druhů jiných. Jestliže jsme uložili společně např. jablka a brambory, může se zvýšit klíčivost brambor. Brzy opadané ovoce Ovoce, které příliš brzy opadá..
  • Správné uskladnění brambor V čem a kde skladovat brambory Brambory by neměly být uskladněny v hromadě vyšší jak 80 cm. Větší výška totiž podporuje nežádoucí vznik hnilobných procesů. Uskladňujeme-li větší množství brambor, zhotovíme si speciální bednu, která umožní důkladné větrání (mezi laťkami bednění zachováme 0,5 cm odstup). Skladování brambor v pytlích Rozhodně neuchováváme brambory..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..