Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 4. týden



Co dělat na zahradě v lednu

Během ledna si můžeme začít dělat zásoby minerálních hnojiv, které použijeme časně z jara.

Dobu zimního odpočinku můžeme využít k opravám poškozených míst v pařeništi.

Pro pozorování počasí se nám bude hodit srážkoměr, teploměr (s označením maximální a minimální denní teploty) a větrná korouhvička (případně větrník).

Zimní čas využijeme k plánování velikosti záhonů, které by měly být stejně široké.

V lednu si vypracujeme osevní postupy pro novou sezónu. Pokud chceme dosáhnout dobrých výnosů, nesmíme zapomenou na nebezpečí únavy půdy. K únavě půdy dochází, pokud jeden druh zeleniny pěstujeme na jednom místě více roků.

Nakupujeme osivo pro zimní a jarní výsevy. Před nákupem zkontrolujeme zásoby semen z předešlého roku a zkontrolujeme datum klíčivosti (doba použitelnosti osiva je uvedena na obalu).

Zimní práce na zahradě

Ovocné stromy v lednu

Přestárlé a nemocné stromy na zahradě můžeme začít odstraňovat již v lednu, nečekáme do jara.

Odstraňujeme kořenové výmladky u ovocných stromů, které vyrůstají v blízkosti kořenového krčku. Odhrábneme zeminu a odřízneme je až u báze.

Pokud nemrzne, můžeme v rámci udržení dobrého zdravotního stavu uskladněného ovoce, větrat ve skladovacích prostorech.

Ze stromů odstraňujeme narostlé mechy a lišejníky.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen





  • Alternativní způsoby pěstování zeleniny Pěstování zeleniny je stále populárnější, ale mnoho lidí má omezený prostor a zdroje. Alternativní způsoby pěstování zeleniny se stávají stále více oblíbenými jako řešení pro ty, kteří nemají tradiční zahrady. Květinová a zeleninová zahrada v jednom Jednou z možností je tzv. květinová zahrada. Tento způsob pěstování kombinuje květiny a zeleninu..
  • Kultivace zeleniny a ovoce v zahrádkách pro vlastní potřebu Kultivace zeleniny a ovoce v zahrádkách pro vlastní potřebu je v dnešní době stále populárnější aktivitou, kterou mnoho lidí využívá ke zlepšení svého zdraví a udržení zdravého životního stylu. Pěstování zeleniny a ovoce vlastními silami umožňuje kontrolu nad použitými pesticidy a hnojivy a zajišťuje čerstvou, vysoce kvalitní úrodu. Jak začít..
  • Zimní práce na zahradě – leden V zahradě provádíme průklest ovocných stromů, řežeme rouby jádrovin i peckovin a ukládáme je buď do vlhkého písku ve sklepě, nebo zabalené v mikrotenovém sáčku do spodní přihrádky v chladničce. Začínáme rychlit cibuloviny, které jsme na podzim připravili do květináčů. Pečlivě kontrolujeme uskladněné hlízy a cibule. Odstraňujeme napadené chorobami, případně je postříkáme vhodným..
  • Pěstování listové zeleniny Listová zelenina je nedílnou součástí zdravé stravy. Má velkou dietetickou hodnotu, protože listy obsahují vitamíny C a B, karoten a podporují chuť k jídlu. K nejsnadněji pěstované listové zelenině patří hlávkový salát, ledový salát nebo listový salát. Dále pak štěrbák, pekingské zelí, čekanka hlávková, kozlíček polní, špenát zelný, mangold nebo lebeda zahradní...