Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 4. týden



Co dělat na zahradě v lednu

Během ledna si můžeme začít dělat zásoby minerálních hnojiv, které použijeme časně z jara.

Dobu zimního odpočinku můžeme využít k opravám poškozených míst v pařeništi.

Pro pozorování počasí se nám bude hodit srážkoměr, teploměr (s označením maximální a minimální denní teploty) a větrná korouhvička (případně větrník).

Zimní čas využijeme k plánování velikosti záhonů, které by měly být stejně široké.

V lednu si vypracujeme osevní postupy pro novou sezónu. Pokud chceme dosáhnout dobrých výnosů, nesmíme zapomenou na nebezpečí únavy půdy. K únavě půdy dochází, pokud jeden druh zeleniny pěstujeme na jednom místě více roků.

Nakupujeme osivo pro zimní a jarní výsevy. Před nákupem zkontrolujeme zásoby semen z předešlého roku a zkontrolujeme datum klíčivosti (doba použitelnosti osiva je uvedena na obalu).

Zimní práce na zahradě

Ovocné stromy v lednu

Přestárlé a nemocné stromy na zahradě můžeme začít odstraňovat již v lednu, nečekáme do jara.

Odstraňujeme kořenové výmladky u ovocných stromů, které vyrůstají v blízkosti kořenového krčku. Odhrábneme zeminu a odřízneme je až u báze.

Pokud nemrzne, můžeme v rámci udržení dobrého zdravotního stavu uskladněného ovoce, větrat ve skladovacích prostorech.

Ze stromů odstraňujeme narostlé mechy a lišejníky.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen






  • Sníh na zahradě Sníh představuje přirozenou ochrannou pokrývku pro všechny rostliny, které zůstanou přes zimu pod širým nebem, neměli byste jej proto nechávat ležet bez užitku na zahradních pěšinách. Sníh z cestiček a podobných míst prokáže dobré služby, když ho přenesete na obdělávanou půdu. Prašan se hodí především jako ochranná pokrývka na stále zelené..
  • Další ošetřování záhonů s vysetou kořenovou zeleninou Jak pečovat o oseté záhony Oseté záhony za sucha kropíme, aby semena v půdě nezaschla a rostliny brzy a rovnoměrně vzešly. Pokud se bude na povrchu záhonů tvořit po dešti škraloup, opatrně ho rozrušíme motyčkou, plečkou nebo nejlépe ježkovým válečkem. Značkovací rostliny Protože u většiny druhů kořenové zeleniny dlouho trvá, než..
  • Pěstujeme rajčata Rajčata potřebují pro úspěšné pěstování záhon v teplé slunečné poloze, chráněné proti studeným větrům. Nejlépe tedy polohu chráněnou např. zdí nebo vyššími rostlinami. Vyžadují úrodnou, dobře propustnou a snadno záhřevnou půdu. Rajčata sázíme teprve tehdy, když nehrozí pozdní jarní mrazíky. Nejvíce se pěstují hybridní tyčková rajčata. Rajčata sázíme do sponu 50..
  • Prevence proti škůdcům a chorobám na zahradě Největší prevencí na zahradě proti škůdcům a chorobám je především pravidelné pletí a likvidace zahradního odpadu. Likvidujeme otrhané nebo spadané listy a plevele. Ložisky pro vznik a šíření chorob jsou staré květináče. Také pravidelné zalévání a přihnojování je prevencí proti škůdcům a chorobám. V zahradě podporujeme přirozené predátory, jakými jsou např...