Rok v zeleninové a ovocné zahradě – DUBENPráce ve skleníku a pařeništi v dubnu

Za teplého počasí je třeba dostatečně větrat skleníky a fóliovníky. Platí to zejména pro hlávkový salát a kedlubny.

Koncem dubna můžeme do malých skleníků a fóliovníků vysazovat okurky a rajčata. Sázíme je po hlávkovém salátu, který v tuto dobu postupně sklízíme.

Lilek vejcoplodý pěstujeme v malém skleníku, fóliovníku nebo v pařeništi. Vysazujeme jej koncem dubna. Na pěstování má stejné nároky jako rajčata.

Brokolici vysazujeme začátkem dubna do studeného pařeniště, nebo koncem dubna na volný záhon.

Brokolice

Brokolice

Zelenina na venkovním záhoně v dubnu

Začátkem dubna vysazujeme na venkovní záhony sazenice hlávkového salátu.

Duben je nejpříznivější termín pro výsev pozdní mrkve, která se sklízí na podzim a je určena k uskladnění. Pokud nám již vzešla mrkev z březnového výsevu, musíme ji protrhat tak, aby na vzdálenost 2 – 3 cm zůstala jen jedna rostlinka.

Za suchého a teplého počasí je třeba vydatně zalévat ředkvičky a ředkve, aby jejich bulvy zůstaly křehké a šťavnaté. Ředkvičky vyséváme na venkovní záhony od začátku do konce dubna.

Červenou řepu vyséváme v průběhu dubna do řádků mělce, semena by měla být zakryta pouze 1 cm hlíny.

Červená řepa

Červená řepa

V chráněných polohách, které jen výjimečně zasáhnou jarní mrazíky, můžeme vysévat hrách dřeňový.

V dubnu je poslední termín pro stříhání víceletých bylinek, které obrůstají z nadzemních částí a užívají se jako koření do kuchyně. Patří k nim levandule lékařská a šalvěj lékařská.

Veškerou zeleninu z minulého roku, kterou máme uskladněnou ve sklepě, je nutné do konce dubna spotřebovat. Zelenina nesmí začít rašit, protože se tak spotřebovávají výživné látky, které pak v zelenině chybějí.

Řapíky rebarbory můžeme sklízet již koncem dubna.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen


  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 3. týden Příprava na jaro Připravíme si rašelinu, kterou budeme potřebovat během roku. Rašelina je potřeba jako prostředek pro zlepšování půdy téměř v každé roční době. Obohacuje totiž všechny půdy o humus. Lednové rytí středně těžkých půd můžeme realizovat pro přípravu na vysazování dřevin nebo bylinných trvalek. U velmi těžkých půd ryjeme velmi..
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 1. týden Kompost v lednu V lednu je nejlepší doba pro zpracování a přeházení kompostu. Všechno, co až dosud leželo na povrchu a po stranách, se dostane dovnitř a naopak. Pokud je při přehazování vnější vrstva zmrzlá, rozbijeme ji motykou. Hotovou kompostovou zeminu můžete za mrazivého počasí rozprostřít na půdu, kterou jsme zryli..
  • Použití průmyslových hnojiv na zahradě Chceme-li dosáhnout při pěstování rostlin vysokých výnosů, nevystačíme ve výživě rostlin jen s organickými hnojivy. K doplnění potřeby živin používáme proto ještě průmyslová hnojiva. Ta jsou buď jednosložková, obsahující jen jednu základní živinu (dusíkatá, fosforečná, draselná), nebo vícesložková, obsahující více živin. Mnohé z nich, např. cererit, obsahují i důležité mikroprvky. Dávkování průmyslových hnojiv..
  • Uložení zeleniny v zimě Uložení zeleniny v pařeništi Z pařeniště vyvezeme zeminu, aby bylo co nejhlubší. Urovnáme do něj košťálovou a kořenovou zeleninu a zasypeme hlínou. Pařeniště necháme na podzim co nejdéle odkryté, přikryjeme jej až s příchodem prvních mrazů. Jako ochranu před silnými mrazy ještě okna pařeniště zabalíme do slámy. Při oblevě musíme pařeniště vyvětrat, aby..