Leden v okrasné zahradě
Co dělat v lednu v okrasné zahradě
V lednu, kdy nemrzne a je sucho, můžeme na trávníky rozhodit prosátou kompostovanou zeminu. Vrstva by měla být silná asi 2 cm. Rovnoměrnost zajistíme rozhrnutím pomocí hrábí.
K zimnímu sestříhání živých plotů z listnatých dřevin si vybereme pokud možno bezmrazé dny. Stříhání rostlin za silného mrazu může způsobit škody, protože větve jsou křehké.
Živé ploty z listnatých dřevin, které jsou ve spodní části bez obrostu oživíme pouze zmlazovacím řezem hluboko do starého dřeva. Dřeviny na jaře obrazí.
Okrasné keře, které již během léta vytvořily květní pupeny nesmíme v zimě prořezávat, protože bychom zničili násadu květů. Mezi tyto dřeviny patří: šeřík, zlatice, vistárie, štědřenec, lýkovec a okrasné třešně.
Keře, které kvetou na krátkých jarních výhonech, zkracujeme jen málo. Patří sem zejména tavolníky, trojpuky, kaliny nebo vajgélie.
Pokud máte ve sklepě lekníny na přezimování, je nutné je pravidelně prohlédnout, aby neuschly nebo neshnily.
V okrasné zahradě, na skalce nebo v záhonech s trvalkami pravidelně kontrolujeme zimní přikrývku.
Při lednových mrazech, kdy není sníh, přidáme růžím nastýlku z listí nebo chvojí. Takto jsou lépe chráněny před vymrznutím.
Po vydatném sněžení opatrně odstraňujeme sníh, který ulpěl na jehličnanech. Zejména těžký mokrý sníh může způsobit velké škody polámáním větví.
V lednu je potřeba kontrolovat uložené hlízy jiřinek, mečíků a begónií, aby nedošlo k jejich poškození hnilobou nebo plísní.
Rostliny a květiny v kořenáčích, které jste nechali přezimovat v bezmrazých místnostech musíme občas zalít i v zimě. Patří sem např. oleandry, brslen japonský, atd.
Pomněnky a macešky zakryjeme lehce chvojím jen v případě, že nenapadl sníh. Květiny tak ochráníme a budou na jaře krásné.
Během ledna můžeme množit celou řadu opadavých keřů, a to pomocí dřevitých řízků. Jedná se především o zlatice, tavolníky, tamaryšky nebo meruzalky. Uřízneme silné vyzrálé výhony, které rozdělíme na několik řízků s pupeny. Ty pak založíme v chladném sklepě a zjara je zapícháme na záhon.
Pokud je to možné, nechodíme po zmrzlých trávnících, protože na tomto místě vytvoříme cestičku, která zůstane dlouho jako nevzhledný hnědý pruh.
- Barvy zimní zahrady Okrasné plody zahrady v zimě Prosincovou a lednovou zahradu ozdobí svými plody některé okrasné dřeviny. Jsou zajímavé barevně, ale také tvarově. Hlohyně šarlatová Mezi ně patří zejména hlohyně šarlatová – stálezelený trnitý keř dorůstající do výšky 2 až 3 metry. V květnu až červnu bohatě kvete množstvím bílých květů, na podzim..
- Údržba trávníku Sečení trávníku Trávník pravidelně sečeme, zejména v období od dubna do října. Nově vyrostlý trávník poprvé sečeme ve výšce 10 cm, nejlépe kosou. Sekačka by mohla křehkou mladou trávu poškodit. Od dubna do července sečeme nově založený trávník každý týden až deset dní, čímž podpoříme jeho zhoustnutí. Pravidelná podzimní a jarní..
- Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..
- Balkonové květiny v březnu Balkonové květiny v březnu Truhlíky a květináče s okrasnými druhy trav můžeme na jaře seříznout. Seřezáváme, až jakmile se objeví nové výhonky. Loňská stébla seřízneme přibližně na výšku dlaně od země. Do truhlíku můžeme zasadit první jarní květy – sněženky a krokusy, které můžeme ještě v zimě koupit v květinářství...